Ankara Anıtkabir Ziyareti Hakkında

Geçen hafta kafam esti, hiç başkenti görmediğim içime oturdu ve günü birlik ankara'ya gittim. Aşti terminal den ankaray'a atladım. sakarya caddesinde indim, oraları gezip döndüm geri ama anıtkabir'i ziyaret edemedim içimde kaldı.

Bu hafta yine günübirlik sadece antkabir ziyareti için ankara'ya gitmeyi düşünüyorum. biraz bilg ialmak istiyorum.

ankaray ulaşımı çok basit geldi bana. bunu kullanarak nasıl kestirme anıtkabir'e giderim, hangi durakta inmeliyim?

anıtkabir ziyareti her saat oluyor mu? istediğim saatler de gidebilir miyim?

cumartsi,pazar ziyarete açık mı?

isteyen elini kolunu sallayarak girebiliyor mu?

ve tavsiyeler...

teşekkürler...

tandoğan'da inip biraz yürüyerek arazisine giriyorsunuz. girişte çanta vs varsa orada bırakıyorsunuz.
gidince hemen mozolenin olduğu yere geçin, ondan sonra altındaki müzeyi gezin. sonra da avluda biraz takılın. ankara manzarası oradan çok güzel.

  • bira sisesi kapagi  (05.12.14 13:31:33 ~ 13:31:47)
Her gün ziyarete açık. Yeri çok basit Tandoğan durağında inip yürüme mesafesinde. Metro, otobüs ulaşımı var.

01 Şubat - 14 Mayıs 09:00 16:30
15 Mayıs - 31 Ekim 09:00 17:00
01 Kasım - 31 Ocak 09:00 16:00
  • arockm  (05.12.14 13:33:34)
anıtkabir'in iki tane kapısı var. biri tandoğan'da, biri anıttepe'de.

tandoğan'da ankaray durağı var. orada inip biraz yürüyerek anıtkabir'in tandoğan kapısına ulaşırsınız. ama kapıdan sonra da biraz yokuş yukarı yürümeniz gerekir. bu yürüyüş sonunda aslanlı yol'un başına varırsınız. orayı da geçip mozole'ye varırsınız. biraz uzun bir yürüyüş yolu.

bir de anıttepe kapısı var. burası mozole tarafına yakın. doğrudan mozole'ye çıkarsınız. bu kapıya ulaşmak için iki vasıta yapmanız gerekir. ankaray'ın beşevler istasyonunda inip hemen indiğiniz yerden geçen cebeci-sıhhiye dolmuşlarına dolmuşlarına binerseniz anıttepe kapısında inersiniz.

daha önce bir arkadaşa hazırladığım görsel vardı, size yardımcı olur, yürüyeceğiniz mesafeleri görebilirsiniz.

i.imgur.com
  • kibritsuyu  (05.12.14 13:58:35)