internetteki görselleri kendi işimizde kullansan sıkıntı olur mu

misal deviantartta falan millet yayınlıyor ya fotoğraflarını bunları kullansak hukuki bi sıkıntı olur mu? prosedür nedir_

türkiye burası bir şey olmaz, ama olabilir de.

  • sorumatik  (04.12.14 23:45:04)
copyright falan yok neticede

  • all girls dream  (04.12.14 23:45:55)
Nerede kullanacağına bağlı. Örneğin bundan 4 sene önce kızın biri berlinden dava açıp şirketi batırma noktasına getirmişti. Risk budur diyorsan görelim :)

  • cetoxim  (04.12.14 23:47:09)
Hukuki durumunu bilemem ama adamin resmini,cizimini kullanacaksin bir yaz izin iste ya da bisiler atesle adama.iyidir yani.

  • cizgilipijama  (04.12.14 23:49:30)
bişey oluru olmazı bırak etik değil, emek hırsızlığı yapıyorsun. çok elzemse izin almak kaydıyla yapabilirsin bence.

  • bruceandwayne  (04.12.14 23:51:29)
Evet olur.

Şöyle basite indirgemeye çalışayım.

1) Bir kişinin kendisinin ya da başkasının çektiği fotoğrafını kullanmak istiyorsunuz: O kişiden izin almanız lazım fotoğrafı üzerinde kişilik hakkı olduğu için.

2) Güzel sanat eseri niteliğinde olan bir fotoğraf kullanmak istiyorsunuz: FSEK kapsamında korunan bu fotoğraf eseri için fotoğrafçıdan zin almanız gerekir. Fotoğrafta kişi(ler) varsa onlardan da 1. madde sebebiyle ayrıca izin alınır.

3) Stüdyoda çekilmiş ama sanat eseri de olmayan bir fotoğraf kullanmak istiyorsunuz: Burada emek korunuyor. Stüdyo kiralanmış, ekipman kiralanmış, modele makyaj yapılmış, giysi hazırlanmış vb. İşte buna harcanan emek korunuyor. Bu yüzden yine fotoğrafçıdan izin almak gerekiyor. Fotoğrafta kişi(ler) varsa 1. madde sebebiyle yine ayrıca izin alınır.
  • m e l t e m  (05.12.14 00:21:27)
Deviantta copyfight falan yok derken?
about.deviantart.com

  • zombi  (05.12.14 07:44:57)