nedenini bilen var mı?

bana ara sıra şöyle bir şey olmakta. mesela kanepeye uzanıp tv izliyorum o anda televizyondaki herifin kafasını çok küçük görüyorum, ellerim ayaklarım sanki devasaymış gibi hissediyorum. bir nesneyi normalden küçük ve uzakta görüyorum. misal tv de herife zoom yapsa da herifin kafayı çok küçük görüyorum tv ye 5 metre uzaktaysam sanki 10 metre uzaktaymışım gibi algıda sıçıçılıklar yaşıyorum. 10-15 dakika sonra normal duruma dönüyorum. bunun bi açıklaması var mı?

ot cekiyorsun galiba.

  • bryan fury  (07.08.09 00:48:17)
zuhaaa. alakası yok, kullanmadım hiç ot mot.

  • sokak cocugu  (07.08.09 00:53:17)
pasif içici olabilir arkadaş =)

  • ztpz  (07.08.09 00:56:39)
(bkz: şaşı bak şaşır) la dolaylı yönden alakası olmalı bunun. nadiren de olsa değişik/anlam veremediğim bi' konsantrasyonla tv'ye doğru dalarsam aynısını ben de yaşıyorum. ve isteğim dahilinde olmuyo bu. sanki o isteğince oluyo gibi. := )

  • baschar  (07.08.09 00:58:33 ~ 01:00:34)
gözlerinde bozukluk vardır, ya da apartmanda asitçi.

  • radikalherif  (07.08.09 00:59:58)
belki şöyle bir şey olabilir (bkz: astigmat)

  • clem  (07.08.09 01:06:27)
yanıltmış olmayayım ama, tansiyon ilâ ilgili sanırım. yükselince bu tür görme sorunları olabiliyor. özellikle dürbünle tersten bakıyormuş tribi. (kulakta da hafif bir vınlama)
sıcaklar tetikliyebiliyor bâze. yine de bir doktora derdinizi anlatın. panikleyecek bir şey yok :)

  • yapacakbirseyyok  (07.08.09 01:11:06 ~ 02:10:16)
eskiden bana da olurdu. insanlara anlatsam saçma gelir diye kimseye söylememiştim. başkasına da olduğunu duymak ilginç. kendi açımdan artık olmadığına göre "zamanla geçer" diyebiliriz :)

  • jamesjersey  (07.08.09 01:11:40)
ya gözler tamam da elim ayağım ve diğer uzuvlarım sanki 10 kat daha kalınmış gibi hissediyorum. sadece ufak görmek degil. o ara sanki zaman da çabuk geçiyo gibi hissediyorum, zaman hızlanıyor benim için o dakikalarda. mesela kafamı sola çeviriyorum sanki çok hızlı çevirmişim gibi geliyo öyle değişik biraz.anlamadım gitti.

  • sokak cocugu  (07.08.09 01:13:25)
oke tmm ot deiglmıs ex fln heralde, boyle zaman kayması fln ondandır direk.

  • bryan fury  (07.08.09 01:15:12)
Buna yakın birşey bana ateşli bir hastalık geçiripte yataktan bile kalkamayacak durumdayken olabiliyor. Bir anda dünya kocaman oluyor. Üstüme üstüme geliyor devasa kütleli cisimler. Benim ellerim ayaklarım büyüyor hareket edip kaçamıyorum. Sonra çarkların arasında sıkışıyorum. Bazende tasvir edemeyeceğim büyüklükte bir cisme(ağaç kütüğü sanırım) sarılmış/yapışmış vaziyette düşüyorum yavaş yavaş. Herşey, herşey orantısızlaşıyor. Şimdiye kadar iki kere bu şekilde hissettim. İkiside acil de penisilin vurulurken son buldu.

Hiçkimseye anlatmamıştım. Zihnimin bir oyunu deyip geçtim hep.
  • iustitia omnibus  (07.08.09 01:16:02 ~ 01:19:50)
sanırım milyarda bir hastalık bendeki.

  • sokak cocugu  (07.08.09 01:28:56)
sirt ustu uzun sure yatiyorsun karabasan yani uyku felcinin ilk belirtileri diyebiliriz. uyku halinde olmadigin icinse seni tam olarak ele geciremiyor.

  • ermanen  (07.08.09 01:32:50)
hayır uyku halinde veya uykuya dalarken falan değil, çevrimiçi durumdayken vuku bulmakta

  • sokak cocugu  (07.08.09 01:37:45)
@sokak cocugu : valla ne diyeyim, yıllardır "bi ben mi deliyim lan" diye düşünürdüm..
ilk 6-7 yaşımdayken başıma geldi..
ateşlendim, annemlerin yatağında yatarken parmaklarımın büyüdüğünü hissettim.. hepte aynı görüntü oluşurdu kafamda, bir toplu iğne başı tutmaya çalışıyorum, ama ellerim o kadar büyüyorki elimde kayboluyor meret..
yataktan anneme bakıyorum uzaklaşıyor.. hepsi canlı görüntü rüya değil. annem neyin var diyor yüzüme, "üheee" den başka ses çıkartamıyorum. televizyon desen karşı mahallede bir evdekini izliyorum gibi.
heleki iustitia omnibus birşey demiş zaman konusunda; birebir aynı durudmayım. bazen kafamı sağa çevirmem 10 dk sürüyor gibi, bazense herşey hızlanıyor, kafamdaki bir ses yükselmeye başlıyor.. sakinleş sakinleş birşey yok diye ses gittikçe yükseliyor.
ben o ses odaklanmışken elim kolum başka birşeylerle ilgileniyor.. tamamiyle bilinçsiz hareket ediyor gibi oluyorum.
aslında şöyle bir his: sanki bedenim başkasının kontrolunde ve ben ona hapsolmuşum gibi.. pencereden bakar gibi etrafı izliyorum eller kollar aktif hatta bazen normal normal konuşuyorum ama kafa içinde herşey yavaş ilerliyor sakiin sakiin diye bağırıyor..

tamam sonunda deli olduğumu da itiraf ettim sanırım..
teşekkürler bu imkanı sunanlara hehe..
  • quaker  (07.08.09 02:07:38)
@quaker: seninki de bana yakın bi durum gibi. belki de ikimizde deliyiz. bende aşırı bi hızlanma oluyo. normal yürüyorum mesela çok hızlı yürüyomuş gibi hissedeiyorum. değişik bi durum.

  • sokak cocugu  (07.08.09 02:19:32 ~ 02:20:01)
ben de hastalık olanını diyecektim ama söylenmiş defaatle. gece karanlık odada olur bana da yatarken. ellerim parmaklarım büyür. büyük silindirik veya kübik cisimler birbirlerine dönüşerek bana doğru gelir. tıbbi bi adı vardır bunların eminim.

bakınız pink floyd ve arkadaşları da ne güzel demiş comfortably numbda

"when i was a child i had a fever.
my hands felt just like two balloons."
  • geldiler  (07.08.09 02:31:42)
@geldiler: sana da gelmişler:))

  • sokak cocugu  (07.08.09 02:42:35)
oluyo oluyo, böyle bi büyük gibi ama sanki sonra küçük. Anlat desen anlatılmaz, enteresan bişi, "ya bi siktir ne dion?" demesinler die söylemiom kimseye.

TV olmak zorunda değil, bazen ciddi bişi konuşurken yüzyüze de oluyo. Adamın elleri yaratıkmışcasına gelio, ilk defa el görüyom sanki. Ya da kulak, ne acaip diorum kulak var iki tarafta, yamuk yumuk.. Ama aynı ikisi de. vs. vs. vs..
  • jadle  (07.08.09 05:54:30)
benzer şeyler banada oluyor.bende fazla yakınlaşıyorum. :)

  • paulista  (07.08.09 09:36:18)
delilerin ortasındaymısız da haberımız yokmus be. herkes bi alengirli.

  • bryan fury  (07.08.09 11:46:49)
bende de oluyor zaman zaman. kucukken daha cok olurdu. simdi nadiren.
herhangi psychoactive bisiy de kullanmiyordum tabi ki kucukken.

su linkler isine yarayabilir.

en.wikipedia.org
  • maersk  (07.08.09 13:03:50)
maersk yönlendirmesiyle, sözlükte şu var.
(bkz: alice in wonderland sendromu)

  • yapacakbirseyyok  (07.08.09 13:38:00)
(bkz: alice in wonderland sendromu) benim ki. tam uyuşuyor. eyvallah.

  • sokak cocugu  (07.08.09 15:54:18)
Haha deliyim sanrdım bende.Aynısı bana 2 kere oldu.herşey büyüdü bid ebend eşu vardı ayırt edici olarak ellerim çok büyüyodu ve gücümü kontrol edemiycekmişim herkeze zarar verecekmiş gibi oluyordum.Buda varmı sizde?

  • jpsartre  (12.08.09 00:04:48)