kimler osmanlıca öğretmeni olabiliyor

çalıştığım bölgede ilköğretim 3-4-5-6-7-8 sınıflara gelmiş türkçe okuyamayan, okuduğunu anlayamayan, derdini anlatamayan çocuklar var. bu osmanlıca işi gerçekten komik.

dün bir kuaförün vitrininde osmanlıca dersi veren bir bayanın ilanına denk geldim. kahrol dünya al sana bomba diyesim geldi, demedim, gülesim geldi, güldüm. ya gerçekten çok komik, eğitim işinin içinde olan arkadaşlarım daha iyi biliyorlar durumu. şaka gibi, şaka olmalı yani bu.

neyse sorum şu;

meb osmanlıca öğretmenlerini nasıl bulmayı planlıyor? (hangi belgeler geçerli olacak gibi)
özel osmanlıca dersi verenlerden hangi belgeleri sormak gerekiyor?

edit: çıkmam gerekiyor, cevaplara akşam bakacağım.

İlk olarak bize yabancı dilde çekici gelen küfürler değil mi
osmanlica küfürleri bilen biri varsa yazsın lazım olur

Ayrıca kim biliyor allah aşkına
ben gokturkce biliyorum
Noldu şimdi nereye başvurayım
  • indescribable  (09.12.14 09:34:56)
türk dili ve edebiyatı ve de tarih bölümü mezunları Osmanlıcayı dilbilgisi ile gerektiği şekilde öğreniyor. ancak öğretmenliğini yapmak için yeterli mi bu bilmiyorum.

Osmanlıcayı okuma-yazma olarak kısa sürede öğrenirsiniz, bu zor değil ama dilbilgisi gerçekten zordur.
  • mea maxima culpa  (09.12.14 09:39:40)
Türk Dili ve Edebiyati bolumu okuyanlar.

  • dize getiren  (09.12.14 10:48:12)
akp'li
ufak bir kursla desteklenmiş
imam hatip mezunları.

ya ne sandın?
  • titiraprap  (09.12.14 10:51:26 ~ 11:10:57)
tabii ki de imam hatip mezunları veya direkt imamlar.
yoksa osmanlıca dersinde gerçekten osmanlı dili ve kültürü okutulacağını mı sanıyordunuz.

  • lily briscoe  (09.12.14 11:08:29)
arkadaşlar imam hatip ve ilahiyat diyerek gerçek hedefi yazmışlar ama ekleyeyim.

edebiyat, tarih bölümlerine ek olarak sanat tarihi ve kütüphanecilik bölümlerinde de Osmanlıca okutuluyormuş.

ancak imam ve hatiplerin Osmanlıcası diğerlerinin yanında Oxford İngilizcesi olarak kabul edilecektir.
  • mea maxima culpa  (09.12.14 11:50:18)
@kaptan maydanoz kimler Osmanlıca öğretmeni olabilir diyor soru.

sen bu yazdıklarını nereden çıkarttın?
  • mea maxima culpa  (09.12.14 13:28:37)