Ortadoğu'da bir ülkede yaşama şansınız olsaydı?

Merhaba Galya'nın canları;

Sorum tek ve çok basit, ortadoğuda veya civarında bir ülkede (Şu ara örnek suudi arabistan) direk vatandaşlık hakkınız olsaydı, burayı bırakıp gider miydiniz?

(Ülke kısıtlaması yok, Lübnan da olur, İsrail de.. Olay ortadoğu ve direk vatandaş olabilme şansınız olması.. Daha detay bilgi : Sevdiğimiz bir kız arkadaşımız evlenerek bu hareketi yapacak. Kendimizi sorguladık)

hangi ülke olduğunu söylerseniz daha iyi olur sanırım.

tunusa ya da lübnana giderdim sanırım.
  • sen olmayan cocuk benim  (04.12.14 17:53:57)
türkiye'de yaşardım. bence türkiye ortadoğu ülkesidir.

  • siradisi00  (04.12.14 17:55:22)
Dediğim gibi, şu an örnek suudi arabistan ama, ben açıkça İsrail'i de merak ediyorum, Lübnan'ı da..
Hepsine şu an savaş terör dertleri var.. Neye göre gitmeyi kabul edersiniz işte..

  • quaker  (04.12.14 17:55:52)
Erkek olduğum için suudi Arabistan'a giderdim ama kadınlar için zor bir ülke. Buradan bile zor.

  • nereye bu gidis  (04.12.14 17:57:00)
Çok önyargılı olacak ama İsrail daha yaşanılabilir gibi geliyor nispeten. Ama ben yapamazdım sanırım.

  • doxanikee  (04.12.14 18:00:48)
1: İsrail
2: Türkiye
3: İran
4: Ölüm
  • Yehova  (04.12.14 18:04:14)
Ben de mesela birinci sıraya İsrail'i koyuyorum. Niyeyse din baskısı en az orada olurmuş gibi geliyor.
Daha sonra Lübnan fikri iyi geliyor. Gidenler çok beğeniyor..
Ama ikisinde de terörizm çok yüksek..
Ha suudi arabistan ise çok farklı bi kafaymış.. Kız baya gitti gördü, evlilik öncesi araştırdı.. Derdi ayrı oraların..
  • quaker  (04.12.14 18:06:08)
lübnan. tartışılması bile gereksiz.

  • namus ninjası  (04.12.14 18:08:29)
Gitmezdim. Sevdigim kadin icin de gitmezdim.
Edit: Yasama hakki olsaydi bu hakkimi kullanmazdim.

  • delifaruk  (04.12.14 18:09:13 ~ 21:53:19)
Cevapları "vatandaşlık hakkınız olsaydı" üzerine verirseniz daha iyi olur..
Zorlama yok, yaşama hakkınız var..

  • quaker  (04.12.14 18:10:13)
gitmezdim galiba. Neden derseniz; Ortadoğu ülkelerinin hiçbirisi türkiye'nin sahip olduğu imkanlara sahip değil. Turizm, eğlence, tarih, ekonomi,istikrar, güvenlik yaşam tarzına tolerans vsvs gibi türkiyenin sahip olduğu imkanlara diğer ülkelerde yaklaşmanız imkansız. Çoğu ülke bunlardan 1-2 tanesine sahip gerisi yerlerdedir. Türkiye bir almanya,fransa olmasa da ortalamanın üstünde bir hayat kalitesi imkanı sunan bir ülkedir. Ortadoğuyla mukayese bile edilemez.

  • lordabbas  (04.12.14 18:11:55)
Fas, Tunus gibi kuzey afrika ülkeleri sayılıyor mu bilmiyorum ama illa yaşanacaksa bu ülkelerde yaşamak isterdim. Suudi Arabistan'da hayatta yaşamak istemezdim. Lübnan zaten Mersin gibi bir yer. Tek farkı Hristiyan nüfus fazla olduğu için okuyan, yazan insan sayısı biraz daha fazla. Onun dışında zaten bu bölgedeki ülkelerin hepsi b.ktan ülkeler. Bu ülkelerin insanları için yaşamak değil hayatta kalmak başarı.

  • maxim gorki  (04.12.14 18:13:17 ~ 18:15:52)
ortadoğu her anlamda (yaşam, zihinler, düşünceler) ''lağım'' gibi bir şey, ki türkiye'de bir ortadoğu ülkesi zaten.

illa türkiye'den çıkacaksam, başka bir ortadoğu ülkesi vatandaşlığım olacaksa iran'ı tercih ederdim. islam devrimi falan bugünkü iran'ı bi kenara bırakırsak; kimliği, kişiliği, kültürü olan bir ülke. farsçaya'da bayılıyorum, kaynağına gitmiş olurdum, üstelik memleket hasreti çekersem, tebrize giderdim,

suudi arabistan, katar matar hep yapay yerler, kişiliksiz yerler. evet iran dışındaki seçenekler hiç ilgimi bile çekmedi.
  • wilhelmwasmuss  (04.12.14 18:13:35 ~ 18:15:00)
Suudi Arabistan örneği verildiği için orada yaşayabilirim dedim. Önceliğim orası değil, yanlış anlaşılmasın.

  • nereye bu gidis  (04.12.14 18:19:32)
mısır, iran.

  • selam  (04.12.14 18:22:45)
dubai tabii ki de.

çünkü ortadoğu'da en yaşanılır ve en güvenli yer orası. sahilleri de güzel. her milletten insan da oluyor.

onun dışında abu dhabi ve beyrut düşünülebilir.

(ne kadar yapay olsa da).
  • ermanen  (04.12.14 19:05:16)
valla Türkiye de dahil hiçbir Ortadoğu ülkesinin önünde bile geçmek istemiyorum.

  • isadora  (04.12.14 19:06:51)
kimse jordan dememiş. uzanlar bile jordan vatandaşı :P

edit: ürdün ortadoğunun bilecik'i galiba :D
  • uykusunu yakalayan adam  (04.12.14 19:16:36 ~ 19:17:20)
iran. gidip gördüm kaldım. hıristiyanlar çok olmadığı halde (!) okuma yazma kültür mevcut... insanlar harika.

  • tedirginlik hucresi  (04.12.14 21:52:26)