yoğurt mayalama hakkinda

Organik diye ozenerek sokak sutcusunden 1 lt süt alip kaynattim. Ilıklasinca marketten aldığım yoğurttan 2 kaşık alarak yavaşça karıştırdım ve battaniyeye sararak mayalanmaya bıraktım. 2 saat sonra merak edip açtım hala süt gibi duruyordu ve tadi da sütle karışık ayran gibiydi. Nerede yanlış yapmış olabilirim?

-ısısı parmağınızı ısıracak gibi olacak sütün
-2 saat az ben 6 saatten aşağı tutmuyorum. 22.00 civarı mayaladı isem sabah erkenden açıyorum. mayalanma süresi az gelmiştir.
-bir de mayalama işlemi için komşunuzdan filan evde yoğurt yapan varsa ondan maya istemek bulunsun aklınızda marketten almak yerine.
-son olarak yoğurdu öyle kaşıkla alıp karışırmayın, mayalamadan önce bir su bardağı sütü alın bir kaba, yoğurdu da sütün içine atıp iyice karıştırın. bu karışımı karıştırarak ekleyin.
  • kaymaktutmayansicaksut  (30.11.14 12:05:39 ~ 12:08:15)
Cevap yazmak icin gelmistim ama ilk cevabi okuyunca soru entry uyumu demekten kendimi alamadim :D
Cevapa gelirsek ben sicaklik icin parmagimi daldiriyorum 10 saniye icinde kalabiliyorsa -tabi yakicak biraz- 10 saniye zar zor dayaniyorsam uygun sicaklik demektir sonra yavas yavas mayayi karistirip sariyorum 5-6 saat battaniyeli kaliyor yatmadan once buzdolabina koyup uyuyorum 1 gun hic ellemiyorum ertesi gun cok guzel oluyor.

  • duzsac  (30.11.14 12:09:20)
market yoğurdundan mayalanmaz. ev yapımı yoğurt bul bir komşundan bir kaşık rica et. 1 litre süte 1 tatlı kaşığı yoğurt bile yeter. süt ılık olacak.

  • sckxyss  (30.11.14 12:10:41)
marketten aldigin yogurtla olmaz.

  • nax  (30.11.14 12:28:02)
peki soruya kaynaklık yapayım komşuda da yoğurt yoksa ilk yoğurdu nasıl yapacağız?

  • neferkitty  (30.11.14 12:35:36)
@neferkitty
şöyle bir şey buldum.
woto.com
  • sckxyss  (30.11.14 12:43:59)
Market yoğurduyla da yapılıyor. Sırf maya için marketten yoğurt aldığımı hatırlıyorum 4-5 sene önce.

  • aguilas negras  (30.11.14 12:45:17)
@neferkitty

Probiyotık yoğurtlar mayalama işlemi için kullanılabilir süzme yoğurdu da sütle akışkan kıvama getirip kullanabilirsiniz.
  • kaymaktutmayansicaksut  (30.11.14 12:49:30)
marketten alınan yoğurtla da pekala olur kim demiş olmaz diye. probiyotikli olanlari tercih edin.

serçe parmağı sokunca 7 saniyeden çok dayanıyorsanız fazla soğumuş, az dayanıyorsanız daha sıcak. ideal sıcaklık 46-49 derece. termometre varsa en güzeli o. 1 litre süte, 1 çorba kaşığı yeterli. ılıyan sütle mayalık yoğurtdu azıcık inceltip sadece süte dökün. sonra da haldur huldur karıştırmayın. "evlat gibi" derler, sarın sarmalayın, ılık bir yere (kaloriferin yanı) koyun. 6 saat de elleşmeyin. sonra da hemen dalmayın, en az bir gün buzdolabında dursun. sütü kaynatırken kapağını kapatmayın. suyu ne kadar fazla buharlaşırsa yoğurt o kadar katı olur. üstü kaymak tutarsa mayalarken kaymağı kenardan açıp mayayı altına döker, kaymağı bozmazsanız kaymaklı yoğurt olur.

şehir efsanesi: adetli kadının mayaladığı yoğurt tutmazmış.

@neferkitty: yaşadığın şehrin kıymetini bil, aoç'nin yoğurtluk sütleri satılıyor. 3 veya 5 litrelik ambalajlarda. istersen inek, istersen keçi. keçi biraz ağır, inek öneririm. normal aoç sütünden daha yağlı, sütçü sütü gibi. mayasını da yanında veriyorlar. şahane oluyor.
  • kibritsuyu  (30.11.14 23:36:08 ~ 23:41:39)