[]

kısaltmaları türkçe'ye çevirirken

Merhaba Arkadaşlar,

The African Primary Science Program (APSP)

Çeviri yaparken;

Afrika İlköğretim Fen Programı (APSP) olarak mı yoksa
Afrika İlköğretim Fen Programı (AİFP) olarak mı çevirmeliyim?

Teşekkürler

 
orjinal dili neyse kuruluş ya da örgütün o kalır
türkçeye kısatma geçmez
yani Afrika İlköğretim Fen Programı (APSP)
  • erty_ksk  (08.12.14 13:13:20 ~ 13:13:51) 
Çok teşekkür ederim.


  • dengelisiz  (08.12.14 13:31:31) 
yalnız şimdi dikkat ettim bu ne bir kuruluş ne de bir örgüt. sadece Afrika'da hazırlanan bir öğretim programı. Buna göre yine de doğru olur mu?


  • dengelisiz  (08.12.14 13:47:51) 
Ben de bilemedim şimdi. Birleşmiş Milletler'i UN olarak değil, BM olarak kısaltıyoruz. Ama Kuzey Atlantik Anlaşması Örgütü her zaman NATO olarak geçer.


  • skinoskesama  (08.12.14 14:46:34) 
yaygın kullanılan bir kısaltma değilse genelde çevirmenin inisiyatifine kalıyor.


  • traduttore  (08.12.14 14:55:49) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.