c küçültme

232 gb lık harddiski ikiye bölmek istiyorum win 7 de.122 e 110 mesela ama yapamıyorum.bana sadece 13 gblık alan veriyor yeni sürücü için. ekran görüntüsünü ekledim duyuruya.marka SEAGATE ST3250624AS
lan yine mi bozdum bu harddiski?!

edit: c nin yanında, "9mb lık ayrılmamış" diye birim var o ne demek?

Emin değilim ama işletim sistemi kurulu harddiski bölümlendiremiyorsun sanırım. Orada 9 Mb'lık ayrılan kısım da sistemin kendi için ayırdığı elleşilemeyen bölüm diye biliyorum..

  • EkimBebesi  (20.12.14 10:48:32)
Elleşilemeyen değil, elleşmemen gereken bölüm. Onu sildiğinde boot etmez bilgisayar.
Soruna gelince, küçültme yapmak için sıfırdan format gerek. Diğer türlü sistem dosyaları hasar görür ve tekrar format gerekir. Yani her türlü format.

  • cetoxim  (20.12.14 10:51:52)
@cetoxim peki neden sadece 13 gb lık yer verebiliyor bana diğer boş alanı görmüyor ? hiç sevmiyorum şu formatı ya.image alıcam onun için yer lazım oldu D yapayım dedim.formatlık bir sorun olursa diye.olayın kendisi format oldu :))

  • çılgındünya  (20.12.14 11:26:48 ~ 11:36:01)
benim bir cevabım vardı şimdi arayıp bulup yazarım bekle.

edit : bulamadım cevabımı.

ama harddiski her türlü bölebilirsin. ama 110 gb boş yer olması lazım. olmazsa kolay değil senin için. minitool_partition_wizard diye bir programla windows çalışırken ayar yapıp bölebilirsin. ama dediğim gibi boş yer olması lazım dosyaları taşıyacak c ye d boş olacak. bunun içinde 110 gb boş yerin olması lazım ki d yi 110 gb olarak setlesin.

boş yer yoksa da çeşitli, ayarlarla seçtiğin sistem dosyası olmayanlarını da d ye atıyor. ancak uzman şişi gibi o iş. o yüzden son olarak eğer yeterli boş alanın varsa d bölümü oluşturabilirsin.
  • illegalstar  (20.12.14 11:56:26 ~ 12:11:28)
Demek sadece 13gblik boş part var. Gerisinde dosyalar dağılmış. Defrag yap. 13gb belki biraz daha artar.

  • cetoxim  (20.12.14 12:24:32)
Şimdi aklıma gelmedi de programlar var, Formata gerek yok. Bölüyorlar. Hatta programsız da yapmıştım da xp deydi. Ama şöyle bir risk var, bölerken dolu olan dosyaları almayacağının garantisi yok.

  • Cursed Chico  (20.12.14 12:47:22)
@Cursed Chico o dediğin zaten herhangi bir partitation programıyla yapılıyor. sorun aynı. dosyaların tamamını alamama.

  • cetoxim  (20.12.14 13:38:31)
@illegalstar %70 i boş harddiskin.160 gblık boş yerim var ama 14070 (13 gb) ta kadar izin veriyor.

daha önce eski harddiskimde Partition Magic kullanarak yapmayı denemiştim tak diye gitti pc. harddisk bir daha açılmadı.yenilemek zorunda kaldım. onlara son çare başvurmak istiyorum.
  • çılgındünya  (20.12.14 16:56:54)
benim verdiğim program sağlamdır 20 -30 harddiske yaptım hala çalışıyorlar 4 senedir.

  • illegalstar  (21.12.14 01:09:38)