y ve ğ sesleri aynı mı?

mesela,
anneciyim ve anneciğim deyince y ve ğ ile gözterilen sesler yüzde yüz aynı sesler mi? yakın ama farklı sesler mi?

yakın ama farklı "ğ"de ilk harfin uzatması gibi oluyor.

  • kuzey li  (15.12.14 21:21:13)
şurada anlatmıştım:

eksisozluk.com

netice itibarı ile, yüzde yüz aynı sesler değil fakat her ikisinin de bir nevi uzatma vazifesi gördüğü -yukarıdaki entry'lerde verdiğim örneklerdeki- durumlarda aynı seslere dönüşmüş oluyor. onun haricinde farklı sesler.
  • nereye bu gidis  (15.12.14 21:22:59 ~ 21:27:08)
alakası yok. önceki sesli harfi biraz uzatıyo o kadar. ağlamak yerine aylamak mı diyoruz?

  • justinho26  (15.12.14 21:23:16)
Ayni sesler degil. Y'de dilinin orta kismini agzinin tavanina yaklastirarak, yumusak g'de ise daha arkadaki kismi daraltarak cikariyorsun. Ayni degil.

  • delifaruk  (15.12.14 21:23:34)
tuğçe, tuyçe farklı, sessiz harflerin tonlamaları yanlarındaki sesli harflere göre değişiyor.

  • selam  (15.12.14 21:24:16)
yumusak g sesi
ince ünlüler ve kalin ünlüler ile kullaniminda iki farkli bir ses.

ince ünlüler ile kullaniminda yine farkli ama y'ye yakin bir ses.
  • shi aila  (15.12.14 21:29:02 ~ 21:31:11)
'y' harfi -dili bastırarak- arka damakla çıkartılıyor
'ğ' harfi -dil kullanmadan- genizden çıkartılıyor.

aralarında böyle bir fark var.
  • air  (15.12.14 21:41:29)
Y ve ğ ayni sesler degil ama ğ yerine bir onceki sesliyi iki kere okuyarak ayni ses alinabilir. Tuğbu- tuuba, ağlamak- aalamak gibi.

  • sckxyss  (15.12.14 21:46:45)
ğ, kendinden önce gelen sesli harfi yarım ses oranında arttırır. başka da bir işe yaramaz. anneciyim ile anneciim demek az da olsa farklı ses

  • domates yiyom  (15.12.14 22:05:37)