Xxx'in dünyayı yönetmesi

Amerika dünyayı yönetiyor, yahudiler dünyayı yönetiyor gibi söylemleri çok duyuyoruz. Tamam, bu adamlar orta doğuyu, avrupayı belki de rusyayı ellerine almışlar ama tüm dünyayı yönetiyorlar diyebilir miyiz? Kendi başlarına dev güney kore, çin ya da japonya gibi ülkeler de bu adamların kontrolü altında mı?

Günümüzde her şey para ve ekonomi. Ekonomiyi yöneten dünyayı yönetir. Ekonomiyi de ülkeler yönetmiyor. O Amerika' ları da yöneten birileri var yani.

Burada yönetim dediğin şey de öyle %100 kontrol değil. Yani birileri dünyayı yönetiyor evet ama bu istedikleri ülkeye istedikleri her şeyi yaptırabilirler anlamına gelmiyor.
  • ritu vs asas  (13.12.14 03:30:56)
hiçbir kişi kuruluş xxx devletten üstün değildir.

  • tescillimarka  (13.12.14 03:36:52)
devletten üstün değildir yanlış aksine devlet aslında maşadan başka bi şey değildir. zaten devlet örgütlenmesini oluşturanlar egemen güçlerdir ilk kez. devlet aslında sözde bir yüce güçtür bir nevi maşadır. uzun vadede sadece güçlü ve egemen sınıfın çıkarlarını korur ki yaratılış amacı da budur zaten. bu ön bilgiyi verdikten sonra hiç kimsenin hiç kimseyi yönetemediği bir gerçek bana göre. tabii ki çok daha baskın olan ülkeler(aslında ülkeler derken burada devletten değil o ülkeyi büyük ve güçlü ülke yapan ekonomisinden bahsediyorum) var ancak en güçlüsünden en güçsüzüne kadar bütün ülkeler arasında uzlaşılmaz bir çıkar çatışması var. en basitinden yıllarca kullanılan altın standardı için bile pek çok güçsüz ülkenin rezervlerine ihtiyaç duyuluyordu özellikle 19. yy'dan sonra altın daha da önem kazandı ve bu tam da insanoğlunun dünyaya açılıp kolonileşmelerin oturduğu bir döneme denk geliyor. ne seninle ne sensiz bu dert inan çaresiz... öyle işte düşünsenize, her zaman güçlü olmuş bir ülkede afrika'da olduğu kadar altın olduğunu. bu sefer belki de bu rezervler yüzünden rahat bir ekonomiye sahip olamayacağı için bu kadar büyüyemeyecekti. kim bilir. yani her zaman ülkelerin birbirlerine ihtiyaçları vardır. ha doğal şartlar ekolojik sebepler vs. eşit gelişmeyi imkansız kılmış ne olursa olsun ancak bu tabii ki sonsuza kadar böyle sürmez. teknolojik gelişmeler gittikçe ülkelerin birbirlerine olan ihtiyaçlarını azaltıyor azaltacak da. işte o zaman biri çıkıp en güçlü benim deyip dünyayı yönetebilir.

bunlar gece gece pek de ayık olmayan kafayla yazılmış kendi düşüncelerim saçmalamış veya saçma sapan cümleler kurmuş olabilirim kusura bakmayın.
  • proletarier aller lander vereinigt euch  (13.12.14 04:04:16)
XXX diyince porno dünyayı yönetiyor dedin diye geldim ama konu bambaşkaymış. neyse porno sektörü dünyayı yönetiyor, çok büyük paralar dönüyor o işte diyip kaçayım en iyisi.

  • selam  (13.12.14 04:09:48)
asfasdhasf, geçen gün otobüste kimya bölümünden mezun ama işsiz kaldığı için mecburen piyango bileti satan bi arkadaş hayat tavsiyesi veriyordu bana, hepsine eyvallah dedim vardır bi bildiği akıl akıldan üstündür dedim dedim dinledim genelde boş laf olsa da çoğu. sonunda dünyayı ne yönetiyor biliyor musun dedi, dedim herhalde amerika diyecek, futbol dedi lan futbol! bütün dediklerini sildim beynimden. hani 4 yıl üni. okuyup bilet satmasına çok şaşırmış ve üzülmüştüm ilk başta ama o laftan sonra gayet normal karşıladım. bu da böyle bi anımdır.

  • proletarier aller lander vereinigt euch  (13.12.14 04:12:29 ~ 04:13:06)
"Ulus-devletler önem kazandıkça bu adamlar azalır"

swh koymayı unutmuşsunuz...
  • tescillimarka  (13.12.14 07:01:09)
Kompleks konulari anlamamakla ilgili bu safsatalar.

Evrim i big bang i anlamazsin yaratilisa siginirsin; ekonomiyi , uluslararasi iliskileri anlamazsin rockefeller yonetiyor dunyayi, 7 aile yonetiyormus

tabi ki cok buyuk sirketler istediklerini bir noktaya kadar aliyorlar, ama putinini ne kadar durdurabildiler gorduk.

Yada cin in politikalarini ne kadar etkileyebilirler ?

Turkiye bile yeri geldi onaylamadi tezkereyi abd askerleri icin
  • spy of soul  (13.12.14 13:09:59)