Otobüslerin Devir Saatleri

Neden en fazla 3000-4000 civarında? Daha fazla güce ihtiyaçları olduğu için motorun devrinin de yüksek olması gerekmez miydi?

e zaten 3000*1000 değil mi?

  • justinho26  (07.12.14 22:37:35)
dizel motor.

bunun dışında güçle ilgili bişey diyelim

hadi her şey ideal olsun, güç sabit olsun, güç ne? kuvvet çarpı hız. daha fazla kuvvet/tork için ne yaparsın?
  • ron dennis  (07.12.14 22:39:27)
@justinho26 Hayır yanlış anlaşıldım sanırım. Spor arabaların vs. 7000-8000 iken neden otobüsün 3000 diye sorayım o zaman.

  • chicha  (07.12.14 22:40:17 ~ 22:40:39)
çok devir çok güç demek değil ki

  • divit  (07.12.14 22:47:32)
Salliyorum:
Silindirler buyuk ve daha fazla guc uretiyorlar. Silindir hacmi o kadar buyuk iken devir de yuksek olursa ucak gibi benzin yakar heralde. Oncelik cabuk hizlanma degil cunku otobuslerde.

  • delifaruk  (07.12.14 22:50:09)
Dizel motor - benzinli motor farkına bakacaksın dostum. Dizel motor daha az devirde daha çok tork üretir. Ürettiği güç yüksek devire çıkamadığı için aynı hacimli benzinli motora göre düşüktür.

En başından böyle olmasının sebebi de dizel'in daha yavaş yanması ve dolayısıyla daha uzun bir devir süresine ihtiyacı olmasıdır. benzin gibi püskürtüldüğü yerde patlama yerine püskürtülüp-sıkıştırılıp patlatılmayla çalışır. falan filan. daha detaylı bilgi için bir şey yapmayın. çok ihtiyacınız olmayacak mühendis olmayacaksanız.
  • godless frog  (07.12.14 23:02:05)
bu daha çok stroke ile alakalı. stroke otomobildekinden fazla. dolayısıyla tork da yüksek. büyük stroke aralığı ile devir çok iyi anlaşan iki faktör değil. ayrıca dizel. yüksek motor devrine ihtiyacı yok. o motor hacminde yüksek devir zaten başlı başına sorunlar yumağı oluşturur. mesela büyük gemilerde 60 ila 150 devir arasında çalışan dizel motorlar da mevcut ve bunlar oldukça güçlü motorlardır. Devir güç için bir faktör ancak tek faktör değil.

  • maxhoper  (07.12.14 23:12:32 ~ 23:16:26)
yukarida otobus motoru icin gerekli aciklamalar zaten yapilmis. 10-12 litre hacimli dizellerden bahsediyoruz, 2000Nm torka 1000-1500 devirde ulasiyor zaten. devir cevirmesine gerek yok.

bunun yaninda spor arabalar yuksek devir cevirir diye bir genelleme yapmak da tam olarak dogru degil. cift turbo v12 sl65 maksimum gucune 4800 devirde ulasir, hemen hemen ayni guce atmosferik v12 lambo lp640 ise 8000 devirde ulasir. bunlar marka/model karakterleriyle alakali seyler.

edit: nedenini de kisaca aciklayayim. mercedes'in lambo'ya gore hem gunluk kullanima daha uygun olmasi, hem goreli olarak insani seviyede yakit tuketmesi, hem de motorunun daha uzun omurlu olmasi beklenir. arabanin da 2 ton oldugunu hesaba katarsak 2300 devirde 1000Nm tork ureten cift turbo v12 mercedes icin neredeyse bir zorunluluk. lambo'nun ise buna ihtiyaci yok, cunku bir mercedes'ten beklenen dayaniklilik, pratiklik, kisacasi "reliability" lambo'dan beklenmez.
  • nxtrls  (07.12.14 23:57:20 ~ 08.12.14 00:06:55)