Kısa Boyla Smaç

www.youtube.com

şu videoya rastgelip, gaza geldim soru soracağım.

172 boyum var, videodaki eleman 167 falan; bu vatandaş gibi smaç basabilmemiz için ne yapmamız lazım? sürekli zıplayacak mıyız var mı program falan nedir bu işin sırrı?

Yıllar önce şu basketball dergilerinde biri NBA yaz liginde rookie'lerin uyguladığı birkaç haftalık bir zıplama programını vermişti. Biz, birkaç arkadaş uyguladık, ama yarıda bıraktık biraz ağır bir programdı. Bulursanız inceleyebilirsiniz.

  • johan sebastian  (30.12.14 23:55:32)
boşuna kendini yorma basamazsın.

  • bobinhoo  (30.12.14 23:55:47)
Bi defa adam siyahi. Avantajlı senden.adamlar daha esnek oluyo sanki.hiç sanmıyorum o kadar zıplayabileceğini.

  • nickimi yermisin  (31.12.14 00:03:45)
zıplama antremanı olarak air alert diye bir şey vardı bir kaç yıl önce ama ne kadar işe yarar, zararı var mıdır bilmiyorum bi bakabilirsiniz ama

  • nundu  (31.12.14 00:03:55)
top elinde giderek basamıyor

  • partizan  (31.12.14 00:05:01)
@johan sebastian pivot'un bir yaz başı sayısında çıkmıştı. efsane programdı ama düzenli olarak yapabilenle karşılaşmadım hiç. hey gidi günler

  • dinsiz adam  (31.12.14 00:10:31)
bu elemanın 167 olmasına imkan yok. ya da videodan baktığımız kadarıyla amerika'da basket oynayan gençlerin alayı 165 175 arasında dağılıyor ki türkiye'de bile bu kadar kısa insan yok nerdeyse. yani bence elemanın kafadan 175'i var en az.

ayrıca eğer yaş 19-20 falan olmuşsa artık bu tarz zıplamaları yapacak nöromasküler yeteneğinin gelişeceğini sanmam. aslında bu elemanın fazla zıplaması vücutsal farklılık değil, tamamen kas yönetimi zekasına sahip olması ki o da yarı genetik yarı gelişebilen bişiy. yani gaza gelmen güzel, çalışabilirsin tabiki fakat antreman falan seni 10-15 cm'den fazla geliştirmez.
  • calligrapher  (31.12.14 00:41:42)
air alert dizlere abanıyormuş diye duydum.

zıplamayı geliştirmek için patlayıcı güç, bacak kaslarının tamamı, göt kası ve dahi karın kaslarına ihtiyacın var.

bol bol sıçraman, tekniğini oturtman falan gerekir.

ha ama bunları 187 boyla potayı çekemeyen biri söylüyor, dikkate almadan önce belirteyim ona göre karar senin.
  • reavelyn  (31.12.14 00:49:04)
ya zaten yapacağımdan değil de hani mümkünatı var mı diye soruyorum daha çok :)

@calli 5.5 feet 167 gibi bir şey oluyor. kolpalıyorlarsa bilemem tabii.
  • mattiadestro  (31.12.14 00:59:58 ~ 01:02:04)
O adamın kas yapısı senden farklı. Tamamen çalışmayla yapılabilecek bir şey değil, biraz da fizyobiyolojik bir durum. o ne demekse.

  • himmet dayi  (31.12.14 07:10:08)