Neden etrafta neredeyse hic elektrikli arac yok?

Mesela Dma Toyota corolla diye yapmislar bir tane, tek sarjla 400km gider diyor. Yakit masrafi neredeyse sifir bu arabalarin. Tamam sehir disi kullanamazsin bu arabalari ama mesela Istanbul ici cok iyi degil mi, benzin parasi odemiyorsun hemen hemen, cok ucuza geliyor elektrik masrafi. Peki neden Kullanmiyor kimse bu elektrikli arabalari? Bu iste birsey ama ben bilmiyorum zannedersem, gercekten bu kadar ekonomik yapmayan birsey mi var bu arabalari?

devlet benzin vergisinden kime geçirecek o arabalar yaygınlaşırsa?

  • domates yiyom  (21.12.14 22:31:12)
Vergiyi mi cok aliyorlar yoksa bu arabalardan?

  • delifaruk  (21.12.14 22:32:59)
elektrikli araba fiyatları uygun değil. batarya kirasını ödeyince gideri benzinliye göre ucuz oluyor ama dizel daha uygun hala.birde aylık km kotası var elektirkli aracın. sanayiye götürsen usta anlamaz, ille servise para bayılacaksın. neden elektirkli araba alsınlar ki.

  • kuzey li  (21.12.14 22:34:48)
@kuzey li
Dizel daha uygun kismini anlamadim. Bilmem kac tl'lik elektrikle te bilmemkac km gider falan deniyor. Cok komik rakamlar. Baska birsey mi var isin icinde, nasil oluyor da dizel daha ucuza geliyor?

  • delifaruk  (21.12.14 22:39:15)
bmw i8 500 bin tl abi.

  • Solem2  (21.12.14 22:39:26)
Toyota'ninki 120bin tl idi yanlis hatirlamiyorsam. Hepsi o kadar ucuk fiyatlara degil bu arabalarin.
Bmw ayri bir olay, araba zaten uzay mekigine benziyor, yurtdisinda gormustum.

  • delifaruk  (21.12.14 22:42:49)
yanlış hatırlamıyorsam aylık 125€ aylık kira bedeli var bataryanın ayrıca ayda 10000km'yı geçersen batarya bedeli artıyor.

  • kuzey li  (21.12.14 22:44:26)
i8 i bu sohbetin disinda tutalim :))
yakit masrafindan cok otesi cevre kirliligi 0. resmen 0.

bi ara vergisini dusurun de elektrikli araclar yayginlassin demislerdi; olmadi tabi. yanilmiyorsam migros istanbulda internetten yapilan alisverisleri elektrikli araclari ile dagitim yapiyor
  • sage  (21.12.14 22:44:54)
ya yok. o arabaların satışından ek vergi alıyorlar. ayrıca akü vergisi var. taksicilik yapan benzinli araca denk.

  • ibomiu  (21.12.14 22:51:00)
Vay be, sirf bu elektrikli arac kullanmanin imkansizligi bile Turkiye'yi terk etme sebebi.

  • delifaruk  (21.12.14 22:53:13)
Abi bir kere DMA toyota'nın değil, sadece corolla kasa yerli bir araç. Servisi ve bakımı nasıldır henüz net değil.
400 km gidebilmek için 2 saate yakın şarj etmen gerekiyor. İstasyonlar nerde bilmiyorsun.
Batarya kirası var.
Yani buna benzer sorular var.

Ha bu arada DMA toyota kiralayıp kullandım. Güzel araba, umarım yaygınlaşır da çevre kirliliği az da olsa azalır.
  • gkn  (21.12.14 23:02:33)
bozulsa kime götürücen.

  • divit  (21.12.14 23:03:37)