Petrol fiyatlarının düşmesi neden Amerika'ya yarıyor?

ya da başka bir deyişle neden Rusya/İran/Çin üçlüsüne yaramıyor?

Amerika tuketici, rusya iran uretici. Haliyle ucuza almak iyi usa icin,digerleri bu dogal kaynak olup sattiklari icin daha cok.kazanabilmek varken , ucuza gidiyor. Sinirli bu kaynak sonucta.

Cindeki fosil yakit uretimini bilmiyorum.
  • serabetan  (12.12.14 12:39:57 ~ 12:41:01)
ABD petrol tüketimini azalttı, üretimini ise arttırıp dünyanın en büyük reticileri arasına girdi. iç piyasaya satıyor o yüzdne düşmesi daha faydalı.

RUSyanın Gelirinin %50, İran'In ise büyük kısmı petrol üretimine bağlı, fiyat düşünce gelirleri çok azalıyor.
  • efrasiyab87  (12.12.14 13:07:18)
bu aslında direkt amerikaya yarıyor demek de zor şöyleki. amerika son yıllarda en önemli üreticelerden biri oldu petrol konusunda. iki farklı nedenle; birincisi petrol fiyatları o kadar yükseldi ki eskiden çıkartılması çok pahalı olan yerlerden artık kar edebiliyorlar. ikincisi de kaya gazı diye bir şey var. onun da maliyeeti 45 dolar seviyesinde. o yüzden amerika petrolün bu civara kadar düşmesine izin verebilir diye yorumlar var. çin konusunu bilmiyorum adam diğer iki ülkenin ana kazanç kalemleri bunlar. o yüzden normal.

  • vartuhi  (12.12.14 15:12:43)
Amerika tuketici oldugu icin isine yariyor. Uretici olan ulkelerin isine haliyle yaramiyor.

Ancak soyle bir durum var; gecmiste petrol ihrac eden ulkeler fiyatlari arttirip yaptirim uygalama yoluna gittiler. Petrol fiyatlarini yukseltince bu alici ulkelerin tum maliyetleri artti. Petrol disinda neredeyse hicbirsey uretmeyen bu ulkelere bu sefer hersey pahaliya gelmeye basladi. Kendi ekonomileri kotuye gidince geri atmak zorunda kaldilar. Cunku sanayileri yok, bu yuzden kendi kazdiklari kuyuya kendileri dustuler, fazla direnemediler. Fiyatin fazla artmasi da yaramiyor ureticilere.
  • delifaruk  (12.12.14 15:20:29)