yaptırdıgım implant hakkinda bir soru (röntgen capsli)

sekilde gozuktugu gibi tek dis yerine iki adet implant yapti doktor.
docs.google.com

bana cok geldi tabi is isten gecti ama yinede danışmak istedim dis hekimi bir arkadaşa

orası normalde 2 diş boşluğu zaten ama aralık daralmış.
ya çok önceden küçük azı dişinizin dışında bir tane daha büyük azı çekilmiş ya da daimi diş eksikliği varmış , süt dişiniz varmış vs ilk halini bilmiyorum.

ama tek küçük azı dişi boşluğu olmadığı kesin, normal ve doğru bir işlem yapılmış.

tek implantla kocaman bir diş şeklinde kapatıldığında absürd ve de ömrü kısa olurdu.
  • neferkitty  (01.12.14 21:31:15 ~ 21:33:42)
mesela karşı tarafta (alt çene) küçük azı dişiniz çekilmiş ve dişler kayıp aralığı kapatmış.
öyle yamuk yumuk da kapanabiliyor böyle düzgün de.

  • neferkitty  (01.12.14 21:33:01)
lisede 4 dis çekilmişti tel takilmadan önce.ama o koca bosluktan 1 tane diş çekildi eminim :) 4.5mm ve 4.1mm lik iki implant yaptı bu arada.

Teşekkürler hocam değerli yorumunuz için, biraz agrim var
  • maxu  (01.12.14 21:34:33)
* koca boşluktan implant oncesi 1 dis çekildi

  • maxu  (01.12.14 21:36:30)
evet aynen öyle çok önceden büyük azı dişiniz çekilmiş ve eğer net hatırlamıyorsanız başka diş çektirdiğinizi muhtelemen çift taraflı da küçük azı diş eksikliğiniz var, hiç oluşmamış yani. tek diş çekilse de iki diş boşluğu olarak karşınıza çıkmış.

Edit: tek diş boşluğuna 4,6 mm çapından geniş implant zaten mümkün değil sığmaz , yani illa ki fazladan diş kaybı ya da eksik diş boşluğu vardır. size de biri geniş biri standart boy yapılmış zaten tek diş boşluğu olsa kimse sığdıramaz onu korkmayın. :)
  • neferkitty  (01.12.14 21:37:06 ~ 21:39:11)
son bir soru sut yogurtlu seyler hakkinda doktorum bir sey dedi mi hatirlayamiyorum, yiyeyim mi :)

  • maxu  (01.12.14 21:39:33)
yiyin dondurma bile olur , sıcak şeylerden bugünlük kaçınıp, fazla tükürmemek lazım.
sigara 2 gün kesinlikle yok,
ağrı kesici olarak aspirin türevleri dışında ilaç.
akşam yatasıya kadar da buz uygulaması (gerçi sizin şişmez 2 tanecik ama olsun)
dikişlerle oynamak, dil ile kurcalamak , emmek yok :)
  • neferkitty  (01.12.14 21:41:48)
cook Teşekkürler bir daha implant ihtiyacim olursa sen yap hocam ya yardimlariniz icin Teşekkürler tekrar :)

  • maxu  (01.12.14 21:43:56)
4 diş çekildi kısmını yeni gördüm her şey açığa kavuştu :D

üstten sağlı sollu 1 er küçük azı,(totalde 2)
alttan 1 küçük azı bir de büyük azı çekilmiş.(2)

1 tanesi de hiç yok , oluşmamış.(1)
  • neferkitty  (01.12.14 21:44:21 ~ 21:45:06)
aslinda bir de 20 lik cekilmisti implant olan yerin haricinde :d

  • maxu  (01.12.14 21:46:54)
alttan çekilmiş ama onun pek önemi yok burda :))

  • neferkitty  (01.12.14 21:49:02)
Çok alakasız bir soru soracağım izninizle. Şimdi en alttaki yirmilik dişi oradan çekip implant yapılacak o boşluğa yerleştirsek ne olurdu? Yani böyle bir şey mümkün mü?

  • ordinaryday  (01.12.14 21:52:10)
neferkitty diş hekimi misin bilmiyorum lakin, o rötgene bakarak konuşuyorum. kazık yemişsiniz. çok net. tek implantla kapanırdı. yani şöyle diyeyim ağzınızda 6 diş eksik. 6 implant yapılmaz. iki tane kafidir. implanların milimleri var. kalın olanlardan 1 tane yeterli idi. ama para meselesi tabi. iki taneden 2000 tl almak varken neden 1000 tl ile yetinsin ki?

  • camfrog sonmez  (01.12.14 21:54:04)
@ordinary bunu düşünüp de yapmışlar ama başarı şansı çok düşük maalesef, bu vakada olmazdı çünkü kaybedilen diş çekilir çekilmez , anında çekim boşluğuna yirmi yaş dişini koyup sabitliyorlar. ancak bu denemelerin neredeyse tamamında bu konulan yirmi yaş dişi kemikle kaynaşmamış, kök ucu erimiş vs başarısız olmuş.

tutmuyor yani.
  • neferkitty  (01.12.14 21:54:34 ~ 21:57:06)
@camfrog diş hekimiyim ve bunun 5 sene sonrası o implantı eline alırdı arkadaş.
biyomekanik denen bir şey var.
kapanır mı? kapanır ama nereye kadar?

6 dişe zaten 6 implant yapılmıyor 2 tane değil 3 tane kafi mesela. 32 dişini kaybedince de 32 tane implant yapılmıyor en fazla 13-14 tane yapılıyor.

4 diş eksikliğine kadar 2 implant ile kurtarılabiliyor.

yaptıran kişi de isterse gitsin yurtdışındaki profesörlere bile sorsun kendisine en ideal tedavi yapılmış.
konu kilit.
  • neferkitty  (01.12.14 21:56:55 ~ 22:03:50)
kuron olarak ne yapacaklar peki burda, 5 numara mı ufak yoksa koca bi altı numara mı nedir?

  • camfrog sonmez  (01.12.14 22:00:46)
2 tane normal premolar boyutunda diş yapılır misler gibi kullanır.

  • neferkitty  (01.12.14 22:02:20 ~ 22:02:38)
Vallahi bizim gündüz hekimi deha abi yanlış biliyor o zaman. bi uzmanlığı yok gerçi ama çok benzer vakalarda genellikle tek implantla kurtarıyor o. bir de hani röntgen 1.25 fazla gösterir geyikleri filan da var. ama biyomekanik prensiplerinde haklısın net.

  • camfrog sonmez  (01.12.14 22:03:57)
tek implant ile de kurtarıldığı durumlar da olur ama burdaki gibi en az 11 mmlik bir aralıkta olmaz.

  • neferkitty  (01.12.14 22:07:53 ~ 22:08:24)
birara buluşalım bence üçümüz canlı canlı görün, orada konu ile ilgili düşüncelerinizi daha rahat paylaşabilirsiniz :)

  • maxu  (01.12.14 22:12:23)
bence dişçiliği eskisi gibi berberler yapmalı böylece daha ucuz olabilir (teknik bilgim bu kadar)

  • divit  (01.12.14 22:20:38)
yok yok neferkitty e hak verdim. şimdi senin implantının kalınlığını bilmiyorum ama çok rönftgen gördüm. oraya koyacağın tek implant uzun vadede sıkıntı yaratır. rotasyonlar başlar. bizim gündüz hekimi daha dar olanlar için kullanıyodur demekki. atıyorum bu 12 milim aralığa sahiptir. bizim hekim 9 milimlik şeyleri yapıyodur. gerçi neye göre karar veriliyor haala tam anlamış değilim.

  • camfrog sonmez  (01.12.14 22:24:52)