40.000 lira ile ne yapılır?

Yakın zamanda babamın eline 40.000 lira geçecek. Bu parayı karlı bir iş için kullanmak istiyoruz, ancak sorun şu ki; kafamızda bir tane bile fikir yok. N'apalım biz bu parayla?

iş kurmak mı düşünceniz yatırım yapmak mı? iş kurmak için bi şey diyemem ama yatırım yapacaksanız faizler bu seviyelerdeyken faize vereceğinize eğer imkanınız var ise biraz daha borçlarının gayrimenkul'e yatırım yapın. düşük faiz alacağınıza düşük faiz ödeyip borç alın. borçlanamıyorsanız arsa alın 40.000 lira kadar ama iyi araştırmak lazım...

hiç olmadı yatırın devlet tahviline gitsin...

@gkhncnzdgn; o paraya dükkan nerde var?
  • mahallenindelisi  (30.07.09 20:09:31)
şu alışveriş merkezlerinde mısırdır kumpirdir dondurmadır çikolatadır satan adamlardan biri olabilirsiniz.franchising veren şirketleri araştırırsanız baya var böyle.40 bin yeter gibi duruyor başlamak için.iyi idare edilirse gayet karlı bunlar.

  • şehnaztango  (30.07.09 20:09:47)
Aslında isteğimiz, ya bize aylık 500-1000 lira gibi bir getirisi olsun ya da bikaç yıl sonra sattığımızda güzel bir kar bıraksın şeklinde.

  • istolethesky  (30.07.09 20:20:01)
@gkhncnzdgn; Ankara'da yaşıyoruz. Ancak ben Zonguldak'ta okuyorum. Dükkan alınca başında duracak birisi olmadığı için pek sıcak bakmıyoruz. Ama güzel kira getirisi olacak bir dükkan da fena fikir değil hani.

  • istolethesky  (30.07.09 20:28:36)
duyuruya cevap veren ilk 10 sözlük yazarıyla paylaşın. mesela

  • nl extreme  (30.07.09 20:37:22)
bilardo salonu açın. salona artı olarak 1 adet masa tenisi, 2 adet langırt, 1 adet dart koyun.

masa konfigrasyonları : ikinci el platin masa, ahşabı temiz ise 2 bin tl. deli gibi masa satıyor insanlar, ama iyi bir yer açacağız biz. artemis 75 bant, ivan simonis çuha koyacağız. 1500 tl. masanın tanesini 3500 bilemedim 4 bin tl ye aldık. 4 adet üçbant, 2 adet amerikan koyarsanız, peşin para yüzü suyu hürmetine 20 bin tl yapar. bunu pazarlıkla indirmeniz olası. inmesinler ama.

scoreboard- salon ıstakaları- ıstakalıklar- kiralık ıstaka dolabı- toplar : 4 bin tl.

masa tenisi- dart- langırt : 4 bin tl toplam.

çay ocağı, tost ocağı, büro tipi buzdolabı : 2.000 tl.

televizyon/ dvd : (bilardo maçları izletmek için) 1000 tl.

sandalyeler/ sehpalar/ dekorasyon : 8 bin tl.

açılış kokteyli/davetiyeler : 1000 tl , maksat para bitsin.
--------------------------------------------------------------------------
getirisi : bir salon saat 10:00 da açılır, 00:00 a kadar işler. bir masa günde 8 saat işlesin. saati 5 tl olsun. bir masa 40 tl/ 6 masa 240 tl.

dart/langırt/masa tenisi : 30 tl.

tost, çay, içecek satışı : 130 tl. orta ölçekli bir bilardo salonu günde en az 150 bardak çay satıyor, açıkçası parayı da buradan kazanıyor.

total getiri : 400 diyelim, aylık 12 bin tl.
-------------------------------------------------------------------------------------

giderler : kira : 5 bin tl olsun, içecekler vs gibi mutfak masrafları 1000 tl, elektrik faturası 750 tl.

masaların 4 ayda bir çuhası değişir, bir masa 500 tl, yıllık 1500 tl. 6 masa 9000 tl. aylığa vurursak 750 tl.

toplam gider : 7500 tl.
---------------------------------------------------------------------------------------
kalan : 4500 tl düşsün,işler kötü gitsin 3000 tl olsun. 4 masalı salonda türkiye şampiyonası düzenleniyor, arada turnuva yaparsınız yerel olarak her turnuvadan 1000 tl kalır en az.

buraya bir tek ruhsat giderlerini yazmadım, onu da bilmediğimden.
  • galahad  (30.07.09 22:03:51)
geçenlerde tuzla'da bir halısaha ihalesi vardı, 4500 liraya aylık. sadece haftasonları 10ar saat maç yapılsa 80 saat yapar, 80 liraya kiralasanız 6400lira yapar. elektrik- su- vergi cart cut hepsini bu giderlere sayarsanız hafta içi de 10 maç yapılsa ayda 3600lira net gelir olur.
ya da şu sıralar benim de aklımda olan, balıkesir-küçükkuyu taraflarından bir arsa kapatıp 3-5 sene ölü yatırım olarak elinizde tutmanız. sonrasında 2 katından çok daha yüksek fiyata satabileceğinizden eminim. ya da en son, abimin arabasını satalım size. ben de 1000 lira komisyon isterim:D

  • outlawrider  (30.07.09 22:19:04)
hizmet sektöründe tecrübeniz yoksa, gözünüzü kırpmadan güvenebileceğiniz genç ve sabırlı akrabalarınız yoksa hiiiç bu işlere bulaşmayın. babanız belli ki emekli oluyor, bu yaştan sonra böyle stresler yaşatmayın adamcağıza.

hazır fiyatları dibe vurmuşken yapılacak en akıllıca iş gayrimenkul almak. bu paraya ev veya iyi bir dükkan gelmeyeceğine göre tek seçenek arsa almak.

ankara'da gölbaşı ve bala yolu çevresi şu sıralar revaçta. 30-40 bin ytl civarına sürüyle arsa gidiyor. kriz bittikten sonra birkaç katı fiyata okutulabilir. evdekilere haber verin bir araştırsınlar.
  • makineci  (30.07.09 22:35:37)
3. kopru yolu uzerinden arsa almaya bakın

  • zapake  (31.07.09 09:16:29)