hayvanlar neye göre etobur veya otobur oluyorlar?

damak tadı mı hı? :)

gis. diş-mide-barsak.

  • seksen9  (24.12.14 22:55:37)
cene kemıgı ve dıs yapısı elvermedıgı sürece degıstıremez. otoburluk zor ıs. cünkü selülozun sındırımı gıbı bır mevzu var ınekler bılmemkac mıdelı ya da gevıs getırme mevzuları bosuna degıl. ama o dışlerle de et yiyemez koparamaz kolay kolay. zaten otoburlar pek avlanma yönünden iç güdü yetenek vs gelışmiş degıller.

ha ama evrımsel gelısımını sorarsan bulundukları bölge ve yasam kosullarına gşre zorunda kalmıslardır. teorik olarak konusuyorum elbette. herkesın avcı etobur oldugu bır yerde kalan hayvan oto yönelır vıce versa. burdan darwın/lamarck vs vs vs

edit:imla korkunc. kusruma bakmayın yabancı klavye.
  • wiillii  (24.12.14 22:55:52 ~ 22:56:40)
piranhalar en çok insan eti sevdikleri için etobur olmuşlar mesela.

  • mea maxima culpa  (24.12.14 22:57:05)
Hayat hakkına saygı bilinci. Bi de (tayyip "bide mi"si) sindirim sistemlerine göre.

  • nereye bu gidis  (24.12.14 23:00:17)
o mesele karışık. ivedilikle yatıcam detaya girmek istemiyorum ama ayı köpek gibi hayvanlar zorunlu etçil değiller. carnivora içinde hiç et yemeden yaşayabilecek etçiller var yani. kedigiller gerçek etçil ama..
köğek dişleri mesela, canine teeth, tam etçil olmayan hepoburlardan (hepçil) alıyor isimlerini ve etçilleri tanımlamakta kullanılıyorlar.
gerçi mesela insanda ön merkeze göre 3. sıradaki köpek dişleri kedide 4. sırada. bunlar epey önce ayrılmış. köpeklerde de 3. sırada. diş bakımından itlere daha yakınız.
felidae rullaz diyerek parağrafımı noktalıyorum.
  • namus ninjası  (24.12.14 23:13:11)
acaba soyle mi oldu. kitlik basladi, yiyecek ot kalmadi. birbirlerini yediler sonra hayatta kalabilenler, uremeye devam ettiler..? boyle sallama teoriyle olmaz tabi, illa ki vardir internette cevabi. aradiniz mi?

  • bir varmis bir yokmus  (24.12.14 23:31:43)