cenaze törenine gitmeli miyim?

görüştüğüm kişinin dedesi vefat etti bu sabah. aramızda net bi şey yok, sabah öğle akşam konuşuyoruz, yani flört söz konusu ama ilişkimiz yok.

beklenen bi ölümdü, çok çok üzüntülü olmasa da elbette üzgün. desteğimi yeterince göstermekle birlikte cenaze olayından emin değilim. pazar günü olacak tören. ne bileyim ne sıfatla gideceğim ki diye düşünüyorum. kimseyi tanımıyorum etmiyorum zaten. bir de yahudi oldukları için adetlerini falan bilemiyorum, o yüzden de çekiniyorum biraz.

Git bence. En azından arkadaşı olarak. Aileye düşkün olurlar diye biliyorum.

  • phoenixboy  (28.11.14 23:57:29)
gitme bence. ne sıfatla gideceksin? nezaketen teklif edebilirsin belki. uygun olur mu bilmiyorum ama arzu edersen, yanında olmamı istersen gelebilirim gibisinden. ama bi de seni düşünmek istemeyebilir oralarda.

  • mahnita  (28.11.14 23:57:39)
ortak arkadaşınız var mı? onlara danış, onlarla git.

  • mea maxima culpa  (29.11.14 00:01:25)
@mea yok hiç tanışmadım arkadaşlarıyla. hani bi kişiyi bile tanısam giderim zaten, yanında takılırım. ama böyle napcam ki. belki komik geliyo kulağa ama napacağımı bile bilmiyorum, yanlış bi şey yapmak istemem. sanırım gitmemek veya yarın açık açık bunları dillendirmek en iyisi.

  • nathanieltroy  (29.11.14 00:10:11)
bence de dürüst olmak en iyisi
samimiyetini anlar böylece
başınız sağolsun
  • mahnita  (29.11.14 00:15:41)
üzüntünü iletirsen yeterli.

  • sorumatik  (29.11.14 00:22:04)
cenaze törenine değil ama taziyeye gidebilirsin.

  • m e l t e m  (29.11.14 00:31:23)
arkadaşlarından tanıdığınız olsaydı onlarla beraber giderdiniz.

cenazeye gitmek, taziye bildirmek bir insanlık vazifesidir. hiç bir sıfatınız olması gerekmez.

ancak aileden ve arkadaşlardan kimse tanımıyorsanız, adetlerini de bilmiyorsanız garip olur. belki sonrasında baş sağlığına uğrarsınız.

bunu arkadaşınıza samimi bir şekilde anlatın. sizin samimiyetinizi bilsin. yeterli.
  • mea maxima culpa  (29.11.14 00:43:42 ~ 00:44:10)
no

  • yapma volkan  (29.11.14 01:02:00)
arkadaşı sıfatıyla tabi ki. gitmen gerekir. hiç olmazsa teklif et, yanında olayım de.

  • air  (29.11.14 01:32:04)
hayatta gitmezdim.

  • take me rufee2  (29.11.14 02:15:16)
yahudiyse eğer sinagog ayinine zaten muhtemelen giremezsin güvenlik sebeplerinden ötürü.

  • KidLazer  (29.11.14 02:19:25)
anne-babası değil sonuçta. dedesi için gitmene gerek yok. baş sağlığı dileyim "benim yapabileceğim bir şey varsa lütfen söylemeye çekinme, en ufak bir yardımım bile olsa memnun olurum" gibi bir şeyler söyle yeter.

  • karaage  (29.11.14 02:25:49)
kendisine sor. istersen yanında olmak isterim de.

  • olivia  (29.11.14 03:09:17)
kesinlikle git. hiç bir şey kaybetmezsin.

  • safcocuk  (02.12.14 23:23:02)
cenaze töreni için sıfata ihtiyacın yok
arkadaşı olarak git bence

  • acckr  (02.12.14 23:43:07)