led ampül kaç w

arkadaşlar selam,

gece vakti kafam pek alamıyor :\

www.focalprice.com

şu linkteki ampül normal tasarruflu ampullerde kaç w'a eşittir?

  • divit  (12.12.14 23:59:29)
tamam kendi 10 watt, ama tasarrufluda kaç w gücüne eşit onu şeyetmiştim

  • gneral  (13.12.14 00:03:23)
O içinde kullanılan led lerin verimliliğine bağlı. Net bir rakam verilemez. Hatta kıyaslanacak tasarruflu ampulde de marka belli olmadığı için hiç kestirilemez bir soru sormuşsunuz azizim.

  • Tears of Devil  (13.12.14 00:05:39)
ışık şiddetini mi soruyorsun? elektrik tüketimi mi?

ışık şiddetini vermemiş ama alttaki tabloya göre 3 kat daha parlakmış herhangi bir 10w ampüle göre
  • divit  (13.12.14 00:07:22)
alttaki tablolarda 9 watt'lık bu ampül (LED) 150 watt'lık akkor ampül veya 30 watt'lık normal tasarruflu ampül kadar ışık verir diyor. Bu gönderdiğiniz 10 watt olduğuna göre biraz daha fazlası olur.

  • atary  (13.12.14 00:12:50 ~ 00:14:31)
56 adet 5730 kılıflı led kullanmışlar. üstün kalite bir ürün olmadığını farzederek takriben 120-130mA akımla sürülmüşlerdir diye düşünüyorum (parlak ışık versin diye). yine aynı düşük kalite sebebiyle led başına ortalama 3.1v gerilim düşüyordur.

0,125A'dan hesaplasak, 3,1*0,125*56=21,7 watt çıkar. ac/dc konvertör (led sürücü) verimliliği de %85'in üzerinde değildir. bu durumda şebekeden şektiği güç 25,5 watt'a tekabül eder. ben kalite konusunda karamsar davranmış olsam bile imkan ihtimal yok ki bu lamba 20 watt'tan düşük olsun. ürünün başlığındaki 10W'a aldanma, yalan o bariz. ya o yalan, ya da belirtilen led sayısı. neyse geçelim.

kesin sonuç vermek kolay değil ama takriben 110lm/w ışık akısı olduğunu sanıyorum. yani aynı ışık miktarını veren cfl'in %60'ı kadar, enkandasen lambanınsa %13'ü kadar enerji tüketir. bu durumda ben kabaca şunu buluyorum:

led - 20W
cfl - 33,3W
enk.- 153W

çin malı olduğu belli. led lambalarda ürünün ömrünü led sürücü belirlediği için bu tip lambalar evladiyelik olamıyor. yarı iletkenler, örneğin ledler bozulmazlar, sadece yıllar içinde yıpranmadan ötürü verimlerinde küçük kayıplar olur ama led sürücüler kalitesine göre 2 sene de dayanabilir, 10 sene de. ürünün fiyatına bakınca da pek uzun bir ömür göremiyorum. ha ama yine de bir cfl'den daha uzun süre dayanır ve cfl 2 sene sonra %20 ışık kaybına uğrarken led lamba en fazla %3-5 kaybeder. of ulan amma çok konuştum.
  • karaage  (13.12.14 03:53:26 ~ 03:54:52)