bu açık kaynak programı nasıl açabilirim

programın ismi ggap. gap için düzenlenmiş bi front end yazılımmış açık kaynak dosyalarını şu şekilde görünüyo. i.imgur.com
sorum bunu açıp istediğim şekilde kişileştirebilmem mümkün müdür? bu da asıl linki:

bitbucket.org

aslında amacım qt ye aktarıp yeni arayüz oluşturmak

developer versiyonunu edinin. Program GNU lisansına sahip dolayısıyla kopyalanmaya ve dağıtıma açık. Open source olduğu için değişime de uygun.
bitbucket.org

GNU lisansından modifikasyonla ilgili bir parça

2. You may modify your copy or copies of the Program or any portion
of it, thus forming a work based on the Program, and copy and
distribute such modifications or work under the terms of Section 1
above, provided that you also meet all of these conditions:

a) You must cause the modified files to carry prominent notices
stating that you changed the files and the date of any change.

b) You must cause any work that you distribute or publish, that in
whole or in part contains or is derived from the Program or any
part thereof, to be licensed as a whole at no charge to all third
parties under the terms of this License.

c) If the modified program normally reads commands interactively
when run, you must cause it, when started running for such
interactive use in the most ordinary way, to print or display an
announcement including an appropriate copyright notice and a
notice that there is no warranty (or else, saying that you provide
a warranty) and that users may redistribute the program under
these conditions, and telling the user how to view a copy of this
License. (Exception: if the Program itself is interactive but
does not normally print such an announcement, your work based on
the Program is not required to print an announcement.)
  • maxhoper  (09.12.14 11:28:19 ~ 11:36:54)
@max arkadas zaten source'unu indirmis.

@sylow sorun tam anlasilmiyor. lisans ile ilgili bir problem mi olur demek istiyorsun?
  • yirtik foto  (09.12.14 11:33:07)
@maxhoper bu developer versiyonundan ne kastettiginizi anlamadim. geliştiriciden mi talep etmem gerekir ki galiba bu biraz zor. gelliştirmeyi bırakalı uzun bi süre olmuş
@yirtik foto tam anlaşılmamasının nedeni muhtemelen bu işlerden pek fazla anlamamam :) yapmak istediğim mesela program dilini değiştirmek. galiba qt de oluşturulmuş programın arayüzü i.imgur.com

ben de tekrar açıp yeni buton vs eklemek istedim
  • sylow  (09.12.14 11:51:19 ~ 11:53:33)