dilenciye x lira verdim, selpak aldım demek. böbürlenmek mi?

öncelikle bir toplulukta herkesce tanınan birine yardım ettiğini söylemek ayıp bir davranıştır. dahası çirkindir.
sabah şöyle bir cümle kurdum ofiste;
"geçtiğim yolda gecenin kör vaktine kadar dilenen bir kadın vardı. onu her gördüğümde cebimi yoklardım ama hiç bozuk para olmazdı. ben de dün topluca şu kadar para verdim, mis oldum eheh"
gibi bir şey dedim. ofistekilerden biri bunu söylemenin gereksiz bir böbürlenme olduğunu filan söyledi.
ben de ilk örneği verdim.
sizce de bunu söylemek, kişinin böbürlendiğinin ifadesi midir?

böbürlenmektir ya da değildir diyemem. fakat söyleyiş tarzından falan öyle çıkarmış olabilir.
güzel bir arkadaşsa onu söyleyen, art niyet arama bence. öyle hissetmiş demek ki.
...ya da cidden böbürlenir gibi anlattın, itiraf et.
  • norek  (19.12.14 08:09:25)
yapılan iyiliği başkasına söylememek gerekir. iyilik yapılan kişiyi kimse tanımasa dahi.

  • kaynaklari etkin kullanamayan iktisatci  (19.12.14 08:09:26)
durduk yere soylediysen problem sende. bahsi acilmisken soylediysen problem onlarda.

  • mayeskuel  (19.12.14 08:09:44)
Ne kadar vermis bide guzergah neresi?

  • divit  (19.12.14 08:10:15)
bazen insanlar yaşadıkları şeyleri öylesine paylaşmak isterler. durum böyleyse böbürlenmek demem ben. ama herkesten bu anlayışı bekleyemezsin. özellikle iş yerleri gibi samimiyetsiz yerlerde.

  • utungan  (19.12.14 08:13:06)
@divit
güzerhah; izmit vilayet durağı.

  • hede hodo  (19.12.14 08:20:45)
dilencilere para vermeyin. siz bari ypmayın. okumuş ya da en azından bişeyleri anlayabilen insanlarsınız..

para vermeyin. sürekli aynı yerde dilenen bir kadın var diyorsun. belli alışkanlık olmuş meslek olmuş. yardım edecek kimseyi bulamıyorsan git 2 ekmek al duvar dibine ufala. kedi köpek yesin.

uğraşamam dersen git bi kap su koy pencerenin önüne.

illa insana yardım edicem dersen muhtara git, üşenirsen lösev e online topluca yollla.

özellikle dilenci çocuklardan kurtulmanın tek yolu kimsenin para vermemesi.
sen para verdiğin için o çocuk okula gidemiyor. çünkü babası elinden alıyor parasını. altın yumurtlayan tavuğu kesmek olmaz. çocuğa acıyıp bir ton para veriyorlar. babası daha fazla dilendiriyor. öbür kardeşi de gönderiyor.

yaptığın şey bana göre böbürlenmek değil. düşük iq belirtecidir. üzgünüm..
  • ibomiu  (19.12.14 08:46:40)
@ibomiu
içten gelerek yapılan şeylerde; okumuş/okumamışi iq var ya da yok olayına pek giremiyorum nedense. ama bakış açınız saygı duyulacak cinsten. teşekkürler..

  • hede hodo  (19.12.14 08:55:21)
bende bu gibi durumlarda yaptığım iyilikleri hep anlatmak ne kadar iyi bi insan olduğumu göstermek istiyorum ama genel toplum kuralları yaptığın iyiliği anlatma diyor. bu yüzden hep içimde kalıyo.

  • spirit crusher  (19.12.14 09:13:04)
Sizin kötü bir niyetiniz yokmuş, gayet halisane soylemissiniz ama normalde böyle şeyler söylenmez. İyiligin gizlisi efdaldir.

  • nereye bu gidis  (19.12.14 09:24:47)
Dilenci dilenir bu adam selpak satiyor almamak maarifet bence...

  • Dönmezer  (19.12.14 09:30:30)
yaptığınızda bir sorun yok ama söylememek lazım böyle şeyleri.
yoksa ben de gelim bruada hergün yaptığım yardımları anlatayım alskdjfalskdf

şaka şaka yardımı anca kendime yapabilirim :)))

ama dilenciye para vermek, birine yardımda bulunmanın da nesi düşük iq göstergesi bilemedim. belki de benim iq düşüktür o yüzden kafam basmamıştır.
  • teritori  (19.12.14 09:45:36)
böbürlenme mi degil mi bilmem ama boş bi laf.

ayrıca selpak satıyorsa dilenci degildir.
  • sage  (19.12.14 10:21:04)
Söylemnememesi gerekir bence de.

  • roket adam  (19.12.14 11:06:52)
bu topraklarda "iyilik yap, denize at" gibi deyişlerin hüküm sürdüğü zamanlar vardı. aksi çok ayıptı.
ülke şu aralar kültürel olarak yozlaşmanın kitabını yazdığı için, yaptığının nasıl bir abesle iştigal olduğunun farkında bile olmaman gayet normal.

  • backpacker  (19.12.14 13:02:26)