Maaşınızın 3-4 katı fiyatına elektronik alet alır mısınız?

SB. TV, bilgisayar, gitar, vs vs. ne olursa...

Sadece alırım/almam gibi kuru cevaplar olmazsa sevinirim :)

lazımsa ve istediklerimi karşılıyorsa alırım.

  • sutlu nescafe  (21.12.14 13:25:03)
almam gereken bir şeyse alırım. aldım da zaten ama taksitle almam. parası neyse ayarlayıp ondan sonra alırım..

  • calzoncillos  (21.12.14 13:26:23)
ihtiyaçsa alırım. elektronik mekanik fark etmez. arabadan pay biçmek lazım. herkes maaşının katlarca fazlası arabaya biniyor icabında.

  • icim urperiyor  (21.12.14 13:26:54)
Ogrenci olarak sadece gitar aldim baya kati onu da biriktirerek aldim. Pc tv vs. ise ailem alirdi ve maaslari kadar olmamasina ragmen pahali gelirdi bana 3 4 kat pahalilikta bi alet almak bence sacma hele hele borcla. Biriktirmissem alirdim borcla almazdim.

  • proletarier aller lander vereinigt euch  (21.12.14 13:27:57)
Telefon, bilgisayar gibi aletlere çok masraf yapmam yani bahsettiğiniz fiyat benden çıkmaz..
Ev eşyası (televizyon gibi) ya da hobi olarak kullanacağım eşyalar (gitar gibi) için paraya acımam kaç katı olursa olsun alırım..
Yalnız takside gireceksem hiç almam bekletirim, en iyisi parayı ayarlayıp sonra ürünü almak bence..
  • mutekebbir  (21.12.14 13:28:43 ~ 13:29:34)
bir elektronik eşya alınacağı zaman ihtiyaçlar ve beklentiler göz önüne alınır.
ürün fiyatının maaşın kaç katı olduğu doğrudan göz önüne alınacak bir şey değil.
taksit falan olaylarını da düşünmek lazım.
  • mobilemob  (21.12.14 13:31:31)
kişiden kişiye değişen cevaplar

benim için bir yatırımsa, örneğin tasarımcıysam güçlü bir bilgisayar ve çizim tableti
fotoğrafçıysam çeşitli lenslere bir kaç bin lira vermekten çekinmem

bunun yanında bana hayatım boyunca eşlik edecek bir "tutku"ysa örneğin; kaliteli bir yol bisikleti, bir kaç bin liralık gitar almak için kendime bir fon oluştururum :)

ileride 4000 lira civarı bir telecaster almayı planlıyorum
  • freebird5406_2  (21.12.14 13:32:47 ~ 13:35:59)
mobilemob, sorum ürün fiyati ile maaş orantısı. yapcak bişi yok.

  • she was my baby  (21.12.14 13:33:15)
bana para kazandırmayacak hiçbir elektronik alet almam. zaten lazım olanları da şirket veriyor

  • divit  (21.12.14 13:45:08)
istiyorsam para biriktirip alırım. takside girip olmayan parayı harcamam.

  • utungan  (21.12.14 13:50:42)
televizyonsa ve çok büyükse alırım.

  • sndnzr  (21.12.14 14:47:57)
alırım. aldım. almaya da devam edeceğim.

sıradaki çok güzel bir dj set. kulaklığıyla vs. her şeyiyle. üzerinize afiyet odyofilim ben biraz.
  • papillon7  (21.12.14 14:53:29)
Almam. Cunku cep telefonu ve bilgisayarin cok ust seviyesine ihtiyacim yok. Onun disinda da elektronik esya zaten kullanmiyorum.
He gitar alirim mesela ama, ona da birak 3-4 maasi 1 maasimin tamamini vermeme bile gerek yok. Masimin yarisina benim isimi gorecek bir elektrogitar alirim mesela hadi o da olmadi bir maasimi veririm yillarca kullanirim. Daha fazla vermem. Cok para verebilecegim bir de fotograf makinesi var ama cok dedigim ona da en fazla 1 maas veririm.

Bu bahsettiklerim zevk icin almak ile ilgili. Bir is icin alacaksam maasimin 10 katini da veririm duruma gore.
  • delifaruk  (21.12.14 15:01:18)
Elektroniğe de arabaya da çok para vermem.
Arabanın fiyatı yıllık maaşımı geçmemeli kesinlikle.Üstte bir arkadaş söylemiş katılıyorum para kazandırmayacaksa hiç gerek yok çok para vermeye.

Göreceli olarak en çok para vereceğim elektronik eşya TVdir çünkü Türkler olarak en çok kullandığımız ve kalitesi anlamlı bir fark yaratacak ev eşyası TVdir.
  • turkuaz  (21.12.14 18:09:20)
"Maaşınızın 3-4 katı" derken sanirim taksit veya borca girmek kastedilmis. eger oyleyse almam. ama birikmis param varsa ve cihaz lazimsa alirim.

  • varg  (21.12.14 18:22:31)
para yönetimi konusunda berbat biri olduğumu söyleyebilirim. giyecek donum yokken gidip 30 liraya dışardan yemek falan söylerim. ama maaşımın 3-4 katıyla ASLA elektronik alet falan almam. öğrenciyim ama aynı zamanda çalışıyorum, kredi-burs-maaş toplamda 1200-1300 lira giriyor cebime. yarısına maaş diyelim. 2500 lira civarında fiyatı olan bir elektronik alet almam lazım. affedersin skseler almam. o kadar gerizekalı değilim. her gün yemeğe 50 lira verecek, kredi kartını batıracak kadar aptalım ama ne gereği var ya 2500 liralık teknolojik aleti napıcam. alana aptal demiyorum. ama ben alsam kendime aptalsın derim.

çocukluğumdan beri en büyük hayallerimden biri şöyle cam gibi televizyon ekranında preysteyşın oynamaktır. alamaz mıyım? alırım. taksitiydi cartıydı curtuydu halledilir. ama ne gerek var yav? allah aşkına 2000 liraya niye ben şimdi telefon, preysteyşın, bilgisayar alayım yani? olur mu öyle şey tövbe estf.
  • pescador  (21.12.14 18:26:38)
Maaşımın ne kadar olduğuna da bağlı.

ama yok ya, maaş ne kadar olursa olsun 4-5 katı elektronik bir şey alınmaz bence. :) Çünkü maaş arttıkça meblağ daha da artıyor. :D

Ama ilerde kendime 4-5 bin liralık bir bilgisayar alabilirim. O da maaşımın 4-5 katı olmaz, bir maaş kadar olur. :)

Araba sayılmaz zaten.
  • yirmisantim  (21.12.14 18:37:25)