büyük ikramiye size çıksa ne yaparsınız?

çeyrek bilet aldınız diyelim çat diye 10 milyon vurdu size. ne yapardınız? çok klasik ve abuk bir soru olduğunu biliyorum ama şu ara kendi kendime çok hayalleniyorum. piyango umuduyla hayal kurmaya başlamak bir insanın düşebileceği en acınası hallerden biri bence. ama yalnız olmadığımı biliyorum. siz ne yaparsınız bu parayla?

sebepleriyle, ayrıntılarıyla açıklarsanız iki tane tik veririm.

10 milyona ne yapilir ki en fazla 1 ev alirsin 1 araba. bi de is kurarsin dukkan falan kafasi. biraz da bankaya at faiz ye.

  • rentts  (08.12.14 21:39:31)
ekşi sözlüğün en az %90'ı ülkeyi terkedip gitmek ister.
(kalan %10 zaten yurtdışında yaşıyor)

  • cumaya gittim gelicem  (08.12.14 21:40:31)
oha adam 10 milyonla ne yapılır bi ev bi araba alırsın dedi ya. abi neblim yerleşmek istediğiniz bi ülke, kurmak istediğiniz bi iş ya da herhangi bi sistem, çok büyük paralar gerektirecek sapık zevkleriniz falan yok mu hiç? :p

  • pescador  (08.12.14 21:41:12 ~ 21:41:48)
bir ev, bir araba, gerisi bankaya faize ondan sonra gezmediğim yer kalmaz heralde. 5 sene falan gezdikten sonra da kafama göre bir iş kurarım.

  • justinho26  (08.12.14 21:41:44)
hayallere kapılıp bilet almayı unutma da önce al dursun kenarda.

ben ne yapardım sanırım koca bi tv, ps4 bir sürü oyun alır oynarken o kadar parayla napcağımı düşünür dururdum.
  • proletarier aller lander vereinigt euch  (08.12.14 21:42:19)
çeyrek bilete 10 değil, 12,5 milyon vercek.

para çıkarsa eğer işi gücü her şeyi bırakır, direk dünyayı gezmeye başlardım, gezmekten sıkılınca kendimi bilime adar, büyük projeler ile paramı katlar, torunlarıma güzel bir servet bırakırdım.
  • grimer  (08.12.14 21:42:24 ~ 21:51:28)
@proletarier, 17'sinde alıcam. allahıma kitabıma bana çıkcak bu sefer. çok heveslendim çünkü. kesin. bak totem motem de yapıyorum. bende onikibuçukmilyon. allahım valla güzel şeyler yapçam ya kendime düzgün hayat falan kurucam ev alıcam okuluma gidicem evde kendim yemek yicem taze taze sebze meyve falan bana çıkar lütfen plz tşk

  • pescador  (08.12.14 21:44:34 ~ 21:45:20)
@pesca
niye baska bir ulkeye yerlesmek isteyim ki?
kendi ulkendeki bazi seyleri ydisinda paranla satin alamazsin.
ben bunu gordum.
yasayan arkadaslara saygim sonsuz ama ben uzun sure ydisinda yasayamiyorum 1 haftadan sonra donesim gelmeye basliyor.
1 ev 1 araba dememin sebebi de 10 milyon lira su an buyuk bir para degil cihangir taksim sariyer vs taraflarinda deniz goren yeni bir binada bir ev zaten kafadan 1 milyondan basliyor.
  • rentts  (08.12.14 21:46:13)
rahat rahat seyahat edebileceğim parayı kenara ayırırım. (1milyonunu falan yani :P)
sana bir 1+1 daire alırım.
bir de kardeşime ev alırım. evet.
kalanıyla da firma kurarım. işletme. tesis. ofis. ne olursa işte. ne kadarım kaldıysa.
  • icemint  (08.12.14 21:47:04)
bende bi amorti bilet vardı gittim yeni bilet almaya adam dedi yılbaşı bileti var eyi dedim ver aldım. rakamlar da 0 8 9 0 3 5 4. bu rakamlar çıkarsa ne ben sizi tanıyorum ne siz beni hesabımı kapatıp kayıplara karışıcam.

  • proletarier aller lander vereinigt euch  (08.12.14 21:47:23)
ben memleketime gider ceviz işine girerdim. öküzde olabilir. arada yine istanbul'a filan gelirdim konser filan olursa. biraz da yurtdışı gezmelerine vakit ayırırdım. yattı kattı hiç işim olmaz.

  • spirit crusher  (08.12.14 21:47:33)
Burda eş dost akraba ile uğraşamam, direk alamanyaya topuk yüksek lisans bahanesi ile, para büyük çünkü rahat bırakmazlar,kuzene filan da yardım etmek istersem daha küçük tutarlı(500 bin) bir şans oyunundan kazandığımı söylerim. Almanya merkez olmak üzereparayı bankaya atıp bir sürü ülke gezmek, sonrasına bakarız:) Şu eleman gibi dünya vatandaşı olmaya çalışırım herhalde:p instagram.com

  • Lola90  (08.12.14 21:50:49)
Los Angeles'a yerleşir, ev alır bir de müzik grubu kurarım. Bir tane de Ferrari alırım.

  • i was made for you  (08.12.14 21:53:06 ~ 21:54:39)
ben şimdiden düşünmüyorum bunları bilerek çıkınca heyecan olsun çıkınca düşünürüz

  • lcnkr  (08.12.14 21:58:13)
kendime seksi bir motosiklet çekerim önce. okula yakın bir ev alırım. (okul bahçelievlerde ev pendikte aq)

30 bin verip msaya girerim. gitar, keman, resim kısaca enstrüman ve güzel sanat dersleri alırım.

gerisinin bir kısmını pedere veririm. işyeri var zaten bizim sıcak parayla biraz daha büyütürüz para bok yoluna giderse güvencem olur.

kalanını da yurtdışında tatil ve dil öğrenmek için kullanırım. yine kalırsa dandik semtlerden ev alıp kiraya veririm aq.
  • mattiadestro  (08.12.14 21:58:41)
1 milyon lirasını 10'a bölüp 100'er bin lira halinde yardım kuruluşlarına bağışlarım.

Çok beğendiğim bir ev var. Anadolu yakasında bağdat caddesine çok yakın 3+1 bir daire. 1,5 milyon tl'ye onu satın alırım.

bmw 5.20d'ye de 200.000 bin tl veririm.

Ailem trakyalı, oraları çok seviyorum. birkaç dönümlük arsa alıp üstüne bir bağ evi yaparım tek kat, önünde havuzu olur. çeşit çeşit meyve ağacı dikerim. Buraya da 500.000 civarı bir para gidiyor hesapladım.

geriye 6.8 milyon tl kalıyor. 800.000 tl'yi nakit şeklinde bankaya koyarım.

6 milyon tl'yi 3 eşit parçaya bölüp 2'şer milyon tl'den 3 dükkan alırım. 2 milyonluk bir dükkanın kirası 9 bin tl falan oluyor. totalde 27 bin tl kira parasını da çatur çutur yerim.
  • gates  (08.12.14 21:58:57)
kendime ve aileme ev alırım. bir de araba.
1 milyonuyla gerçekten ihtiyacı olan hastalara yardım eder, öğrencilere burs veririm.
kişisel koç tutarım spor için.
dünyayı gezerim.
kalanını bankaya koyarım.
  • hushhush  (08.12.14 21:59:49)
arabayı evi değiştiririm zaten fazlasına gerek yok. kardeşimi yurtdışına eğitime gönderirim tabi bende ya yüksek lisansa başlarım ya da en büyük hayalim olan saant tarihi okumaya başlarım bilemedim.

  • kuzey li  (08.12.14 22:00:31)
faiz yerim.

  • m e l t e m  (08.12.14 22:02:38)
öncelikle hiç kimseye söylemem. ve direkt toz olurum parayı aldıktan sonra. millet öğrenip de takipler, tehditler, yardım istekleri başlamadan toz olurum.
sonra sadece çekirdek aileme söylerim. onların ihtiyaçlarını gideririm ama abartılı harcamalar yapıp dikkat çekmem.
yardım etmek istediğim başka insanlar varsa zamana yayarak yaparım, iyi bir iş geldi, çok iyi kazancım var artık vs. diyerek.

dünya turuna çıkarım. en beğendiğim ve yaşayabileceğimi düşündüğüm yerden ev alırım. hayatımı geniş geniş ferah yaşarım. hep kitap okurum, gezerim, yeni insanlarla tanışırım.

yalnız bankada çok para sahibi olmak da kolay iş değil. onun erimeyip sürekli canlı kalabilmesi için para yönetimini ciddi şekilde uğraş edinmek ve doğru yerlere yatırım yapmak gerekiyor.
  • lily briscoe  (08.12.14 22:02:40)
siktiri boktan bi sınav uydurup burs aldım bahanesiyle amerika'ya giderim.(kumar parası yedirtmez bizimkiler:) ilk 1 sene hem dil geliştirip hem keyfime bakarım florida'da. sonrasında master yaparken yatırım yapacağım bir iş arar, master biterken işimi kurarım. arada bir istanbul'a gelip eller kadir kıymet biliyor anne milyoner oldum daddy falan derim. :)

  • the feel good  (08.12.14 22:08:59)
birkaç büyük şehirden güzel yerlerden ev(ler) alırım, güzel bir motosiklet ve araba alırım, ailemin ihtiyacını karşılayacak maddi desteği sağlarım, sonra da yallah seyyah olur yıllarca gezerim avrupayı. sonra güney amerika. sikeyim parasını, millet para için ömür boyunca çalışıyor. ben gezerdim. 30 yaşıma kadar da bu gezilerden birinde kafama göre birini bulurdum muhakkak.

  • yirmisantim  (08.12.14 22:18:28)
kıbrıs :)))) yarısını 1 ayda hiç eder hangover ı yaşar diğer yarısıyla hindistan-afrika-çin gibi ülkeleri gezer sonra avrupa turu yapar vazgeçemediğim ülke olursa oraya yerleşirdim.

  • bluebey  (08.12.14 22:23:08)
10 milyon tl mi? 10 milyon tl hayatım boyunca yatmama yetecek bir para değil. o yüzden pilot okuluna devam ederdim. ama şu an bana araba lazım çok fena, param çıkışmıyor. bir araba alırdım ilk iş. kendime 2-3 ev alırdım daha sonra. gerisiyle de restoran falan açardım, babamı falan koyardım başına da, hem o işlerden anlar hem de emekli olası var. parayı da kırışırdık. pilot olduktan sonra da takılmama bakardım. yıllık izinlerde dünya turu yapardım.

edit: lan olm büyük ikramiye 50 milyon tl'ymiş. niye fakir gibi çeyrek bilet hayali kurduruyosun bana. 50 milyon tl çıkarsa okulu işi mişi bırakır ömür boyu o parayı yerim. ayda 10.000 euro maaşım varmış gibi takılırım, hiç dokunmam gerisine. o şehir senin, bu ülke benim gezerim.
  • bugunku antremanda goz dolduran futbolcu  (08.12.14 22:31:23 ~ 22:36:07)
paraya ihtiyacım yok. paranın bana ekstra mutluluk verebilme ihtimali yok. 1 milyonu çekirdek aileme paylaştırırım (sorarlarsa küçük ikramiye çıktı derim). 9u da hayır hasenata harcarım. sonra def olur mevcut birikimimle transasya bisiklet turuma çıkarım.

ha mümkünü olsa o paranın tamamını bilumum banka ve sair finans yapılarını dinamitlemeye kullanırım, o ayrı mesele. insan kaynağım yok. olsa mnı skicem.
  • namus ninjası  (08.12.14 22:31:37)
Gider olabilecek en sessiz yerde geniş bir ev tutar, 1 ay uyurum.

  • arnold schwarzeneger  (09.12.14 08:19:37)
yalı satın almak isterim ama yine yetmez, 1 yıl için kiralayabilirim.
istanbul'da deniz kıyısında yaşamak hayalim.

  • sayns  (09.12.14 11:43:15)
@new york direk acımam ama çıkmaz neden dicek olursan sayısal loto ve süperlotoya bak her yılın eylül-ekim de 22 trilyon ikramiye devrediyor onu geçtim şu anda sürekli ardaşık sayılar geliyor
mpi.gov.tr

  • Kozmik_Rakun  (09.12.14 11:51:48)
bir finlandiya'dan bir ingiltere'den ev
aynı ülkelerde birer araba
dil kursu
kafamıza göre iş yerleri
gayrimenkul yatırımı
bu kadarı yeterli

sonra hayata akarım, ingiltere'de müziği yaşarım.
  • cemiyetin unlu simasi  (09.12.14 12:21:43 ~ 12:26:25)
Sarajevo'da bir ev alıp bakımını yaptırıp kenarda tutarım. Bu cepte.

NewYork'ta/Boston'da ufak tefek bir daire satın alırsam nasıl olur diye bi araştırma yaptırırım. Onu satın alıp bakım yaptırıp kiraya veririm bütçem izin verirse.

Anneme ne istiyorsa alırım. Kadın anam zaten max ne isteyecek ki?

Mezun olduğum liseye 100 bin lira civarı bi bağış yaparım. Ya da 100 bin liralık bir hediye düşünürüm lise için.

1 sene hayvan gibi yer içer sikişirim Istanbul'da.
Bu 1 sene zarfında da sonrasında ne iş yapacağımı düşünürdüm herhalde.

Ufak bir proje merkezi açardım. Bu merkezde her iş yapılabilir. 20 tane stajyer çocuk doldururdum üniversitelerden. Hepsi zehir gibi olacak. Canavar projeleri olacak. O merkezde zaman geçirmekten de zevk alacaklar. Ortam güzel olacak. 2-3 tane koordinatör işe alırdım. Ben de Genel Müdür olarak arada bir iki fikir sıçardım heralde. Bu çocuklar da parlak görünen her fikrin fizibilite çalışmasını yapardı işte, kendi fikirleri dahil. Olay bu.
  • dusmanimizkindirbizim  (09.12.14 12:23:10)
bir kac tane parlak fikir disinda memlekette herkesin hayalinin ev+araba+faiz yemek oldugunu gorduk. tamam biz de fenafillah a ulasmadik ama kimsede yok mu lan bir proce mroce?gerci neyse ben bilet bile almiyorum o yuzden kafa rahat.

  • manimani  (09.12.14 12:36:15)
Önce dış görünüşüme harcarım. tipi düzelttiğim zaman, bir dünya turuna çıkarım. her kıtadan en az 3 sevgili bulurum kendime. türkiyeye döner miyim bilmiyorum.

  • cok iyi yol  (09.12.14 12:58:26)
para yenmedikten sonra ne anlamı var.
önce ny ve istanbuldan iki ev alıp bir de son model bir araba çekerim altıma. gerisi faize. faizi de bir tekne dolusu kızla çatır çatır ezmece.

  • dove falconhand  (09.12.14 14:29:10 ~ 14:29:37)
hemen faize yatırırım. bir süre eğitim, gezme gibi harcamalar yaparım 5-6 yıl. sonra yavaş yavaş birkaç işe girmeye çalışırım. yatırım yaparım yani, hazıra dağ dayanmaz :D öyle ferraride falan gözüm yok. motor alırım, eğer türkiye'de yaşayacaksam cihangirden ev alırım. yurtdışında yaşayacaksam sürekli gezer olurum. o yüzden ev almam ne yapıcam. yani 5,6 ay ingiltere, 5,6 ay norveç... uzar gider liste. çin, hindistan vb ülkeler de olur. kültür adamıyız sonuçta, her ülkeden öğreneceğimiz bir şeyler vardır. abd'ye bir uğrarım sadece.

cevaplara baktım da insanlar ne kadar californication mk :D direkt miami'den yazlık ferrari olayına giriyorlar. bunlar rich kids of instagram'da fotoğraf da paylaşırlar şimdi :D

edit: @manimani'ye yüzde yüz katılıyorum. bizden sağlam adamlar çıkmamasının nedeni bu olabilir. bi şekilde parayı bulan ya karıyla kızla yiyor, ferrarrisi ile istinye park'a gidiyor, ya da batıyor ayakkabı boyacısı oluyor mk :D öyle şeyler var ya hani 3 kere piyango tutturan adam şimdi simit satıyor falan filan gibi haberler.
  • secilmis uye  (09.12.14 14:42:24 ~ 14:58:05)
7'sini bağışlarım. Net

  • solemio  (09.12.14 15:07:09)
10 milyon çıkarsa şöyle kullanırım parayı:

- 500 000 TL si günlük ihtiyaçlarımı ve nakit giderlerimi gidermek amacıyla nakit, bono, vadeli gibi kısa sürede kayıpsız nakte dönüştürülebilecek alanlarda değerlendiririm.
- 5 000 000 TL sini açacağım bir uluslararası yatırım hesabıyla, tüm dünyadaki hisse senedi piyasalarında değerlendiririm.
- 700 000 TL si ile bir bmw i8 alırım.
- 800 000 TL si ile güzel bir ev alırım.
- 3 000 000 TL si ile de tarla alıp güzel bir altyapı yatırımı yaparım ve çiftçilikle uğraşırım. :)
  • maxim gorki  (09.12.14 15:45:22 ~ 15:46:45)
Duzenli sorulan bir soru. Bilisim firmasi kurmak isterdim, zevk icin. Ama kuramazdim muhtemelen.

  • delifaruk  (09.12.14 15:49:14)
gerekli mercilere bagislarim ^_^

  • melancholia  (09.12.14 15:56:49)
kanada veya avustralyaya göçerim. veya ikisine birden göçerim bilemedim.

  • argent dawn  (09.12.14 16:05:23)