insan sadece başka bir insana mı aşık olabilir?

ağaca,ineğe,şarkıya,buluta ya da bir hayale olabilir mi?

olabilir evet

  • kahve kokusu  (19.12.14 10:13:55)
o aşk başka öbür aşk başka.

  • mega idea  (19.12.14 10:14:56)
olabilir ancak burada aşk tanımı önemli.
örnegin bi anne bebegine asik midir? eger asiksa, bi insan kopegine de asik olabilir mesela. o mantık.

  • sage  (19.12.14 10:16:30)
Aşk diye bir fenomen varsa her şeye yonelebilir elbette. Falanfil filanfil dedikleri de bunun cüz'i bi göstergesi hatta. Fakat insanın -buradaki obje olarak- çok farklı bir yeri var kabul ediliyor, ozellikle metafizik düşüncede. Esref-i mahlukat, düşünen hayvan bilmem ne soylemlerde kendini bulan türcülük baglaminda degerlendirilirse "insana yönelen aşk derecesinde olmaz" denilebilir.

  • nereye bu gidis  (19.12.14 10:17:17)
şarkıya olunabilir sanki. ben bazı şarkıları öpüp, sarılmak istiyorum mesela. ay sapık mıyım ne :)

  • prinkipodelisi  (19.12.14 10:19:51)
valla mitolojide çok var. Heykeline aşık olan Pygmalion, Minotaur'a aşık olan Pasiphae falan gırla. Tabii bunların çoğunda lanet söz konusu.

  • whoosie  (19.12.14 10:21:06)
ben motoruma aşığım mesela

  • mirty  (19.12.14 10:24:15)
Aşk değil de bağlılık demek daha yakın olur.

  • cetoxim  (19.12.14 10:36:36)
aşk olduğunu sandığımız her his o sandığımız an için aşktır zaten.
aşk: sanı.

sonra bir bakarız ki başka bir şeymiş meğer.
ya da "bir bakma" gereği duymayız. öyle sandığımız gibi saf haliyle kalır.
  • icemint  (19.12.14 10:36:37)
hayale olabilir, bir şarkıya değil belki ama besteye olabilir.

kedisine, köpeğine olabilir. bebeğine olduğu gibi.

bir şehre olabilir.
  • m e l t e m  (19.12.14 10:39:24)
Love-like farkı

  • filipis  (19.12.14 11:16:25)
hayale aşık olabilir. ki zaten hayalimizdekine benziyor diye o kişiye aşık olmaz mıyız? onu diğerlerinden ayırarak diyorum ki aşkı aşk yapan zaten aşık olduğunun seni istememe iradesinin bulunması değil midir? (basit bi anlatım oldu ama temelde bu değil mi) sen elmayı seviyorsun diye elmanın da seni sevmesi gerekmediğini bile bile o kişiyi arzulamak değil midir? tutku barındırmaz mı?
hayal de bu şekilde gerçekleşmeme olasılığı ama aynı zamanda gerçekleşebilme olasılığı insanı hayale bağlamaz mı
ağaç,inek,şarkı,bulut sana tabiidir.onlardan gelen uyarıları kendi istediğin gibi yorumlama lüksün vardır. bi iradeleri yoktur.sana mutluluk verir ama bu sevgidir.
  • gis  (19.12.14 11:42:37)
teşekkürler cevaplar için.

sanırım insan yalnızca aşık olduğunu sandığının kendindeki yansımasına yani hayaline aşık oluyor.
  • dahili meddah  (19.12.14 11:57:08)
Olabilir :)

  • sayns  (19.12.14 13:38:25)
karahindiba diye bir kitap var, içinde "mavi pelikan" diye bir öykü var. okusanıza...

  • mutevazi  (19.12.14 13:54:40)