yurtdışından kayıtsız telefon

yurtdışından alınan telefon Türkiyede kayıt edilmeden pratikte kaç gün kullanılabiliyor?

Normalde 15 gün ama 2 günde telefonu kapananı da duydum, bu böyle mi gerçekten?

Yabancı sim kartla cihazı kullansak bir şey fark ettirir mi kapanma aşamasında?

Heralde Türkiyeye gelen yabancı turistler turkcell hattı takınca 2 günde telefonları kapanmıyor?

60 gün içinde kapanıyor. yabancı hatla kullanabilirsin bence. çünkü olay şöyle işliyor. sen bir türk hattı kayıtsız bir telefona taktığında. operatör bu hattın imei bilgisini btk'ya bildiyor ya da otomatik olarak kontrolü yapılıyor o imei'in o kısmını bilmiyorum artık. sonra kullandığın operatöre bilgi gidiyor btk'dan ve o operatör senin baz istasyonu kullanmanı engelliyor ve hattın aslında o telefonda çekmiyor. yabancı hat taktığında operatörler bunun yabancı bir hat olduğunu elbet anladığı için buna gereksinim duymuyorlar ve telefonun çekiyor.

  • arcass  (05.12.14 01:28:02)
e peki sürekli yabancı hattı mı takmak lazım? yoksa ilk seferde yabancı hat falan mı takmak lazım?

  • bonjurkes  (05.12.14 01:33:13)
Yabancı hatla kullansan dahi imei bilgisi gidiyor. 60 gün içinde Türk operatörler kendi hatlarının o telefonda kullanımını engelliyorlar sadece. Yani 60 gün boyunca yabancı hat takıp oo uyanmadılar ben kendi Türk hattımı takayım durumu yok. atıyorum bi avea hattı taktığında çekmez telefon ama bi orange hattı taktığında çektiğini gözlemledim ben :) telefon yeni bir model ise açtırmanı öneririm. Eski modellerdense hiç uğraşma para da verme :)

  • arcass  (05.12.14 11:59:56)