Sağlıkçılar bakabilir mi?

Regl iken kan testi yapılabilir mi? Testler de şöyle tam kan, tam biyokimya, tiroid

Yapilir

  • fallopian  (12.12.14 12:44:48)
ben yaptırmıştım sorun olmaması lazım

  • isadora  (12.12.14 12:50:43 ~ 12:50:55)
yapılır ama demir değerlerinin düşük olmasına çok takılma sebebi belli ;)

  • yuzmebilmeyenbalik  (13.12.14 02:04:52)
sağlıkçı ne allasen.. sağlık sektörü çalışanı falan de bari. cevap evet.

  • merena  (13.12.14 02:19:32)
@yuzmebilmeyenbalik, regl iken demir degerleri degismiyormus, zaten dusukse dusuk cikacaktir yani, ben de sasirmistim duyunca lakin ki durum boledir

  • fallopian  (13.12.14 08:05:29)
@fallopian benim bildiğim durum öyle değil ne yazık ki,demir kaybı varken demir değerleri değişeceği için kan değerleri farklılık gösterecektir

  • yuzmebilmeyenbalik  (16.12.14 00:00:47)
ben demir eksikliğine baktırmak için kan tahlili yaptırırken doktora regl olduğumu söyledim 2. günde falandım.Sorun olmaz demişti

  • isadora  (16.12.14 00:05:01)
bu kadar kafa karışıklığının üzerine biraz olsun akademik bakınızlar vermeyi gerekli gördüm
1.(bkz: http://bilheal.bilkent.edu.tr/aykonu/september2002/anemi.htm)
2.(labtestsonline.org.tr)
2.den aldığım bir alıntı
Belli bazı durumlarda demire gereksinme artmaktadır. Kronik bağırsak kanaması (genellikle ülserler veya tümörlerden) veya ağır adet kanamaları geçiren kadınlarda normalden daha fazla demir kaybettikleri için demir eksikliği gelişebilmektedir.

sonuç olarak:regl durumunda kan kaybına bağlı demir değerleri değişebilir
  • yuzmebilmeyenbalik  (16.12.14 01:16:16 ~ 01:18:11)
@yuzmebilmeyen alintiladigin cumle cok normal, kronik kan kaybi olan insanlarda demir degeri dusuk cikar diyor. Regl de kronik kan kaybi zaten.

klinik olarak soyleyeyim, kimsenin baska zaman gel, sende simdi demir eksikligi cikabilir diyecegi yok. zaten tum kadinlarda demir eksikligi var kabul ediyoruz, hocalarimiz baska bir probleminiz yoksa demir kullanin diyorlardi bizlere, zaten ulkemizde duzgun beslenilemiyor diye. 5 gun kanamayla olacak is degil (istatistiksel anlami vardir aradaki farkin ama klinikte neden fark etmediginden bahsettim)
  • fallopian  (16.12.14 07:01:30)
@fallopian
regl iken demir değerleri değişmiyormuş yazdığın için açıklama gereği duydum, yanlış bir ifade olur :)

  • yuzmebilmeyenbalik  (16.12.14 11:54:09)
kan tahlilinin çok aciliyeti yoksa hepimiz regl olmadığımız bir süreci seçerek daha iyi sonuç görmek isteriz ayrıca :)

  • yuzmebilmeyenbalik  (16.12.14 11:56:30)
cevap yazan herkese teşekkürler. tahlilleri yaptırdım. demir değerlerim düşük çıktı ama ben altı ay kadar acnegen kullandım onun da etkisi var muhtemelen.

  • gakgul  (16.12.14 12:21:13)