kahvaltı masasının olmazsa olmazı

nedir sizin için? mükellef bir kahvaltı sofrasında neler olmalı, yerel ürünler, ithal ürünler vs. ben bir kahvaltı hazırlarsam şunlar mutlaka olurdu diyeceğiniz şeyler. çok teşekkürler.

tereyağı, tereyağında yumurta (kalabalığa göre çökelek sündürmesi, sucuk vs. gibi ne seviliyorsa bir tava daha) , çay, beyaz peynir, kızarmış ekmek, saralle,

  • Aerdem  (29.11.14 19:47:07)
zeytin , ezine peyniri, haşlanmış ya da sahanda yumurta, yeşillik bal kaymak ya da tereyağı. Kızarmış ekmeği unutmuşum favorim , kızarmış ekmeksiz sofraya oturmam.

  • isadora  (29.11.14 19:48:25 ~ 20:02:45)
beyaz peynir, domates ve zeytin

  • rentts  (29.11.14 19:50:02)
Sucuk candır gerisi heyec...

  • Tears of Devil  (29.11.14 19:50:32)
zeytin, peynir,reçel, bal, söğüş, yumurta, omlet ya da krep tarzı bir şey, patates kızartması da olur. tereyağı, sarella nutella tarzı bir çikolata. çay aklıma bunlar geldi.

  • ruh i tibbiye  (29.11.14 19:51:00)
beyaz peynir, zeytin, domates, yumurta, bal asgari olarak bunlar. ama diyorsan ki yardırma hakkın var. ohoo çok var o zaman tulum, kızarmış hellim, reçel çeşitleri ve tereyağ, sucuk, çemensiz pastırma, biber, kaşar, kaymak, zeytinyağı, şakşuka vs durmadan gider sonsuza kadar :D

iki şeyi hiç aramıyorum nedense sosis ve salam.

gene mutfağa soktun kardeş.
  • secilmis uye  (29.11.14 19:51:04 ~ 19:56:27)
hellim <3
çeçil peyniri, salam, sucuk, süt, kaymak, domates, kahvaltılık sos (bu cevizli falan olanlar), simit, zeytin, omlet vs.

  • iste o kavunici balik  (29.11.14 19:52:41)
menemen, gözleme, sucuklu yumurta

hellim peyniri, lor peyniri, ezine peyniri

siyah zeytin, çizik zeytin, domates

çilek reçeli, çiçek balı, tahin pekmez

tereyağı, kaymak, ceviz, badem, kuru kayısı

ilave:

ev yapımı poğaça, kurabiye, süt, yulaf ezmesi, dut kurusu, kuru üzüm, muz

portakal suyu, çay, kahve

not: eksiksiz kuracağım sofra tabi bu. normalde kahve/çay, beyaz peynir, zeytin ezmesi, domates, haşlanmış yumurtaya tavım.
  • m e l t e m  (29.11.14 19:53:02 ~ 19:56:01)
mükellef diye seviye yükselttin pekala yazıyorum o zaman

1- kalite çay (bu en önemlisi kahvaltıda kuş sütü olsun eğer çay dandikse kalkarım sofradan çoğu defa yaptım bunu demleme çay olacak ve çay yeterince çökecek ve porselen çaydanlıkta yapılacak)

2- tereyağ + reçel (vişne-çilek-ahududu) + kızarmış ekmek kombinasyonu (bu zaten allahın emri lakin tereyağ biraz köyümsü olacak bol süt içerek ve gerçekten yağ gibi eriyecek bıçakla kesilmeyen taş niyetinde olanlar var onlar direk çöp, reçel ise tatlandırıcı şeker niyetine ama bu üçü dışında reçel yemem sevmemde, kızarmış ekmek ise minik ekmeklere olacak üzerine biraz kekik nane pul biber döküp kızartılablir

3- masada mutlaka zeytinyağ olacak ben üzerine kekik-nane-pul biber döküp zevkime zevk katayacağım

4- jambon (bu gerçekten tadımlık olabilir 3-4 dilim mümkünse olabildiğince yağlı olacak)

5- acılı ezme (her kahvaltı sofrasında böyle mezemsi ekmeğe sürülmelik bir destekleyici olmalı

6- omlet - yumurtalı ekmek (ikisinden biri tercihe göre şahsen omleti tercih ederim zaten yeterince ekmek yeniyor kaldı ki birde yumurtalı ekmek hayvanlık)

7- su böreği - ıspanaklı börek (tercihen ıspanaklı börek hoş olur)
  • vosvos3131  (29.11.14 19:53:28)
Tulum, eski kaşar, ezine, süzme ve yeni kaşar da içlerinde olmak üzere en az 5 çeşit peynir.

Siyah, yeşil çizik ve daha olgunlaşmamış küçük yeşillerden de olmak üzere en az 3 çeşit zeytin.

(Aslında sırf bu ikisi olsa da bana fazlasıyla yeter de neyse çok mükellef olanı için devam edeyim).

Peynirli, dereotlu, maydanozlu bir omlet.

Brokoli, üzeri bol limon, zeytinyağı ve sarmısaklı.

Avokado ezmesi, yine bol sarımsak, zeytin yağlı ve limonlu.

Domates, mümkünse yine zeytinyağı ve de üzerine pul biberleri karışmış.

Bal-kaymak.

Közde biber.

Orta kızarmış ekmekler.

Tavşan kanı çay.

Aile ve dostlar.

Ölürüm.
  • pandispanya  (29.11.14 19:53:32)
Bal, kaymak. Bunun üzerine toz ceviz koyuyorum çok güzel oluyor. Yokluğunda ararım.

Ek olarak:
Nutella, Torku
Kokusuz aromasiz peynir
Tahin-Pekmez
Receller
Ortaya sıcak bir yemek, sucuklu yumurta mi olur gözleme bohça mı olur artık ne olursa.
İçecek olarak taze sıkılmış meyve suyu.
  • Lim5  (29.11.14 19:54:06)
beyaz peynir, zeytin siyah ve yesil, domates sogus ve salatalik benim kahvaltim icin yeterli. diger her sey detay.

ve tabii ki cay
  • exlibris  (29.11.14 19:54:28)
kendi kendime hazırladığım, kendime kral muamelesi yaptığım kahvaltım:

beyaz peynir (ezine iyidir, tulumda severim), kaşar peynir, salam, domates, salatalık, yeşil zeytin ezmesi, siyah zeytin ezmesi, bal, bilumum reçel çeşitleri (farklı reçelleri deniyorum bu ara), haşlanmış yumurta, tost makinesinde hafif kızartılmış ekmek, çay.

Olmazsa olmaz, ekmek, peynir, zeytin, çay.
  • selam  (29.11.14 20:03:02)
kaşarlı simiti unuttum.

  • m e l t e m  (29.11.14 20:07:04)
peynir olarak kaliteli, çok tuzlu olmayan, orta sertlikte bir ezine peyniri olsa yeter. zeytin de siyah, acı olmayan, tuzu kararında ve etli olsun. Domates salatalık çok sevmem kahvaltıda olmasa da olur. yumurta isteğim çok değişken bazen çok severim bazen yiyemem. ama gene de haşlanmış yumurta olsun. bir tane özel bir şey olmalı mutlaka özellikle haftasonu kahvaltısında. bu poğaça, boyoz, simit tarzı bir şey de olur, patates kızartması da olur hatta üst seviyede ballı ya da chokellalı krep de olur. krep yoksa tahin pekmez karışımını çok severim kışın. Ama tahin pekmezden çok olacak tahin/pekmez oranı 3/2 şeklinde olsun. sucuk olmalı çok severim. Sosis salam bizim eve alınmaz zararlı olduğu için ama dışarda yapılan bir kahvaltıda affetmem gömerim.

  • nundu  (29.11.14 20:08:44)
benim olayım kete.
konsept olarak çorba da olur. buğün abhaz mutfağından bir çorbayla başladım mesela. orgazmikti.

  • namus ninjası  (29.11.14 20:17:07)
Ben de pastirmayi unuttum, onsuz olmaz.

  • Lim5  (29.11.14 20:58:26)
beyaz peynir.

  • basond  (29.11.14 21:09:05)
Haşhaş ezmesi
Çemen (çaman)
Baharatlanmış zeytinyağı
Frambuaz reçeli
Sakız reçeli
Erik marmelatı
Tahin pekmez(tahin yuksek oranda olacak)
Mücver
Sarısı bozulmamış yumurta
Doğuş çay royal breakfast tea
Krep
Az miktar kavrulmuş kıyma
Robotta çekilmiş yer fıstığı
  • greatviolinist  (29.11.14 21:38:16)
eğer özel bir kahvaltıysa ya hamur kızarması ya da pankek. bunlar yoksa simit, poğaça, ve en az 2 çeşit kızartılmış ekmek.
en az 2 çeşit reçel, bal. en az 3 çeşit peynir (biri yumuşak biri sert). nutella. cevizli ezme. salatalık domates. hatta yeni favorim domates rendesi (kızarmış ekmeğe bunu koyuyorum, üzerine az tuz ve az zeytinyağı damlatıyorum. karışım öncesinde de hazırlanabilir)

  • la noix  (29.11.14 21:42:53)
zeytinyağı ve güzel zeytin olmazsa olmaz. o zeytinyağına banmadan kahvaltı yaptığımı anlamıyorum kesinlikle.

  • physcos physcos  (29.11.14 22:18:55)
Beyaz peynir , yumurta , domates , salatalık , taze ekmek ve çay .

  • lilidance  (29.11.14 22:53:20)
Hepiniz zalımsınız lan!!! İki senedir nerdeyse hergün, iki lop yumurtayı löp diye yutuyorum ekmeksiz filan. Çok malım di mi? Şu annattığınız tablolar mazide kaldı. Gene de, hayâl etmesi bile güzel:

Sofradan kalktıktan sonra gıyk! olmamak içün,

İnce belli bardakta paşa çayı veya kalın belli bardakta sütlü çay
Kızarmış ekmek
Sucuklu yumurta (içinde accık da tereyağı olsun)
Bal kaymak
Cila olarak da tulum öneriyorum.
Dur lan! Bi de şu sızma zeytinyağına kızarmış ekmek banıyım da ööle gidiyim!
Dur lan! Bi lokma da koyun peyniri atıyim ağzıma, Tahsildaroğlu!
Eneee! Pembe çiziklere bak! Ne datlı şeyler bunnar!

Ve sofranın etrafında sevdiklerimiz...

Ve fakat, unutamadığım 3 kaavaltı:
1. Sümbül dağının eteğinde yaptığım, otlu peynirli kaavaltı
2. Urfa'da sobanın üstünde közlenmiş isot, pide ve Urfa peyniri - Ayakta götürmüştük, ağzımız yüzümüz yana yana!
3. Yalova'da balkonda yaptığım kaavaltı
  • compadrito  (30.11.14 06:52:18 ~ 07:00:02)