sizce de evin kirası çok değil mi?

Önceki duyurularımdan da görüleceği üzere anadolu yakasında 1-2 kişinin yanına çıkabileceğim ev arıyorum. Full eşyalı Eve ev arkadaşlığı yani.

Bir tane konum itibariyle tam bana göre bir yer buldum (uzunçayır metrobüsün dibinde simgekent sitesinde) fakat çocuk herşey dahil 650 diyor. Faturalar ona aitmiş fakat yaz kış değişmiyor. Ev 160 m2 sanırım 4+1. Ve 4 kişi yaşayacak sanırım.

Netten denk geldim aynı sitede 200m2 (4+1 ev) bi çatı dubleksin normal kiralık fiyatı 1100tl. Ve genelde fiyat 1100-1200 arası. Şimdi 3 kişi olsa bile 400tl yapar kira. 100de fatura payım olsa 500 max yapar. Bu herif buradan kar etmeye mi çalışıyor anlamadım. (Ev ünalan mahallesinde)

Ederi o olsa sorun değilde fazladan 150 ödemek enayilik gibi geldi. Napayım bilemedim alternatiflerde çok kıt.

Örnek verdiğim ev şu: emlak.mitula.com.trık-üsküdar-ünalan-daire/GayriMenkul?cc=1

çok demiş.

  • mega idea  (28.12.14 17:21:57)
sen aylık kirayı bölüştür faturalarda aydan aya payıma düşeni öderim ben de.

  • tescillimarka  (28.12.14 17:26:26)
Burada da var öyle biri
Kira parasini çıkarmaya çalışıyor
Resepsiyonda var mı diye bir sor bakalım
  • kahve kokusu  (28.12.14 17:50:56)
adam evı tutacak , esyalarını dolduracak herseyını ustlenecek sende gelıp 100 lira fazla vermem dıyeceksın oyle mı ?

ya bı gıt allasen , dalga mı gecıyosunuz cocuk musunuz anlamadım kı..

begenmıyosanız kendı evınızı tutun da bı bakın ne kadar masrafınız olacak.
  • kennym  (28.12.14 18:03:56)
Ev esyali oldugu icin o kadarcik fark olsun bence

  • photo85  (28.12.14 18:15:54)
@kennyn bi yerde doğru eşyalı fakat;

-kendi odam dışında herşey ortak kullanılacak
-ince hesap yapacak olursak benimle birlikte 4 kişi olacak ve bu fazladan 250 yaz ayında da 300 fazladan ödemek oluyor. Bu paraya ev dizersin haklısın
-muhtemrlen oda daki eşyaları kiralayan kişi almadı ve çıkan kişiye parasını vereceğide meçhul
-eşya kirasıda bu kadar saçma

@networker ın dediği gibi bir durum var sanırım
  • filipis  (28.12.14 18:21:53)
hacı soyledusun, adam bı ev kıralıyo ve rısk alıyo yanı bos oldugu ay basına cebınden fazla para cıkıyo. sen tuketıcı olarak dıyosun kı ben hazır esyalı herseyı ayarlanmıs eve geleyım kaldıgım ayın kırasını faturasından bana dusenı odeyeyım ısım bıtınce de ayrılayım gıdeyım ..

boyle bı dunya yok kandırmayın kendınızı bu tarz seyı ancak arkadasınızla ev tutarsanız yaparsınız kı burda bıle tonlarca masrafa gogus germenız gerekır..

en basıtınden kendı arkadasınla kuzenınle neyse ıste en ıyı anlastıgın kardesım dedıgın kısıyle ev tutsan bıle elektrık su dogalgaz telefon ınternet uyelıklerıne para mesaı depozıto harcıyosun. evın ılk ay kırası depoztosu emlakcı komısyonu zaten hayvan gıbı .. ustune eve alınacak esyalar aynı sekılde kol gıbı .. ve ıstedıgın an cıkıp gıtme durumun yok , esyaların naklıyesı tum faturaların kapanması , depozıtonun ev sahıbınden alınması bla bla seylerle ugrasman gerek. yenı gıdecegın yere erken gıdersen aradakı kıra farkı bla bla onlarca sey var..

burdan nereye varacagımı anlamısındır , sen tuketıcı olarak daha az paraya bu hızmetı almak ıstıyorsun bu yuzden sankı eleman bundan kar edıyormus delı gıbı para kazanıyormus hıssıyatındasın ama durum oyle degıl , adamın yaptıgı harcamalar senın aylık 100 tl fazla verdıgın kırayla karsılanacak seyler degıl. kandırma kendını..
  • kennym  (28.12.14 18:32:19)
kira ve faturaları size kitleyip bedava yaşama amaçlı olabilir. türkiye'de bolca yapılan şey.

  • nawar  (28.12.14 18:36:10)
hacı başkasının yanına çıkıyorsan onun şartlarını kabul etmiş oluyorsun. şu ilanları da özellikle istanbul'da ev arkadaşı arayanlarda görüyorum. sonuçta ev elemanın istediği fiyatı çeker. ama mesela ben bu şartta birinin yanına çıkmayı da tercih etmem tabi. anlaşılan senin de kafan buna takılmış bence çok zor durumda değilsen buraya çıkma çünkü ileride sorun olabilir.

  • anti silence  (28.12.14 18:39:47)
her şeyi net konuşsanız iyi olur.
evde 4 kişi kalacak sanıyorum diyorsun. mesela kişi sayısı 3 kişiye düşünce durum ne olacak? aynı mı ödeyeceksin, farklı mı?
belki de şu anda 2 kişi var sen üçüncü olacaksın.
  • hayat aklini konusacak bir filozof uret  (28.12.14 18:48:38)
@kenn şu an senin dediğin yol kara borsa etikliği. Tartıştığımız şey bu fırsattan para yaratmak. Benim o harcamaları yapmam adamı ilgilendirmez. Bir şeyin pahasını yokluğuyla ya da zor bulunurluğuyla ve fırsatçılıkla yukarı çekiyorsan buna kara borsa denir. Ha al eşya kirasını eyvallahta 250-300 lira nedir?

Adam doğru düzgün detay vermiyor yılbaşında gel bak dedi. Görücez
  • filipis  (28.12.14 19:03:59 ~ 19:05:08)
yav ne karaborsası arkadasım ? senın mantıgınla her satıs karaborsa o zaman ? her hızmet karaborsa ?

adam 5000 tl ye canta satıyo dıyelım , gıdıp adama sunu dıyo musun yahu bu cantanın malıyetı ne kı su kadar derı su kadar ıscılık sen karaborsacılık yapıyosun mu dıyosun ?

neyın kafasını yasıyosunuz ?

tekrar edıyorum adam bıseyler yapmıs ve evının bı odasını kıraya verıyo halıyle hersey dahıl kendı ıstedıgı fıyatı yazmıs , bu fıyat senın verebılecegın tutarda olur olmaz bu baska bısey .. ama adamı kerız scan yerıne koymak aptalca bı tutum.

dıyorum kı aynı sartlarda sen bı ev kur , evı tut , amlakcı komısyonundan depozıtoya kadar herseyı ode , tum faturaları ustune al bunlarla ugras , tum ev esyalarını al ve evdekı bos odaları ınsanlara sadece kıra ve fatura karsılıgında kırala. eger adamın aldıgı 100 lıra farkı cok buluyosan lutfen sen boyle bısey yap ve ıhtıyacı olanları tek evde topla ..

bu sana gercekcı gelıyo mu ?

yanı hesaplarına adamın aldıgı ortak kullanımda olan esyaların amortısmanını dahı koymuyorsun .. kıra ve faturalardan bana dusenı vermem gerek diyosun ben de dıyorum kı boyle bı sey yok . resmen sacma bır dusunce bu ..

o evın depozıtosuna ortak olacak mısın ? o evın emlakcı parasını verecek mısın ? o evın tum elektrık su telefon tesısat hızmetlerının ustune alınması ıcın gereklı harcamaları odeyecek mısın adama ? o evın ortak esyalarının tamamının parasından ustune dusenı adama odeyecek mısın ?

azcık durust ol bu sorları kendı ıcınde cevapla ..
  • kennym  (28.12.14 19:16:21)
Bu bi meslek değil arkadaşım. Ucuza maç bileti alıp satmak gibi bir şey nasıl çanta satmakla kıyaslıyorsun?

  • filipis  (28.12.14 19:19:42 ~ 19:34:00)
Valla amortismanı da bulundur 5 sene de 2000tl para dökmüş olsun. 2000/60=33tl 3000 de 45tl. Ki bunu kişi sayısına böl. Payıma düşen 10 lira. Hadi başta bölüştüğümüzü düşünelim 2000/4=500 yapar oda 2 ay 650 verip sonra 400 vermem lazım.

Depozitlerin geri dönüşü var ama kiranın geri dönüşü yok 800 lira olsa tüm depozit 800/4=200

Sonuç itibariyle 3 ay 650 geri kalan 400tl yazında 350 lira vermem gerekir senin hesabına göre
  • filipis  (28.12.14 19:30:15)
iyi iste diyorum ya bu kazıkcı elemanın evınde kalma , gıt kendın gıbı uc bes kısı bulun ev kurun ..

enayilik yapma olum 150 lira fazla verilir mi her ay ?

gıt bul bı enayı sana sadece kırayı alacak , kullan esyalarını , canın ıstedıgınde de bavulunu toplar evden cıkarsın ne yukumluluk ne tasa.. nasılsa bı suru enayı vardır senın gorusune gore.. az daha ara bulursun ..
  • kennym  (28.12.14 20:24:26)
Hey allam neyse kendi düşüncen sonuçta

  • filipis  (28.12.14 21:01:17)
4 kişilik evde 650 çok
650*4=2600 TL eder
1100 kira
400 elektrik
100 su internet
1600 eder
1600/4=400 tl

kennym arkadaşımız bu işin içerisinden biri heralde. geçen biri 1150 diyordu lan aynı bu usül ile :D
  • kahve kokusu  (28.12.14 21:07:39)
asdfasdf işin içinden mi ? he o evi ben kiraya veriyorum asdfasdfasdf

yahu akil fikir diyorum size .. zira ihtiyacınız var , neyse hayal kurmaya devam edin .

ben bir aile babasıyım asdfasdf (bu tanımı ilk kez kullandım )

neyse sen kendini kandırmaya devam et.. ara elemanı 400 veririm de de sovsun sana bi..

bence fiyat gayet mantıklı , ipimle kusagım sikimle tassagım modda gezip hic sorumluluk almadan ahkam kesmeniz size hayatta yardımcı olmaz.

gercekleri algılamanız hayatta işlerinizi kolaylastırır. birsey sizin isteginize uymadığı durumlarda mantıksız olmaz.. sizin fikriniz hatalıdır.

bu durumda da elemanın yaptığı şeyde bir gariplik yok. sadece sizin bütçenize uygun olmadığı açık. farklı alternatiflere bakıp size uyanşeyi bulmalısınız , elemanı eleştirmeniz size bir fayda sağlamaz.

alternatif yok dediğin beğendiğin birşeyi sırf kafanda yaptıgın yanlıs hesapla kotu gormek yaptıgın en buyuk mantıksızlık..

ara bakalım 400 e bulursun belki ..
  • kennym  (28.12.14 23:31:32)
Bundan 1-2 ay öncesine kadar tonla varmış. Kış sezonunda yok. Aklın idrak edemiyor ama parasından değil normalde istediğim muhitte kiralık ev arkadaşı ilanı yok. Hatta şu an ilanlar hep eski tarihli bin kişi aradım hepsi verdik dedi. Sorun parasal değil olayı idrak edemeyen arkadaşım, sorun onun haricinde diğer evler pahasına veriliyorken, işime lazım olan bu ev fahiş fiyatlı. Kapitalist zihniyetinize sizin...

Benzer yerlerde ev arkadaşı arayanların ev kiralarına sahibindenden baktığımda gayet makul fiyata veriyor, pahasına veriyor hemen hemen hepsi. Zaten ülke senin zihniyetinde olduğu için tayyipler var ya...
  • filipis  (29.12.14 06:38:32 ~ 06:44:41)
kennym ciğim hayat mottonu yazacakmışsın neredeyse neden bu kadar yükleniyorsun amk bize?
dediklerin doğru, adam boş kaldığında cebinden verirerecek ama ben orayı kiraladığımda bende sike sike alacak mantıkta, pansiyon işletmecisi zihniyetinde, kar zarar ilişkisi içerisinde olaya bakmasın istemem. Yeri gelir aynı ekmeyi bölüp yiyeceğim lan adamla, adam pansiyon müşterisi gibi beni görmesinden rahatsız olurum. Sanırım arkadaşta öyle, parasından değil.

Ayrıca zaten ben girsem 1 yıllık sözleşmemi yapar, depozitomu alır, o odaya eşya düzmek bilen biri için maksimum 300 tl dir. iş hesap değil ev paylaşmak. Hesabını ticaretinde yaparsın, işinde yaparsın. Ailenin içerisinde sen bu paraları hesaplar mısın?
  • kahve kokusu  (29.12.14 07:46:01 ~ 07:47:02)
yo yanı eve alacagın kısı arkadasınsa hesaplamazsın , tanıdıgın bırı olsa hesaplamazsın, ınsanlara yardım etmek ıstıyorsan hesaplamazsın örneğin bugune kadar onlarca kısıye evsahıplıgı yapmısımdır couchsufıngden hıcbırınden bır maddı beklentım olmadı , olmazda , amacım seyahat edenlere yardım etmek bu yuzden karsılık beklemeden bu olusuma dahıl olup ınsanları mısafır edıyorum,

ama evını kıraya vermek ıcın ılan vermıs bırı için ; sıradan bırıne kıraya verecekse masrafını azaltmak ıcın , adamın nıyetı evını odasını kıraya vermekse gelıp gecıcı kısılere gayet makul bır anlayıstır bu da bana gore..
begenırsın begenmezsın , kabul edersın etmezsın ama adam yanlıs bısey yapmıyor. anlayısında bı yanlıslık yok yanı.. adam evıme ekmegımı bolusecegım kardes arıyorum dememıs hıc bır yerde , evı ıcın kıra bedelını yazmıs tutmak ısteyen ıcın .. kendı kendıne gelın guven olan sız gıbı duruyorsunuz.

yanı olaya bakısınız bastan yanlıs arkadasım bunu anlatmaya calısıyorum.
neyse hayal kurmaya devam edın banane yahu ..

he yav adam kazıklamaya eleman arıyomus ,bosver sen onu , ara etrafta bısuru kankardes arayan vardır sızden kıra almayacak tum herseyını sızle paylasacak ..
  • kennym  (31.12.14 16:37:28)