Exlibris mevzusu

netten ve ekşisözlükten okuyup okuyup da slightly anladığım tek konu budur herhalde. geçen sene okuyup okuyup anlamadım böle. sanırsın ssg'nin computing ekspleneyşınları. şööle sanat bööle güzel.

exlibris denen şey kitaba bişi edilen bişi. ama ne kardeşim neeee?

exlibris nikli arkadaşı görünce aklıma geldi, tekrar bi bakınıyım dedim, mantıklı şeyler buldum.

misal! adam bildiğin otomatik damga şeysinden yaptırmış. m1.behance.net

bu kişi de bunu özel yaptırmış, herhalde mürekkep şeysine mi basıyo, nedir?
i.imgur.com

bu da bunun gibi, damgası var mürekkebi var oraya bastırıp sonra kitabın ilk sayfasına vuruyo damgayı, okey
i.imgur.com ?

gelelim zurnanın zırt dediği yere. bu nasıl yapılıyor?
i.imgur.com
minik minik bissürü yapıştırma mı çıktı alınıyor ozalitçiden? sonra o yapıştırmaları mı yapıştırıyorlar kitabın içine?

deviantartta zilyon tane böyle güzel exlibris var ancak çalışma mantığını anlamadım.

tümden özet geçebilirseniz sevinirim. sevgiler, emirkulunus dı sekınd

Bildiğim kadar ile eski çağların kütüphaneleri kitabın kendilerine ait olduğunu belgelemek için kendilerine özgü bir logo ile ex libris ibaresini kitabın ilk sayfasına basarlarmış. Ex libris kelime olarak ....'nın kütüphanesi, ...'nın kitaplığı gibi bir manası var. Yani "Ex libris İskenderiye" derseniz şekil olarak doğru olsa da fiilen yalan olur netekim Moğollar oradaki bütün kitapları yaktılar. :)

Günümüzde ise kitap koleksiyonu olan ya da kitapsever insanlar bu tip şeyler yaparak bir nevi o günleri yad ediyolar. Olay özetle bu. :)
  • kadim kishi  (24.12.14 13:52:34 ~ 13:53:37)
o bilgiler her yerde var, uygulamasını soruyorum ben. damga mı yapıştırma mı ne yani?

  • emirkulu2  (24.12.14 13:57:51)
yani istediğin gibi olur. İster çıkartma bastır ister damga yaptır, ister elinle çiz. Exlibris o işaretin adıdır, neyle yapıldığı önemli değil.

  • whoosie  (24.12.14 13:59:20 ~ 13:59:27)
bu renklileri nası yapıyolar peki? bilmediğim bişi mi var onu soruyorum? teknikleri nelerdir?

  • emirkulu2  (24.12.14 14:01:11 ~ 14:01:35)
Gravür bu hocam. Gravür tekniğini araştırman gerek. İngilizcesi de etching olması gerek.

  • ruhi bir banyo  (24.12.14 14:03:12)
Ozalitçide bastırıyorlar en basitinden, daha teknolojik ileri safhaları var mı bilmiyorum. Ben bir tarihte amatör olarak yapan bir elemana yaptırmıştım.
Küçük küçük istediğin ebatlarda kuşe olarak yapıyorlar. Sen de onları yapışkanlı kısmından ayırıp kitabına yapıştırıyorsun.
Not: Akşam evde bakayım vardı yanılmıyorsam yollarım sana 3-5 adet numune, gör diye.

Düzeltme: Damga olanlar apayrı tabi. Sonuçta mürekkep var.
  • gece lampulu  (24.12.14 14:04:30 ~ 14:05:10)
Genellikle el ile çiziyor insanlar, misal ben kendi kitaplarıma elimle çiziyorum (basit bir şekil benimkisi);
cidden meraklı olanlar, renkli, sabit mürekkepli kaşe yaptırıyorlar. Fotolardaki eski tip kazıma mühürler falan pek kalmadı artık.

Son fotodaki Ex Librisin benzerini (karmaşıklık bağlamında) eli ile üşenmeden yapana da rastladım bu arada.
  • kadim kishi  (24.12.14 14:05:21 ~ 14:07:42)