işyeri ile kontrat

selamlar,

ben bi firmada çalışmaya başladım. ama hiçbir şey imzalamadım ki. yani muhasebede şimdi hatırlamadığım birkaç şey hatırladım sanırım ama sorumla ilgili bir şey imzalamadığımı hatırlıyorum.

şimdi bana "2 ay deneme süresinde x lira sonrasında y lira teklif ediyoruz" diye mail atmıştılar. ben de "ok" demiştim. deneme süresi falan geçti. maaşım x'ten y'ye çıktı.
e bi kontrat falan imzalamıyor muyuz? ben sonsuza kadar mı y liraya çalışacağım?
ya da istedikleri zaman beni kovabilecekler mi?
ya da ben istediğim zaman istifa edebilecek miyim?

bu işin resmi/hukuki boyutu nedir ki?

belirsiz süreli iş sözleşmeniz başlamış. deneme süreniz de kıdeminize dahil edilecek. (yazılı bir sözleşme yapılmadığında) iş kanunu hükümleri geçerli olacağından ayrıca bir sözleşme yapılması gerekmiyor. hayırlı olsun. :)

edit: parantez eklendi.
  • m e l t e m  (07.12.14 23:31:39 ~ 23:56:27)
taraflar isterse iş kanununa aykırı olmamak koşulu ile farklı maddeler, koşullar içeren sözleşmeler de yapabilirler. yapmadığınız için iş kanununa göre yürüyecek tüm haklarınız. burada sözlü olarak anlaştığınız rakamı almışsınız zaten, hesaplamalar bunun üzerinden yapılır. işten çıkarma, istifa vs. iş kanununda ne yazıyorsa o, kanunu okuyunuz, yere sağlam basınız. iş kanununun dışında bir işlem olacaksa da bu işçi lehine olabilir ancak. örneğin, iş kanununda ilk yıl sonunda tatil(yıllık izin) 2 haftadr der ama işveren daha fazla tatil verebilir, bu sorun teşkil etmiyor mesela vs.

  • uykusunu yakalayan adam  (07.12.14 23:52:24 ~ 23:54:55)