Isınmak için n'apayım?

Hiç bi koşulda ellerim ve ayaklarım ısınmıyor, bu yazın da böyle ama kışın artık çekilmez bi hal alıyorlar. İşin kötüsü ayaklarım ısınmadan uyuyamıyorum da, yorgunluktan sızana kadar yatakta dönüp duruyorum.

Ne yapsam da ısınsam? Çayıma-kahveme konyak mı döksem, alkolik mi olsam, evi 70 dereceye mi getirsem?

Var mı babanne taktikleriniz?

Sac kurutma makinesi ile ayaklarini isit yatarken.

  • delifaruk  (30.11.14 00:23:49)
elleri sıcak bir sevgili bul.
ben terledim neredeyse. sıcak burası.

  • sehpa fx350  (30.11.14 00:25:20)
polar çorap diye bir şey var, geçen hafta migros'da gördüm. 9 liraydı, gayet başarılı bir şey, deneyebilirsin.

bir de uygun bir zamanda açlık/tokluk kan şekeri ölçümü yaptır. diyabet işaretlerinden biri zor ısınan ayaklar.

(hah tam yaşlı muhabbeti olmuş)
  • rygard  (30.11.14 00:25:28)
çetik mi patik mi ne diyorsanız artık; onlardan giyin işte.
elinizi de içinize sokun. cidden.

bu şekilde de eller-ayaklar ısınmıyorsa zaten durum doktorluktur.

sürekli bir mesele sanırım bu. her sabah aç karnına bi kaşık pekmez ye diye de ekleyeyim babaanne taktiği olarak.
  • dusmanimizkindirbizim  (30.11.14 00:26:46)
Hatunsan git anemi olup olmadığını kontrol ettir. Kansızlık varsa çaresine baktır, tedavisi neyse gör. Böyle yorganla battaniye polar ile olmaz.

  • hiko seijuro  (30.11.14 00:28:12)
kansızlık var çözüm demir hapı. ama cay ve kahveyi azalt yemeklerden en az 2 saat önce ve sonra içme. kafein demir emilimini engeller.

~edit~ eğer kansızlık varsa o babanne yöntemlerini hiçbiri işe yaramıyor ben çok fzla kahve içtiğimden demir eksikliği çekiyorum bilirim ayakta 2 kat havlu corap varken buz gibi olmasını.
  • mrthany  (30.11.14 00:30:06 ~ 00:35:47)
Elektrikli bir ayak ısıtıcısı var ondan kullanıyorum süper bişi. Fakat varis varsa iyi gelmiyormuş.

Onun haricinde eve geldiğimde ve yatarken kalın çoraplar giyerim genelde . Ellerim de kuruduğu için ( hatta çatlayıp kanıyor soğuktan) yataken bol krem sürüp eldiven takıyorum arada , çol iyi geliyor
  • lilidance  (30.11.14 00:31:05)
  • mea maxima culpa  (30.11.14 00:32:44)
Bu arada benim de dediğim gibi ayaklarım ve ellerim çok üşür. Kansızlık ya da diyabet yok , Uzun boylularda daha çok görüyorum el ayak üşümesini vardır bir alakası belki

  • lilidance  (30.11.14 00:34:43)
Çözüm kesinlikle patik. Çetik falan da diyorlar sanırım.

Şimdi düşündüm de evimizde patk kalmadığı gün hüngür hüngür ağlayacağım sanırım. Şimdi annemin teyzesi taaa gaziantep'ten mi ne gönderiyor. Arada bir örüp gönderiyor sağolsun. Yıllardır onlar sayesinde ısınıyor ayaklarımız. Eğer bir gün onlar biterse ben o teyzeyi anıp ağlarım kesin. Lisedeyken evde futbol oynarken yerlere sürte sürte yırttığım çorapları düşündükçe başımı duvarlara vururum. Şimdi bile o ihtimali düşününce kötü hissettim kendimi :(

Çözüm önerisi olarak da sıcak su torbasının içine koyun sıcak suyu. Yorganın altında ayaklarınız yakınına bir yere koyun. İsterseniz ayaklarınızı üstüne koyun. Ama o zaten ayağınızın olduğu yeri ısıtacaktır.

Ben de kolay üşürüm ayağımdan. Hatta dolaptan çıkan şeylere dokunmak içimi donduruyor resmen. Kağıt havluya sarıp içiyorum soda veya gazozu.
  • aguilas negras  (30.11.14 00:35:52)
Demir eksikliği olabilir.

Meditason tarzı şeyler deneyebilirsin madem o kadar dakikay atakta kıvranıyorsun. Zihni düşüncelerden temizleyip istediğin şye odaklanma gibi.
  • Cursed Chico  (30.11.14 00:40:33)
yakın zamanda bir hemogram baktır ayrıca b12 seviyeni de ölçtür. bunları yapana kadar ise sıcak su torbası işe yarayabilir. bir de askerde çok soğuk gecelerde nöbet için çorapların içine karabiber serpilir ve kesinlikle etkili bir yöntemdir.

  • hatasızcoololmaz  (30.11.14 00:44:49)
cep sobası diye bişey var. eller için onu deneyebilirsin belki

  • mahnita  (30.11.14 00:51:41)
spor yap. ciddiyim. ya da yuru biraz yatmadan once kan dolasimi artar isinirsin.

  • melancholia  (30.11.14 01:11:48)
Evvela pencereyi kapat.

  • m murphy  (30.11.14 01:16:00)
Anahtar kelimen (bkz: termofor) ya da diğer adıyla sıcak su torbası. Bundan bi tane alıp içine sıcak su koyup yatarken ayaklarının altına koyuyosun. Memnuniyetten kedi gibi mırlarsın o derece.

  • boreas  (30.11.14 01:24:39)
Yün çorap hocam. Daha sağlam bir babanne taktiki tiktak!

  • compadrito  (30.11.14 06:18:37)
patik.

  • spirit crusher  (30.11.14 10:32:18)
delifaruk + 1 ve boreas + 1
Isınmayan ayaklarım ve ellerim var. (Gerçi bütün vücudum zor ısınıyor ama el ve ayak yazın bile serin kalıyor) Yatak içindeysem termofor, yatak dışındaysam elektrikli fan veya daha zevklisi saç kurutma makinesi ile ayaklarımı ısıtıyorum. Sonra da o sıcaklığın verdiği zevkle mayışıyorum.

Patik ve yün çoraplar için kocaman bir -1. Patiğin veya yün çorabın içinde ayağım soğuk terliyor. Yünlü bir şeyin içinde soğuk ve ıslak bir ayak iyice rahatsızlık veriyor.
  • aychovsky  (30.11.14 10:34:59 ~ 10:39:28)
kansızlık var mı yok mu baktırdın mı?

kansızlık yoksa hareket et yatmadan önce. merdiven in çık, zıpla... kan dolaşımın hızlansın.
  • hayat aklini konusacak bir filozof uret  (30.11.14 11:09:32)