Böyle bir gökyüzü gerçekte görülür mü?

Hep böyle filmlerde, fotoğraflarda görürüz ama dünyanın herhangi bir noktasından çıplak gözle böyle bir galaksiyi görebilir miyiz? Bilgisi olan var mı?

kutuplarda mümkün. aurora deniliyor o ışıklara. kuzey izlanda'da gökyüzü aha aynı böyle aslında.

  • Tears of Devil  (18.12.14 09:51:43)
evet, görebiliriz. astrophotography diye bir fotoğrafçılık dalı var. böyle şeyler çekiyolar :) o resimde görülen de samanyolu kuşağı, o kadar eğri olmaması gerekiyor ama, belki balıkgözü lens falan kullandılarsa ondan olmuş olabilir.

  • loveinaflipbook  (18.12.14 09:51:52)
Bunun olması için kilometrelerce çevrenizin tam karanlık olması gerekiyor.
Elbette vardır.
not:Bunlar kutup ışığı değil. Kutup ışığı şu diye biliyorum ben:
www.google.com.tr
  • afush  (18.12.14 09:52:33 ~ 09:53:30)
@Tears of Devil, aurora farklı bişey. bu gözüken bildiğimiz samanyolu galaksisi kuşağı.

designyoutrust.com

aurora:
fc01.deviantart.net
  • loveinaflipbook  (18.12.14 09:53:39)
evet, aurora farklı bi şey.

da asıl soru; nerede görüyoruz, nerede nerede? :)
  • dessy  (18.12.14 09:55:37)
çok karanlık
çok temiz hava
iyi kamera
upuzun pozlama ile
fotoğrafını yakalanabilir ama çıplak gözle böyle görünmez bence.
  • cemiyetin unlu simasi  (18.12.14 09:56:33)
laaaan bu bizim galaksi zaten.
hayır böyle görünmez çünkü lens görüntüyü epey deforme etmiş. fotoğraf uzun pozlandırmayla çekilmiş.

  • namus ninjası  (18.12.14 09:57:46)
ışık olmayan yerlerde, genelde yerleşim yeri olmayan civarlarda, çöllerde vs. bu fotoğrafları çeken insanlar da oralara gidiyor zaten fotoğraflayabilmek için.

bir de farklı teknikler var, long exposure vs ile gözümüz ile çok net seçemediğimiz ya da sönük gözüken ışıkları da parlak olarak fotoğrafa yansıtabiliyorlar.
  • loveinaflipbook  (18.12.14 09:58:23)
www.youtube.com
alaska.

  • Tears of Devil  (18.12.14 10:04:59)
bu tarz fotograflardaki gibi gorunur mu bilemiyorum ama ciplak gozle gorebilmek icin sehir isiklarindan tamamen uzaklasip karanlik bir bolgye gitmek gerekiyor, sonra 15-20dk kadar gozleri karanliga alistirip seciciligini arttirdiktan sonra dogru yone bakinca gorulebiliyor olsa gerekmis, ayrica m31 galaksisi de boyle gorulebilirmis, ay isiginin da olmamasi gerek.

  • jedilance  (18.12.14 10:07:21)
Şöyle bir şey buldum: www.youcanseethemilkyway.com

Ve şuradaki ikinci fotoğraf!!! <3 <3 www.youcanseethemilkyway.com
İnanılır gibi değil!!! Bucket list'e bir şey daha eklendi!
  • dessy  (18.12.14 10:16:55)
Namibya'da gorursun mesela. Afrika'da bircok yerde gorrsun.
Youtube'da "Namibian Sky" olarak aratirsan cikar karsina.

  • sckxyss  (18.12.14 10:42:12)
artvin'de 2000 metre rakımlı yaylada çekmiştim bunu yazın. çıplak gözle gördüğüm fotoğraftan daha iyiydi tabi, çok amatör bi çekim benimki. sağlam makinayla ve lensle uzun pozlamayla sendekine benzer bi fotoğraf çıkabilir.
i.imgur.com

  • uepuey  (18.12.14 10:50:04)