koşmak sözcüğüne ünlüyle başlayan ekler getirince nasıl söyler ve yazarsınz

Hem nasıl söylediğinizi hem de nasıl yazdığını belirtiniz.

Koşmaya-koşmaya koşmayı-koşmayı koşan-koşan

  • LXXVII  (29.11.14 11:19:22 ~ 11:20:20)
LXXVII + 1
"Koşmaya" derim ve yazarım ben de.

Aslında bu TDK'nın da 15-20 yılda bir değişiklik yaptığı bir konu. 1960'lardan kalan kitaplar var evde. Onlarda "Koşmağa gittiler" veya "O yemekleri yemiyeceğim" gibi şeyler yazıyor. Kağıt yazarken "a"nın şapkası yokmuş. Bu şekilde düzenlenmiş bütün kitaplar. Demek ki o zamanın doğru kabul edilenleri buymuş. 1980 Darbesi ile birçok değişiklik olmuş dilbilgisinde. a'ların, i'lerin şapkaları geldi. Bu "koşmağa" ve "yemiyeceğim" değişiklikleri büyük olasılıkla o zamanlara denk geliyor, belki de öncesine; yine de "İlla bir tarihe para basacaksın" deseler, bu şekilde para basarım. Ben ilkokulda iken a'ların şapkaları vardı. Hatta, İlkokul 2'deki Türkçe sınav sorumuz boşluklara kar ve kâr sözcüklerinin yerleştirilmesiydi. İlkokul 4'te iken kaldırıldı. Üniversiteden mezun olduktan bir zaman sonra ise geri gelmiş ama henüz alışamadım. Kurallar her zaman sabit durmuyor.
  • aychovsky  (29.11.14 11:30:39 ~ 11:34:58)
"Koşmaya" okunur ve yazılır.

Eskiden "koşmağa" haricinde "koşmıya" kullanımı da varmış fakat şu anki okunuşu ve yazılış "koşmaya" şeklinde. Galattan bahsediyorum tabii, TDK da böyle diyor bildiğim kadarıyla ama emin değilim.
  • nereye bu gidis  (29.11.14 12:16:39)