taksit mi yoksa nakit mi mantikli?

bugun arkadasla epey tartistik. diyelim 10.000 lira kenarda paraniz var. eve cikacaksaniz. ev esyalarini taksitle alip hepsini maasla odemek mi daha mantikli yoksa nakit mi? sebepleriyle aciklarsanmiz sevinirim.

nakitle almak %10-%20 arası kâr etmeni sağlayabilir

  • efrasiyab87  (04.12.14 22:18:20)
param varken taksitten uzak dururum her zaman. taksitin hiçbir avantajı yok.

  • mesglsn sanirm bn yatiyrm  (04.12.14 22:19:17)
ben de oyle dusunuyordum; ama arkadas dedi ki para biriktirmeye devam et, kenarda guvence olarak kalsin. ev esyalarini da taksitle alip maasinla ode. bence cok mantikli.

  • mayeskuel  (04.12.14 22:24:43)
bi malun taksitli fiyatı her zaman peşin fiyatından fazla oluyor. cebindeki on bin lirayı da değerlendirecek başka acil ihtiyacın yoksa peşin almak daha mantıklı.

  • elorelia  (04.12.14 22:25:12)
Ben nakit verme taraftarıyım.
Borcun olacağına akşam tavuk döner ye, ama aklının bir kenarında borç derdi olmasın

  • facebook  (04.12.14 22:30:48)
taksitle aldığın zaman durduk yere birikim olsun diye koyduğun paraya değer kaybettirmiş oluyosun. yani bile bile zarar ediyosun. peşin alınır kenara yine taksit öder gibi para koyulursa, aradaki farkı esnaf alacağına kenara koymuş olursun.

kenarda güvence olarak kalsın denilen miktar da 10 bin tl sonuçta. kenarda dursa nereyi kurtarır? evi satıp beyaz eşya alacam demişsin gibi konuşmuş arkadaşın.
  • dolaysiz tumlec  (04.12.14 22:38:09 ~ 23:28:41)
nakit, bir kere taksitle bişi aldım hayatımda o kadar, daha taksidi bitmeden işten olmak, yarı yolda kalmak var, o zamana kadar o birikmişde uçar (benden uçmaz ama yinede işimi şansa bırakmıyorum) sonra borçu olduğum kişiye mahçup olurum, utanırım.

Birde nakit ile kar edebilen arkadaşlara nasıl olduğunu sorabilirmiyim? ben yapamıyorum yine aynı fiyatı veriyo mağazalar.
  • selam  (04.12.14 23:25:21)