bilirkişiye haddini bildirme

bir arkadaşım var. çok yakın değiliz ama iki üç kere aynı grup içinde biryerlere gitmişliğimiz var. kendisinden pek haz etmem, sebebi, bi bok bilmediği halde herşeyi biliyormuş havaları (bkz. bilirkişi)

şimdi bu arkadaş instagramda kız kuleisnin bi fotosunu koymuş. altında da Bizans'tan kalan tek eser yazıyor. haha bir sanat tarihçisi olarak götümle güldüm çünkü aynı fotoda arkalarda minnacık şekilde de olsa ayasofya gözüküyor. şimdi ben bu arkadaşa haddini bildireyim mi? çünkü defalarca buna benzer şeyler oldu sesimi çıkarmadım, gruptaki diğerlri neden sesini çıkarmıyor bilmiyorum, belki onlar da bişi bilmiyorlardır ama bu kızın bu tavırları beni uyuz ediyor, yani insan birşeyi uzmanlaşacak kadar iyi de bilse bir yanılma payı vardır ve buna göre yaşar öyle değil mi arkadaşlar, üstelik sen hiçbirşekilde bilmediğin konularda bu kadar büyük yorumlarda bulunursan biri çıkar seni fena bozar. bu kişi ben mi olayım yoksa susup devam mı edeyim, hayır regl olacam bir de bir yerlere sataşma halindeyim. kendimi tutamıyorum. ne yapayım??

canın sıkılıyorsa sataş rahatlarsın

  • sta  (17.12.14 14:17:25)
eğer açık ortamda yanlışı düzelten siz olursanız büyük ihtimalle gün sonunda haksız olan siz olursunuz.

herkes yanlış yapabilir, siz de yapabilirsiniz. ve evet mütevazi ve temkinli olmak lazım bu yüzden. bence yakın bir dostunuzu nasıl uyarırsanız onu da öyle uyarın, mesela özel mesajla bu durumu anlatın.
  • dahili meddah  (17.12.14 14:18:30)
yanlış bir bilgiyi düzeltmek sataşma mı oluyor?

entelektüel deyince gözünün önüne fular gelen insanlar için öyledir tabi..

ukalalık yapmadan, nazikçe yanlış bir bilgiyi düzeltmekte problem yok bence.
  • inspired by a true story  (17.12.14 14:20:36)
ilber ortaylı ile iletişime geç, mektup yaz.

  • grimer  (17.12.14 14:24:58)
altına yorumla sevimli bir şekilde sok lafı. iyi mi, kötü mü, ne olduğunu tam anlayamasın :D en güzeli öyle oluyor genelde.

  • loveinaflipbook  (17.12.14 14:25:11)
loveinaflipbook :D

nasıl söyliyim sence, bu konularda biraz kötüyüm, direk söylerim, ama öyle yapmamam gerekiyor tabiki
  • füt  (17.12.14 14:29:02)
"arkada görünen minik ayasofya'dan bahsediyosun sanırım :))))"

  • t joe  (17.12.14 14:41:05 ~ 14:41:19)
şimdi senin durumuna göre bişey düşünmedim, tamamen sallıyorum, "ayasofya mı? kız kulesi mi? çok var, hangisi bu?" falan desen çok mu şey olur acaba senin açından da? :D

  • loveinaflipbook  (17.12.14 14:43:00)
bu arada kız kulesiyle ilgili biraz yazı okuyum dedim merak edip, wiki'de şöyle bi cümle var:

"Üsküdar'ın sembolü haline gelen kule, Üsküdar’da Bizans devrinden kalan tek eserdir."

sanırım arkadaş "üsküdar'da" kısmını okuyamamış.

burdan da yürünebilir.

catfight seviyorum abi napayım..
  • t joe  (17.12.14 14:46:25)
hayır büyük bir yanlış değil mi, bizans devrinden kalan tek eser kız kulesi?

çok absürt ya istanbulda yaşıyoruz bu kadar mal olmayalım lütfen...
  • füt  (17.12.14 14:48:49)
ohoo dostum ama böyle düşünürsen sadece kendi sinirlerine zarar verirsin. daha neler neler var bu dünyada :D

www.siliconrepublic.com
  • loveinaflipbook  (17.12.14 14:55:22)
bana hiçbir zararı yok, sadece mütevazi olmayı öğrenmesi gerekiyor, bu yaştan sonra nasıl olur bilemeyeceğim, ama büyük lokma ye büyük konuşma demişler, bir konudan emin değilsen araştır ya da sus. her okuduğuna inanırsa olacağı bu. evet hiçbirimiz yüzde 100 doğru değiliz ama araştırıyoruz, soruyoruz ya da daha yumuşak kalıplar kullanıyoruz bir konuda yargıda bulunurken. o burnu indirirler.

  • füt  (17.12.14 14:55:29)
ben bu tip insanları zerre siklemem, emin ol etrafındakiler de benden farklı düşünmüyorlardır bu arkadaş hakkında. ama illa bulaşırsam da direk lafı çarpmam. "o arkadaki ayasofya mı" derim geçerim.

lan bir de koca istanbul'da "bizanstan kalan tek eser" ne demekmiş lan aslkdjfhaksjdfhad
galata kulesini de mi götüne sokmuş akljsdflkajdhafjk
  • teritori  (17.12.14 15:06:59)
"Bizans muhteşem bir imparatorlukmuş gerçekten" yaz ve gülücük koy!
[yorum yapma şansız varsa]

  • gece lampulu  (17.12.14 15:07:47)
Tek eser bir, tek eser iki, tek eser üç ve böyle gider....

diyebilirsin mesela. Gıcık olurum böyle tiplere.
  • SiyamkedisiZorro  (17.12.14 15:12:14)
şimdi ben de gelip sana şöyle şeyler söyleyebilirim;

bilirkişi bir hukuk terimi, çok bilmiş yerine kullanarak inanılmaz benzetmelere başvurduysan da anlaşılmıyor.
"bir şey" - "bir yer" - "hiçbir şekilde" birleşik yazılmaz.
yorumlarda direkt kelimesini direk olarak yazmışsın.

şimdi ben de edebiyatçı olduğum için dikkatimi bunlar çekiyor, sen de sanat tarihçisi olarak ona takılmışsın, ama hepimizin böyle saçmalıkları olabilir.

demek istediğim herkesin hataları olabilir de bunu yüzüne vurmak yerine mesala bir mesaj atarak "ya ilgileniyor musun tarihle bak aslında bizans'tan kalan şunlar da var" gibi yaklaşabilirsin diye düşünüyorum.
  • freya  (17.12.14 15:21:53)
cahillik ile aptallık farklı şeylerdir. cahilliğe çare var. aptallığa çare yok.
belli ki aptal. boşver. böyleleri kindar olur. ummadığın vakitte bir piçlik yapar.

  • cetoxim  (17.12.14 15:26:34)
öncelikle "sakin ol şampiyon!" sonra bi otur soluklan. dert ettiğin celallendiğin şeye bak bi. onu küçük düşüreceğim diye küçük düşme.

  • kakao  (17.12.14 15:27:29)
koca bizans cücük kadar adaya anca bi bina dikebilmişken ceddim ne de heybetti ayasofyayı dikmiş oraya di mi? yaz. başka da cevap yazma

  • yemrem  (17.12.14 15:27:52)
freya, peki bütün romanı kelimeler arasında ara vermeden yazan postmodern yazarlara da, "bu böyle yazılmıyor" diyen olmuş mudur acaba mesela oğuz atay?

ben tarihi bir bilgiden bahsediyorum, sen bana gelmiş dilin kullanımından bahsediyorsun, elma ile armut gibi, birisi kanıtlanabilir birisi görece rölatif birşey.

aynı şeyler değil. ama uyarın içn de teşekkür ederim. hızlı yazarken bazen gözümden kaçabiliyor.
  • füt  (17.12.14 15:31:00)
görece ile rölatif de aynı anlama gelen kelimeler. ikisini de yazmaya gerek yok. ben de sataşayım bari :P

arkadaşın değilse boşver. arkadaşınsa zaten anlatırsın doğrusunu olur biter.
  • alperz  (17.12.14 15:51:25)
Şu an kız olmadığım için mutluyum. Yoksa bu ego sistemine ben de katılırdım sanırım. Boşverin yahu o kadar önemli mi laf sokmak? Seni aşağılamak için bir şey yapsa anlarımda...

  • filipis  (17.12.14 16:07:00)
güzel bi ironi yapacagim;
bilirkişi buna denmez. buna ukalalik deniyor.

  • sage  (17.12.14 16:13:24)