GSS Borcu ve Yurtdisinda Okumak

Merhaba, son 1.5 senedir yurtdisinda master yapiyorum. Bu sure boyunca sgk sagolsun genel saglik sigortasindan borc cikarip durmus. Sildirmek icin gelirken yanimda orda okdugum sureyi gosteren ogrenci belgesini, ordaki ikametgaha benzeri kaydimi, pasaporttaki giris cikislari vs. herseyi getirdim. Yalniz sgk bu sefer de okdugum okulun denkligini ispatlamami istiyor. Yök'ün sitesinde denklik basvurulari sadece mezuniyetten sonrasi icin gorunuyor (diploma ve tez istiyolar). Denklik olup olmamasinin sigortayla alakasini tamamen bir kenara birakiyorum, ben bu adamlara son 1.5 senedir okudugumu nasil ispatlayabilirim? Benzer durumda kalip da bu ise cozum bulmus olan var midir?

Yurtdışı konsolosluktan öğrenci belgeni onaylar ya da öğrenci olduğuna dair belge al SGK ya ver kabul etmezse şefine yada Müdür'e şikayet et memuru. Ne demek olmaz ya Tövbe ya bu gibiler Yüzünden Bürokrasi çileye Dönüyor

  • karabela  (22.12.14 17:38:23)
1: sgk denklik değil tanınırlık istiyordur. yök'ün sitesinde falan var hangi okulların tanındığı.

2: önemli olan ikametgahın yurtdışı olması. o yüzden ikametgahınızı nüfus dairesinden yurtdışına aldırırsanız. (geçmiş tarihe de işlenebiliyor) anında silerle borcu.

3: ben 2. adımı yaptım. 2.5 senelik borç vardı sildiler direk ikametgahı yurtdışı gösterince.
  • faaip de oiad  (22.12.14 21:26:55)
ikamet + kaç yıldır orda yaşadığına dair konsolosluktan bir kağıt al. ilk çıkışınızı ispatlamak için pasaportunuzu gösterdiğiniz zaman kıllık yaptıklarını söylediler bana konsoloslukta.

  • tellioglu  (22.12.14 22:14:57)
oncelikle cevaplar icin tesekkurler
@faaip de oiad taninir okullarin listesi google aramasinda yök'un sitesinde var gibi gorunuyor, ama icine girip bakinca oyle bir liste yok. eger dedigin gibi gecmise donuk ikametgah degistiriyorlarsa once nufus dairesiyle gorusmem daha iyi olacak gibi.

@darknum_ malesef oyle bir sey yapmam gerektigi aklima dahi gelmemisti. konsolosluktan belge almayi beklersem bu is ancak onumuzdeki yaza kalir. yilbasi tatiline gelmisken simdi halletmenin yollarini ariyorum.
  • sAINT  (23.12.14 01:19:50)