Omuz ısıtma esnetme hareketleri(Sporculara soru)

Merhabalar öncelikle

2 hafta önceye kadar düzenli spor yapıyordum, her gün bir saate yakın basit egzersizlerden oluşan bir program. Her gün çıtayı biraz daha yükseltiyordum ki; 6 hafta önce kısa molalarla 80 ila 100 arasında şınav çekmemle omzuma ağrının girmesi bir oldu. Normalde tek seferde yirmi şınav çeken ben 2 şınav çekemez duruma gelmiştim.

İnternette epey araştırdım "Geçmeyen omuz ağrısı vs." şeklinde çok kişinin şikayeti haline gelmiş.

Son 6 hafta önceden 2 hafta önceye kadar spora şınavsız devam ettim ama motivasyonum çok düşmüştü.

Geceleri omuz ağrısından uyandığımı bile hatırlıyorum çok net hatta..

Son iki haftadır spor yapmadım.Kendimi yemeğe verdim çok mutsuz geçti anlayacağınız.

Bu sabah tekrar başladım cumartesi sebebiyle. Omzumun iyileşmiş olduğunu fark ettim. 60 şınav çektim ama 5 mola 5 mola şeklinde.

Şimdi bir daha aynı şeyi yaşamak istemiyorum. O yüzden yardımlarınıza ihtiyacım var

Kısacası Omzumu sakatlamadan nasıl spor yapabilirim. Omuz egezersizleri nelerdir.

Çok teşekkürler

youtube da shoulder impignment moves diye arat. oradaki hareketleri yap.

ama bence doktora gitmeniz cok daha muhim. omzunuzdaki kaslari yirtmissiniz. iyilesti diyorsunuz ama yine de gitmeniz gerektigini dusunuyorum. cok ciddi mesele. allah korusun bir daha spor yapamaz duruma gelebilir siniz. aynisi benim de basima geldi.
  • charlotte blanc  (13.12.14 09:55:28)
Yo yo gittim zaten cok yakin bi arkadasim var ortopedist. bisey yok dedi muayene ettikten sonra. Spora bi sure ara ver dedi.

  • greatviolinist  (13.12.14 10:44:49)
ısıtma hareketlerinden sonra soğutma hareketleride yapın

warm up spordan önce

cool down spordan sonra
  • lebron james 6  (13.12.14 10:48:41)
aha, benim konum. 1,5 yıl once rotator cuff'ı yırttım, hala düzelmedi:)
bence vakit geçirmeden doktora gidip bir mr cektirin. bursit olabilir, rotator cuff'da yırtık olabilir. yırtık varsa ve omzu daha fazla zorlarsanız, yırtığı büyütebilirsiniz. sonra işiniz yoksa ameliyat, fizik tedavi...
ankara'daysanız, şurayı tavsiye edebilirim:

www.ortopedimerkezi.net

2 kere mr çektirdim. hastanede olanında 300 lira mı ne fark vermiştim, ortopedi merkezi'nin anlaşmalı olduğu yerde 50 lira verdim.

edit: şimdi gördüm, doctor arkadaşınız "bir şey yok" demiş. bu durumda, sizin yapmanız gereken, sırt ve omuz kaslarını güçlendirmek, bu arada postürünüze de dikkat etmek.

şu dayı bir efsane,
www.youtube.com
ingilizceniz varsa, shoulder impingment hakkında söylediği her şey dinleyin.
spordan once, 5-10 hafif yürüyüş veya ip atlama gibi hareketlerde kaslarınızı ısındırmanız lazım.
ondan sonra, her egzersiz öncesi şu hareketleri yaparak:
loveableface.com
rotator cuff'ları güçlendirmeniz lazım.
spordan sonra da rotator cuff'ları esnetmeniz lazım. google'dan "rotator cuff stretch" diye aratın, bir çok kaynak var.

ben olsam, yine de bir mr çektirirdim.
  • marcelorios  (13.12.14 11:40:34 ~ 12:00:49)
Dostlar cok tesekkurler. Denilenleri uygulamaya caliscam cok sagolun

  • greatviolinist  (13.12.14 13:52:52)