Doğduğumuzda 0 yaşında mıyız ?

doğduğ doğduğ, ne biçim kelime başlangıcı?

neyse.. doğduğumuzda 0 yaşında mıyız? yoksa yaşsız mıyız? yaşsız ne lan?

sıfır yaşı diye bir kavram var mı yani?

tabii zaman ilerledikçe "aylık" kelimesi kullanılıyor 1 yaşına gelene kadar...

edit: oha neler donmus ben yokken...

Evet kronometreyi 00:00:00'dan başlatmış gibi düşün. Saniyelik, dakikalık, saatlik, günlük vs diye uzar

  • fuzzy olmak istemistim  (12.12.14 06:52:58)
yenidoğan desek daha doğru olur herhalde.

  • siradisi00  (12.12.14 06:53:22)
bakış açısına göre değişir :) uzak doğuda yeni doğan bebekler 1 yaşında sayılıyor mesela.

en.wikipedia.org
  • lily briscoe  (12.12.14 06:58:56 ~ 06:59:29)
aslında doğduğumuzda 1. yaşımızdan gün almaya başlıyoruz. 1. yaşımızı yaşıyoruz gün be gün. 1. yılın sonunda 1. yaş bitiyor(doluyor), bir yıl geçmiş yani, 2. yaşımızdan gün almaya başlıyoruz. ilk doğum günümüzde 2. yaşımıza basıyoruz aslında. yani 2. yılımızdan gün almaya başlıyoruz.

  • oinone pe  (12.12.14 07:19:36 ~ 07:20:25)
der grund mükemmel söylemişsin
ben bu uğurda ne mücadeleler verdim, ne tartışmalar yaşadım. yeni doğan bebekler içinse bitirdiği gün yada ay sayısına göre bir ifade kullanılır; 14 günlük,6 aylık gibi...

  • the feel good  (12.12.14 08:04:01)
aslında yetişkinler için de aylık olarak yaşı söylesek bütün bu yaş hesabı kavgaları biter lan.

@der grund' dan örnek veriyorum;

- kaç yaşındasın?
+ 280 aylık.

al işte. yok 23, yok değil 24 den gün almış. bütün kavgalar son buldu :)
  • cokilgincvesesgetirecekbirnickarayanadam  (12.12.14 08:39:44)
aslına bakarsan anne karnında yaşadığımız, şu an yaşadıklarımızdan pek farklı değil, kaç haftalık doğduysak o şekilde belirtilebilir, ben doğduğum zaman 9 aylık idim, 3 ay sonra 1 yaşımı doldurdum.

  • grimer  (12.12.14 08:50:21)
Kimse yazmamış ilginç, maçlardam örnek vereyim ,dakika ve saniye örneğin 35:20 olsun , spiker ne diyor bu durumda? "36. dakika içerisindeyiz sayın seyirciler" aynı şekilde doğar doğmaz 1 yaşın içine girmiş oluyoruz.Yaş söylenirken de içinde bulunduğumuz yaş söylendiğine ve 12 aylık olmadan önce yılla ifade edebileceğimiz bir süre olmadığına göre;doğalı henüz 1 hafta dolmadıysa x günlük, 1 ay dolmadıysa y günlük yada z haftalık, 12 ay dolmadıysad a t aylık diyoruz/demeliyiz.

  • delicevat  (12.12.14 09:44:04)
dogdugun an 0 yasindasin. bire dogru ilerliyorsun gunler gecince. 365 gun sonra gururla bir yasindayim diyebilirsin.

  • exlibris  (12.12.14 09:53:10)
60 x 60 =3600 (1 saat 3600 saniye)

365 x 24= 8760 (1 yıl 8760 saat)

8760 x 3600 = 31536000 saniye (1 yıl 31536000 saniye)

1: 31536000 = 3.1709792e-8 yaşında olursunuz ilk saniyede. 3.1709792e-8 artık nasıl okununuyorsa, ne anlam ifade ediyorsa. Matematikten fazla çakmam.
  • lesley mateas  (12.12.14 10:26:00 ~ 10:27:05)
soruya kaynak yapıcam kusura bakmayın ama, şu an kaçıncı yüzyıldayız?

2014--- 20x100+14= 20 tane yüzyıl + 14 tane yıl = 21.yy? wtf?

21.yy'dan yıl aldık diye mi böyle söylüyoruz acaba? yıl almak diye bir şey olur mu? biz türkler mi uydurduk bunu, içimde teyze mi yetiştiriyorum?

maç sunucuları neden kronometre 15'25'' gösterirken 16. dk diyorlar?(hepsini okumamıştım, @delicavat da yazmış)
  • ete summer  (12.12.14 10:46:53 ~ 10:49:35)
Davar bak oku . TDK
YAŞ isim Doğuştan beri geçen ve yıl birimi ile ölçülen zaman

2010 da doğan biri
2011 de 1 yaşındadır. 2 değil

Kanunen de 1 yaşındadır

Sayı saymasini bile bilmiyor artık bu nesil.
  • kahve kokusu  (12.12.14 11:34:35)
yeni doğdumuzda yaş belirtme ihtiyacı zaten yok. 1 saat sonra 1 saatliğiz. 24 saat dolunca 1 günlüğüz. öyle devam ediyor. 7 gün dolunca 1 haftalığız. 4 hafta dolunca 1 aylığız. 12 ay dolunca 1 yaşındayız. 1 yaşını bitirdikten sonra 1 yıl 1 saat, 1 yıl 1 gün, 1 yıl 1 hafta, 1 yıl 1 ay demiyoruz tabi. o küsürat da bir sonraki yaştan gün alma oluyor işte, ama bu gün alma olayıyla içinde bulunulan yaşı birbirine karıştıranlar var.

1 yıl 11 ay 29 günlük biri 1 yaşındadır, 2 değil. 1 yıl 12 aylık olunca 2 yaşında olur. bitirdiği yaş, doldurduğu yaş söylenir. gelecek yaşa "girdiği/bastığı/adım attığı" mecazi olarak doğru ama resmi olarak geçerli olan doldurulan süredir. o sürenin karşılığı olan yaştır.
  • m e l t e m  (12.12.14 11:40:27 ~ 11:53:08)
www.59saniye.com

yaş olarak neyi tanımlıyorsanız tanımlayın da, gün almak diye bir şey yok diyenler nereden türedi ben onu anlamıyorum, ehliyet vs her türlü yaş sınırlı tanımlamada kullanılır halbuki.

yaş konusunda da benim düşüncem delicevat+1 ama bunu kimseye anlatmıyorum artık. tdk selfie'yi de özçekim diye tanımladı ben kullananı görmedim, dil dinamik bir şey.
  • rubenanyukov  (12.12.14 11:48:58)
Bütün sorun (der grund-devilred) oinone pe'nin "1. yaşımızı yaşıyoruz gün be gün. 1. yılın sonunda 1. yaş bitiyor(doluyor)" demesi ile başlamış.

Kesinlikle ve kesinlikle 1. yaşını yaşamıyorsun. Henüz bir yaşın yok. Gün alma geyiği. Bir sonraki yaşa doğru, aradaki günleri azaltmaya verilen isim.

Bu yaş kavramının kafa karıştırmasının(!) sebebi de bu gün alma hikayesi. Her zaman bur cetvel düşünün. 0'dan baslayıp bilmemkaç metreye giden. Şimdi santimetre vs. ondalik sistem değil 30 cm, 1 dm. 12 dm 1 m diye düşün diyeceğim tekrar karışacak. Siz normal metre olarak düşünün. 0,20 dm de 0,99 dm de 1 metre değildir. "1 metreden desimetre alıyor" diye de ifade edilmezler. 1 metre olması için belirli miktarda uzunluğu geçmesi gerekir.
  • nawar  (12.12.14 12:01:47 ~ 12:03:22)
gün içinde giremedim ekşi duyuru' ya, bu başlık altında neler dönmüş. ben yaş konusunu hukuken veya resmi mercilerde geçerli olan şekli ile söyledim. işkembe i kübradan sallamadım yani. size bir örnekle anlatayım: tarih olarak bugünü alalım, diyelim ki birinin doğum tarihi 10.11.1990 olsun. bugünkü tarihe göre yaşını hesaplayalım;

-

işlem böyle. yani bu kişi 25 yaşından 1 ay 1 gün almıştır. 24 yaşını doldurmuştur. 25 yaşını tamamlamamıştır. yani tam olarak 24 yıl, 1 ay, 2 gün yaşamıştır.

yaşı tamamlamak, gün almak, reşit olmak vs. bunlar karışık konular, kafanız basmıyorsa bir bilene sorun. buradan söyleyince dikkate almıyorsunuz. gidin resmi yerdeki birine sorun, o söylesin, olur mu?
  • oinone pe  (12.12.14 20:18:39 ~ 20:31:43)
hepimiz yıldız tozuysak aslında, doğduğumuz anda 13 milyar yaşında falan oluyoruz.

  • sutsuz kahve  (12.12.14 20:23:43)
Söylediklerinizin doğru olduğunu hiç sanmıyorum. Bebekler için zaman yetişkin bir insanın algısına göre iki kadar hızlı akar.

-1 yaşında doğar, doğumunun ardından bir yıl geçince 1 yaşına basmış olur.
(bkz: izafiyet teorisi)

Sonuç olarak (-1) yaşında doğarız. Bu bilinen bir gerçektir.
  • hadi ya la  (12.12.14 20:32:24)
demek hesap yapabiliyorsunuz, aferin. cumhurbaşkanı diyen kişi, o kadarına gerek yok, sıradan bir memur da bu soruya cevap verebilir. hadi size ödev verelim, öğrenip gelin.

bebek doğduğunda o yılı yaşamaya başlar. yaş/yıl/sene ne diyorsanız. o yıl bitmeden yılla ifade edemezsiniz. bir günlük, 3 haftalık, 23 günlük, bir aylık gibi ifadeler kullanırız. bebeklerde gün, hafta, ay önemlidir. bu ifade şekli doğrudur. o yılı bitirdiğinde, yani ilk yaş gününü kutladığında tam olarak 1 yıl yaşamış, 1 yıl bitmiş ve 2. yılından, yani 2. yaşından gün almaya başlamış olur. böyle gider bu.
  • oinone pe  (12.12.14 20:38:48 ~ 20:40:38)
asya kültürlerinde 1'den başlıyor, bizde 0'dan.

  • selam  (12.12.14 21:38:26 ~ 21:38:46)