söz vermek (ve/veya sözün tutulmaması) ile alakalı etkilendiğiniz cümleler?

öyküleşecek bir yazının içine eklemek üzere "söz/ler vermek" ve/veya "bu sözün tutulmaması" üzerine ünlü birilerinin olur, bir kitaptan olur, filmden olur, sizin kendi üretiminiz olur, kısacası "kapak" etkisi yaratabilecek özellikli de olabilir, size etkileyici gelen cümleleri okumak isterim.

"Söz ağızdan çıkana kadar senin esirindir, ağızdan çıktıktan sonra sen onun esirisindir."

  • nereye bu gidis  (08.12.14 21:09:57)
“Promises are only as strong as the person who gives them.” -Stephen Richards

Biraz esprili ama yine de düşündürücü (O kadar kötü durumdayız demekki.)
“The best promises forever seem to be made by amnesiacs.” -Chris Gould

“O, that's a brave man! He writes brave verses, speaks brave words, swears brave oaths, and breaks them bravely!”
Size Nasıl Geliyorsa, Shakespeare

“Promises were like laws; smart men knew when to break both.” (Bunun sahabını bilmiyorum.)

Ve en güzeline geldik: Söz vermek göt vermeye benzemez.
  • battal gemalmaz  (08.12.14 21:11:22)
bizde "söz senettir".

bir de "söz ağızdan bir kere çıkar." (verilen söz tutulur, değiştirilmez, verilmesi ciddi iş olduğu için, bir daha değiştirilemeyeceği için ağızdan dikkatle çıkmalıdır.)
  • tedirginlik hucresi  (09.12.14 00:52:21)