30 liram var, 10 gün idare etmem lazım. nasıl?

"aman canım 20 lira borç al arkadaşından" gibi opsiyonlarımız yok maalesef. şöyle söyleyeyim, simitçi borcumu bugün kapattım. içeri girmek istemiyorum. kredi kartı var, birine borcum var, fatura zamanı yaklaşıyor falan elimde olmayan parayı yemek istemiyorum. ya kredinin yattığını görene kadar yaşayacak ya da onurumla, gururumla öleceğim.

biliyonuz ayak sakat, o yüzden pek açılamıyorum. gidebileceğim tek market sokağın başındaki a 101. kafadan ben 3-4 paket makarna yazıyorum. ton balığı günde ortalama 3 lira harcamam gerektiği düşünülürse çok lüks kaçar. sebzeli mebzeli yemek için de a 101'de güzel taze sebze olmuyor pek. ambalajlısı da çok pahalı.

bu ahval ve şerait dahilinde ne yiyip içilir? nasıl beslenilebilir? ben biraz gerizekalıyım laf aramızda, karnım doymayınca beynim çok ciddi hasar alıyor. o yüzden "çok açım :(((" demeden geçirmem lazım şu süreci.

bakliyat salça ve soğan al

  • prodeq  (28.11.14 19:50:45)
ekmek makarna bi de büyük yoğurt katık niyetine. ya da duyurudan birilerine misafir olacan.

  • namus ninjası  (28.11.14 19:51:35)
Çorba yapacaksin baska yolu yok, mercimek al, margarin al, corba yap yanina da makarna ve ekmek.

  • pinman  (28.11.14 19:55:36)
faturaları ödeme. makarna haricinde birer kiloluk bulgur ve yeşil mercimek al. paket başına 3 tencere yemek çıkıyor 10 günde bitiremezsin bile. pişirmek için soğan, salça ve sıvı yağ lazım. salçayı ve yağı satın alma komşudan falan ödünç iste birer bardaklık yeter onlar. peynir ekmek falan yeme, en ucuzunu da alsan sadece kahvaltılıkla karın doyurmak pahalıya patlıyor. bir de günde iki öğün ye. ekmeği azalt. bunları yaparsan 10 günlük yemek masrafın yaklaşık 20 tl tutar.

  • blodeuwedd  (28.11.14 19:57:42)
gel bizim okulun yemekhanesinde ağırlıyım seni, kahvaltı 1 tl, yemek 1,5 tl ikisi de süper. Normalde midpointten çıkmayan tikicanları bile sıkça görür oldum yemekhanede:) mecburen saglıksız beslenıcrn bu durumda, evde fırın varsa milföy hamuru alabılırsn,20 lısı 2 lıra idi en son.Ciddiyim bu arada gelebilirsin ayak izin verirse:)

  • Lola90  (28.11.14 19:59:00)
komşulara abanmak da bir yol.her akşam birine misafirliğe gitsen 10 gün zaten.

  • rygard  (28.11.14 19:59:36)
ekmek alma makarna al bir paket 80 krştu. 3 öğün çıkartır.

yumurta al en ucuz protein kaynağı. kaynat tuzla at ağzına.

ölmezsin merak etme olmadı özelden yaz bana fişekleyelim 3-5 birşey.
  • mrthany  (28.11.14 20:00:52)
ton balığı yerine bakliyat alabilirsin,mercimek, nohut, fasulye, margarin al, salça al, birde bulgur al unutmadan soğan al türk yemekleri için olmazsa olmaz. bulgurdan pilav yap, nohut, fasulyeden yemek yaparsın, mercimektende çorba. daha ne olsun. bunların hepside çok kolay yapılan yemekler. hepsini birden yapma ama veya az az yap bozulan olur atmak zorunda kalırsın.

  • kuzey li  (28.11.14 20:01:11)
valla hacı hiç dokunmasan bile 10 günde 30 tl durduğu yerde bile biter. o parayı arttırma yollarını aramaktan başka çaren yok.

onun haricinde sebzeli meyveli fantezilere girme hiç. git bimden 3-4 paket çubuk makarna al. 5 günde bir de yoğurt aldın mı, ucu ucuna tamamlarsın herhalde.
  • air  (28.11.14 20:03:24)
okula gidecek akbilin hazırda varsa ve ayağın gitmene engel değilse(hatırlamıyorum okulun nerdeydi) okuldan ye. ekmek at çantaya. kadıköyde oturuyodun sanırım olmadı marmara üniversitesi kartı bulursan göztepe-haydarpaşa kampüsüne gidebilirsin.

sonra da hiç pintilik yapma ve sebze-ton balığı-bakliyat-yoğurt ve en önemlisi yumurta al. yumurta kadar tok tutan şey görmedim ben. pırasa, kabak gibi yemekler de yap. 1 liralık pırasa ve 1 liralık havuçla 2 gün doyarsın. tavuk göğüs pahalı değil, soğan-biber kattın mı bereketlenir 500 gramdan 5 öğün çıkar.

şimdi diyecen bu kız ne yazıyo diye. ama bugün vücuduna dikkat etmezsen gelecek ay karşına ilaç parası olarak yansır. gelecek ay başka şeylerden(sigara-alkol) kısarsın, dilin varsa bir çeviri işi kovalarsın o 50-60 lirayı çıkarırsın. ama sakın makarna ve ekmekle geçirme şu 10 gününü.

ekleme: a101de sebze yok diyon da yakında pazar neyim varsa pazardan geç saatlerde al. yarı fiyatı alırsın sebzeleri. yakında yoksa da ev arkadaşlarından rica ediver.
  • seksen9  (28.11.14 20:11:45 ~ 20:15:35)
@seksen9, yok yau ne kampüsü ne okulu, 2 dakikadan uzun yürüyemiyorum. metroya bile gidemiyorum, karşıya geçmem gerekirse falan rıhtıma kadar taksiyle iniyorum. ondan bitti param zaten.

mesaj atıp yemeksepeti'nden yemek göndermeyi teklif eden bile oldu. ne güzel insanlar var burda yahu. çok teşekkür ederim ilginiz için ama bende öyle kritik bir durum yok. yani sıkışırsam anam babam zaten gönderir. ben kendimi frenlemek, az parayla yaşamayı öğrenmek, her fırsatta totoyu birilerine dayamamayı öğrenmek istiyorum. o yüzden.
  • pescador  (28.11.14 20:15:01)
hafta sonu çok güzel maçlar var, üç maç toplam 5 oran bulsan 150 TL yapar, düşün bence.

edit: "gerçekten ihtiyacın varsa hesap numaranı gönder - thatam" +1
2 bira parası da benden, ciddiyim.
  • orta sahanın rakip yarı alana bakan dilimi  (28.11.14 20:18:47 ~ 20:33:25)
hayatını makarneksle idame ettir.

  • bruceandwayne  (28.11.14 20:20:13)
ha ben o hastalık duyurularını kaçırdım zaten bilmiyom ciddiyetini(geçen kızlar buluşmasında bahsetmişlerdi o kadarını biliyom).

az parayla geçinmek demek makarna ile beslenmek değil yav. şu an olağanüstü halde olduğundan beklenmedik harcamalar olabilir.
ama pazar önemli bak. vardır yardımcı olmak isteyen arkadaşın. iki dakka domates, havuç, pırasa, kabak alacak altı üstü.
  • seksen9  (28.11.14 20:20:28)
gerçekten ihtiyacın varsa hesap numaranı gönder.
çok param yok, borç ödüyorum ama 4-5 günlük yemek paran benden olsun kardeşim.

  • thatam  (28.11.14 20:23:41)
evde hala hazli hazırda gıda varsa, parayı kenara koy ve o gıdaları tüket. makarna, pirinç, fasulye, salatalık, vs vs vs...

bi de yumurta alabilirsin. hem kahvaltılık, hem de öğlen falan yumurtalı ekmek yapabilirsin. hem de baya besleyici.
yemeğin yanında şöyle 2 liraya filan en ucuzundan 2-2.5 litrelik gazozlardan alıp içersen; karnı şişirip doygunluk hissi de yaratır. bi 8-9 sene evvel öğrenciyken ve hava baya karlıyken son paramı bi kaç ekmek, tavuk burger ve sensun'a vermiştim. 3-4 gün idare etti beni onlar.
  • delarue  (28.11.14 20:29:38)
Makarnaya alternatif olarak, patates yemeği, çorba, yumurta, bulgur pilavı gibi şeyler yapabilirsin.

  • kaffle  (28.11.14 20:38:01)
Patatesli yumurta. Ucuz ve besleyici sayılır. Bir 10 gün sonra patates ve yumurtadan nefret edebilirsin ama 10 gün idare eder.

Bir sıkıntı olursa, mesaj eylemen yeterli.
  • aychovsky  (28.11.14 20:56:51)
La olum çok üzüldüm hesap no yolla 1 kilo kıyma alirsin

  • steward  (28.11.14 23:14:41)
Panpa ben hemen hemen her gün Yemek Kulübünde yiyorum, eğer masadan kalkmadan önce yetişirsen bu 10 gün boyunca tabağımı ekmekle sıyırmana izin veririm.

  • mountaincat  (28.11.14 23:29:03)
nerede yaşıyorsun?
küçük bir erzak kolisi yapabilirim sana?

edit: yardım kabul etmediğini belirtmişsin, sonradan görüp okudum. ok.

haşlanmış patates.
sade makarna.
halk ekmek büfelerinde satılan altın çörek. (doyurucu ve besleyici. adedi 35 kuruş sanırım.

pazarları ve büyük marketlerin meyve-sebze reyonlarını dolaş arada.
onun tadina bunun tadina bakayım derken meyve ihtiyacını da karşılarsın.
  • mavi istiridye  (28.11.14 23:31:04 ~ 23:58:17)
günde 3 liraya makarnadan başka bir şansın olmuyor. günde 1 paket makarna yaparsın. 80 kuruştan 8 lira. salça al 1 kilo, 5 lira da o olsun. temiz suyu nasıl nereden tedarik ediyorsun? o da 5 litresi 2,25 liraya a101'de. günde 2 litre su 10 günde 20 litre, 9 lira. 22 lira etti. 8 lirasını da sakla, harcama, son güne kadar elinde tut.

  • [silinmiş]  (28.11.14 23:39:52)
Tavsiye ettiğim doktora gittin mi ?

  • lilidance  (28.11.14 23:58:59)
@lilidance, henüz değil hayır. bu doktor ağbilerden ablalardan sonuç çıkmazsa gideceğim.

ya ben saçmasapan harcamalar yaptığım için elimde az para kaldığından dolayı ne alsam ne etsem diye sormuştum sadece. abartmıyorum en az 15 kişi para gönderelim, gel bizde ye, beyefendiye yemek gönderelim teklifinde bulundu. çok sağolun, duygulandım. hiç gerek yok bunlara. beni mutlu etmek istiyorsanız lütfen fakire fukaraya verin o yemeği. benimkisi geçici bi dönem, ayrıca sıkışırsam anam babam da gönderir problem değil. of resmen bir kahramanım be helal bana.
  • pescador  (29.11.14 07:44:28)
pescador, makarnaya yüklenirsen şeker yeme isteğin daha da artabilir. bulgur, bakliyat türü şeyler al. marketlerin sebze geliş günleri oluyor. sebze geliş gününde taze sebze bulabilirsin.

10 lirayı bir kenara ayır. suyu çeşmeden iç. (sıhhı değilse kaynatıp soğutabilirsin)

geri kalanla da yumurta, bulgur, patates, sebze al. çökelek veya yoğurt da al.
onları denişik denişik yersin. daha azıyla geçinenler var, yaparsın merak etme.
  • hayat aklini konusacak bir filozof uret  (29.11.14 08:30:43)