Dilencilere para veriyor musunuz?

para vermenizdeki temel sebep ne? eli ayağı tutmasına rağmen dilenenleri nasıl karşılıyorsunuz?

içimdeki acıma duygusunu kaybettim de. dilenen ve fiziksel bir engeli bulunmayan, eli ayağı tutan insanlardan nefret ediyorum. bu soğukta önüne bebeğini yatırıp da dilenen kadınlardan daha da nefret ediyorum.

sıkıntı bende mi? bu insanlardan kaçının son çaresi dilenmek? çalışmak, en azından mendil, su, el yapımı bilezik ıvır zıvır satmak bu kadar zor mu?

ihtiyaç sahiplerine rastlayınca evet. mesela bazen gece vakti dilenenler çıkıyor. belli ki utanıyor. gece tanıdıklarına rastlamayacağını düşünüyor. o zaman cepleri boşaltıyorum.
ha ramazada kadilde türeyen çingenelere de veririm. maksat bu meslek yok olmasın.

  • namus ninjası  (30.11.14 22:14:20 ~ 22:15:22)
vermiyorum. verenleri de ezilmeye mahkum tipler olarak goruyorum. zira 1 dilenci ortalama 1 saatte 50 lira kazaniyor.

  • mayeskuel  (30.11.14 22:14:31)
hiç umurumda olmuyor valla.

  • tosunpasa  (30.11.14 22:14:55)
hayır. nefretim katlanıyor ben de görünce. yanlız değilsin...

  • Ruprect  (30.11.14 22:15:21)
benzer bir duyuru açmayı düşünüyordum. Eskiden verirdim ama artık vermiyorum ama üzülüyorum da hele şimdi suriyeliler de çok

  • isadora  (30.11.14 22:16:05)
çok nadir...bazen dayanamıyorum...

  • inanmazsan inanma  (30.11.14 22:16:36)
ben dilencilere para vermiyorum fakat mendil falan satıyorsa soruyorum ne kadar diye, insan gibi 50 kr, 1tl derse alıyorum. ne verirsen derse de ederi neyse onu veriyorum. ama içimden de saydırıyorum.

  • eksi sozlukte eksiyen adam  (30.11.14 22:16:41)
Genelde vermiyorum. Ama montumun cebinde 1 lira falan unutmussam veriyorum. O da her zaman olmuyor tabi.

Bi keresinde de gunum bok gibi gecmisti kendimi kesecektim nerdeyse. Dilencilere para dagita dagita eve gittim.
  • rayde  (30.11.14 22:17:10)
dilenciler gözümde din fırsatçısı lderlerimiz gibi.

  • bluebey  (30.11.14 22:18:39)
vermem. su, mendil satarken acındırandan da almam. hiç kimsenin tek çaresi dilenmek değildir

  • dinsiz adam  (30.11.14 22:22:08)
Su ekmek meyve suyu filan veriyorum. Onlar da şansa elimde oluyor, veriyorum. Bir kere sadece markete gidip elma aldım gelipverdim. Bir kere de çipköftecide gleip istedi para, dürüm aldım.

Dilenciler değil de "abi bir lira var mı, yolda kaldım" cılar daha dilenci. Sinyalizasyon deniliyor jargonda. 10 kişiden alsa şarap parası çıkıyor.
  • Cursed Chico  (30.11.14 22:23:23)
Çok yaşlı bi teyzeyse veririm,mendil,lif,çorap satıyorsa direk alırım. Suriyeli ise tayyip versin bsg diyerek yanlarından geçerim.

  • Lola90  (30.11.14 22:24:21)
yhaa çok hassassınız hakkat. denizlide paü tıp'ın önünde dilenirler. çocuğum hasta falan diye. birinde, bi arabadan 50 tl aldı dilenci. ben bisikletle geçerken ışıkta durduk, orada gördüm. dilenci sevindi tabii. ışık yeşil oldu. araba gitti. dileci de çocuğuyla beraber çekti evine gitti. bence iş ahlakı budur. ben böyle esnafı severim.
ayrıca, her dilenciye para verecek değilim ama gerçekten ihtiyacı olduğunu anladığımda cepleri boşaltırım, acımam. benim param o kadar değerli değil amk. ot gibi yaşamadığımdan da anlıyorum kim muhtaç, kim meslek erbabı. biz de fakir olduk, kenar mahallede büyüdük. site çocuğu değiliz allaha şükür.

  • namus ninjası  (30.11.14 22:26:22)
genelde veriyorum. sadaka ömrü uzatır.
video edit: taksimdekilere vermiyorum. ihtiyacı olmayana versem de çok önemli değil.

  • fallthepieces  (30.11.14 22:26:25 ~ 22:39:00)
Düz dilencilere para vermiyorum. Akıl sağlığı yerinde değilmiş gibi gözükenlere ve gerçekten fiziksel bir durumu olanlara veriyorum. Mendil, kalem, dergi, anahtarlık vb satanlara daha büyük rakamlar veriyorum. Çalgı çalanlara da çok veriyorum. Ama en büyük payda mendil vs satanlarda. Onları çok seviyorum.

  • pandispanya  (30.11.14 22:27:05)
Dilencilere vermiyorum çünkü benden daha fazla para kazanıyorlar. Vergisiz hem de oh ne ala..

Ama taciz etmeden ve acındırmadan kendi halinde bişeyler satanlardan ihtiyacım olmasa da mutlaka bişeyler alırım. özellikle yaşlılarsa.
  • innerbliss  (30.11.14 22:27:19 ~ 22:32:02)
O anki halet i ruhiyem ile cok alakali

sirf dilenenlere pek veremiyorum ama dayanamiyorum da, basimi ceviriyorum bakmiyorum. Ama bazen gercekten veresim geliyor.

Bi de canta mendillerimi mendil satanlardan aliyorum, 1 lira diyorsa 5lira veriyorum ama acaba onu orda durmaya tesvik mi ediyorum diye dusunuyorum sonra

bir de insanlarin göz cevresi ifadesi beni cok etkiliyor bazen, konusmasa bile degisik seyler hissediyorum, ne yapacagimi bilemiyorum , bazen kaldirimda oyle bakakaliyorum hissettigim seylerden dolayi. Cok anlatamadim sanirim ama hissetmek diyelim.

Bazen safi kizginlik doluyor icim, bir yandan da korkuyorum, yapisip kalanlardan. Onun kaybedecek hicbirseyi yok cani bile kiymetsiz diye dusunuppesimden dussun diye veriyorum, bunlar genelde suriyeli.

Dilencilik muessesesi insan olarak beni cok utandiran bir sey.
Kendimi 21.yyda kole pazarina dusmus gibi hissediyor utaniyorum, kim icin ne icin insanlar yolunu bulmus yasiyor, bankada altin hesabi olan dilenci varken ???
  • cecilia  (30.11.14 22:27:29)
Cok karisik yazmisim ama bence sen anladin.

  • cecilia  (30.11.14 22:29:11)
vermem. ama yarim yamalak flut calan bir insana veririm.

  • bohr atom modeli  (30.11.14 22:33:19)
vermiyorum, vermicem. acimiyorum da dilenenlere. ne insanlar var. mendil, cakmak, su vs satiyor. ama serefiyle, kimseye dilenmeden. mendil ihtiyacim yoksa bile alirim ondan. ayakustu muhabbet eder, hayirli isler diler giderim. benim gozumde en asil insandir o. emek vererek kazandigi icin.

  • lionel andres  (30.11.14 22:33:27)
Doğrudan para vermiyorum, bir şey satıyorlarsa alıyorum. Çocuk dilencilere çok üzülüyorum ama verdiğim paranın onların boğazından geçeceğine inanmadığım için onlara da vermiyorum. Bakkal, market vs. varsa çevrede bir şeyler alıp vermeyi tercih ediyorum.

  • pike  (30.11.14 22:34:15)
lafı hiç eğip bükemeyeceğim ben veriyorum. kalem satıyorsa kalem, mendil satıyorsa mendilvs alıyorum. el açıyorsa da boş döndürmüyorum, veriyorum para. başka türlü içim rahat etmiyor. ya sahiden ihtiyacı varsa, ya gerçekten çok zor durumdaysa diye içim içimi yer vermezsem. ne olursa olsun, başkasına el açmak kolay değil.

  • vesna  (30.11.14 22:36:49)
ben paralarını almayı bile düşünüyorum

  • divit  (30.11.14 22:42:27)
hayır vermiyorum. sende de sıkıntı yok.

ek olarak şey vardı bir de. çocuğun biri dal sigara istiyordu. insanlar da veriyordu. hani acıyıp(?) vs. sigara içenler için sigara bir "ihtiyaç" olduğundan başka bakıyorlar sanırım olaya. ben içmiyorum ama yanımdaki arkadaş içiyordu. ben sigara vermesine engel oldum. çocuk o sırada konuşma olayına girdi vermeyince. "abi istiyorum sigara enayiler de veriyor. bak enayi sigarası bak bu da enayi sigarası" diye diye topladığı dallardan iki paket doldurdu yanımda.

hani dilencilere bakış açım bu. verdiğiniz her paranın ardından "oh bugün de bir enayi para verdi" diyorlar sonra onları 8000 lirasını kaybetmiş, 10000 lirasını dolandırmış olarak görüyorsunuz.

eli ayağı sağlam, sağlıklı olanlar gerçekten ihtiyaçları olunca zaten kötü şartlarda köpek gibi çalıştırılan normal vatandaştan daha da kötü şartlarda çalışmayı göze alıyorlar.
  • nawar  (30.11.14 22:44:26)
vermedim hiç.
mendil satan adamdan mendil alayım dedim, parayı verdim ki normalin iki üç katı bir paraydı. mendili çekiyorum adam vermiyor, ben çekiyorum adam direniyor. sıkıca çektim en sonunda mendil benim oldu.

  • sehpa fx350  (30.11.14 23:16:51)
çok param olsa veririm.

  • norek  (30.11.14 23:19:08)
veriyorum ama o kişiyi çok dusundugumden veya acıdıgımmdan değil.
içim rahat etmiyor vermezsem suclu hissediyorum. verirsem iyi hissediyorum.

  • partizan  (30.11.14 23:21:35 ~ 23:23:06)
dilenciye vermem. birkaç kez para değil de yemek vereyim dedim, pişman oldum. bir keresinde poğaça alayım dedim, kadın kokoreç istedi lan. tavuk dönerde anlaşalım diyorum, ille de kokoreç diyor. ashaha. ne değişik tipler var.

mendil satan çocuklara veriyorum ama bazen. bu dilenmek kategorisine girmiyor zannımca. ayrıca bunların birçoğu (taksimde falan değillerse) sandığınız kadar kazanmıyor. bi tanesiyle tanışınca anladım ben de. iki ucu boklu değnek aslında. sen para verdikçe bu çocuğun anası babası mendil sattırmaya devam ediyor. değirmene su taşımış oluyorsun. öte yandan, tanıştığım ufaklık hasta kardeşine ilaç için satıyordu mendili. kesin bilgi. şimdi hal böyle olunca dayanamıyor da insan.
  • john lee hooker  (30.11.14 23:26:01)
vermiyorum ama geçip gittikten sonra versemiydim acaba diye düşünüyorum..ama yine de vermiyorum.

  • saklisecilmemis  (30.11.14 23:27:30 ~ 23:28:46)
reşat nuri'nin miskinler tekkesi'ni okuyun ve kemal sunal'ın tokatçı ve korkusuz korkak filmlerindeki dilence sahnelerini izleyin.

hiçbir ihtiyaç sahibi dilenmez bence. açlığından öür yine dilenmez. bu ülkede parası olmadığı için soğuktan ölen insanlar var. çocuklarını doyuramadığı için intihar edenler var.

miskinler tekkesi'ni okuyun; orada dilencinin nasıl bir psikolojiye, nasıl bir düşünme biçimine sahip olduğunu iyi anlatır ve olayın muhtaçlıkla alakası hiç yoktur.

ben hiçbir şekilde yardım etmiyorum. vicdan yaptığım zamanlarda da şahıslara yardım etmekten sorumlu kişinin ben olmadığımı düşünüp, gram vicdan yapmıyorum, özümsedim bunu.
  • uykusunu yakalayan adam  (30.11.14 23:29:08)
asla

  • fayfim  (30.11.14 23:30:42)
DUHA SURESİ: 10- El açıp isteyeni de azarlama!

  • intern in the house  (30.11.14 23:38:13)
%99 vermem. Çocuksa prensip olarak kesinlikle vermem, mendillerini kalemlerini almam. Bu onların daha da çalıştırılmaya devam etmesine fırsat veriyor.

  • vendorth  (30.11.14 23:39:03)
Eskiden bolca verirdim. Artik dilenenlere tek kurus vermem. Ustte biri asgari ucretten fazla kazaniyorlar yazmis, dogrudur. Bir kere gece vakti copten artik yiyecek toplayip yemek icin bir kenara yigan suriyeli aile gormustum, paramin hepsini vermistim. Gorsem oyle birini, yine veririm. Ama artik gercekten ihtiyaci olanlara veriyorum sadakalari. Yolda dilenen suriyeli veya cingene cocuklara da asla para vermem. Ana babalari bakti para geliyor, daha cok dilendirir. Orgutluyorlar cocuklari, bu bile vermemek icin bir sebep.

  • sayns  (01.12.14 03:46:01)
hayır vermiyorum. hele bu abi 1 lira var mı sinyalcilerini tokatlamaya başlıcam yakında.

  • xenophobe  (01.12.14 09:06:19)
allah rızası için, allah aşkına vs. içinde allah kelimesini geçirerek yalvaranlara asla para vermem. bunlar aynı akpliler gibi çünkü. din sömürüsü yapmaya çalışıyorlar.
suriyeliyse zaten üstüne idrarımı yapıp öyle geçesim geliyor o derece nefret ediyorum.
çocuğunu koyup dilenenlerin de onlara para verenin de allah belasını versin zaten.
  • yazar yazmaz yazan yazar  (01.12.14 09:16:35)
vermiyorum.

  • secilmis uye  (01.12.14 09:18:35)
ben hayatım boyunca 1 defa verdim. 2 adet tinerci önümü kesti abi 1 lira ver diye tırstığım için 2-3 lira bozuk vardı onları verdim. normal şartlarda hiç işim olmaz. şu sevgi pıtırcıkları yüzünden çoğalıyor zaten bunlar.
asgari ücretle köpek gibi çalışan adama en ufak destek (maddi manevi) vermeyen tipler. taşaklarını yayıp yatan adamı paraya boğuyorlar. buraya gelip vicdan masturbasyonu yapıyorlar.

  • dimitri iskete  (01.12.14 09:30:36)