mükemmeliyetçilik nedir? zararları nelerdir?

sb.

sonu depresyona kadar gidebilir. en büyük zararı budur. çünkü mükemmeliyetçilik beraberinde tatminsizliği de getirir.

  • thracian  (23.12.14 13:08:47)
başkalarının yaptığını beğenmediği için ya herşeyi kendi yapmaya çalışır ya da kontrol manyağı olur. bu da başkalarını rahatsız eder. insanlar kendilerine güvenmediğini düşünür.

  • merhum  (23.12.14 13:10:49)
Mükemmeliyetçilik tatminsizliktir aslında, Ya daha iyisini yapabilirim diye görevin olan bir şeyi bitiremezsin, teslim edemezsin, başlayamazsın, içine sindiğinde vakit geçmiş olur ya da vaktinde başlarsın,teslim edersin vb. ama beğenmeye beğenmeye yaparsın bunu, içine hiç sinmez.
Diğer açıdan, hayatta doyuma ulaşamazsın. Daha iyi sevgiliyi/eşi/işi/kıyafeti/evi/arabayı bulabileceğine inanırsın, durmadan koşarsın tekerlekteki hamster gibi, seni hiç bir şey memnun etmez. "Yeterli" yeterli değildir senin için, hayır. Hayatını yaşayamazsın.
Mükemmeliyetçi insanın ana sorunu/hstalığı migrendir. Kurdukça, aradıkça, yetemedikçe o kafa çatlayacak gibi olur.
Psikolojik olarak şöyle bir şey fark edilmiş, genelde mükemmeliyetçi insanlar arabada giderken bir radyo istasyonu bulduklarında ve o sırada çalan şarkı da hoşlarına gitse dahi "Daha iyisi var mı?" diye geziyorlarmış diğer kanalları da. İnsanları/kendinizi böyle test edebilirsiniz. Bu kanal işini hayattaki herşeye uyarlayın işte.
  • afush  (23.12.14 13:12:01)
sürekli kendi içinden sorular sorarak etrafını değerlendirip, bulduğun kusurlar eşliğinde sinir hastası olmaya kadar gider.

  • mega idea  (23.12.14 13:13:41)
başarılı(göreceli) ama mutsuz bir insan (görecesiz).

  • dahili meddah  (23.12.14 13:26:14)
bazı şeyler için gerektiği kadar enerji harcamak gerekir

örneğin 60 alıp geçebileceğin bir sınavdan 100 almak için buna daha fazla ayırmak gerekir, bu zamanı başka bir alanda kullanabilirsin

burada tek değişken zaman gibi, fakat enerji, motivasyon gibi şeyleri de ekleyebilirsin neticede biyolojik varlıklarız hem bedenen hem zihnen de bir sınırımız var yoruluyoruz
  • freebird5406_2  (23.12.14 13:37:59 ~ 13:38:29)