Müzik ustaları bi bakın

Fikret Kızılok - Gönül'ün makamı nedir bilen var mı?

tuttum senin için YouTube'dan bulup dinledim. Sonra akordeonla çaldım, çaldığımı dinledim. Başka neye benzeyebileceğini tahmin etmek istedim. Kürdilihicazkâr diye sallamak istiyorum, alperz reyiz gelene kadar.

ekleme:

rare, evet hocam, taş gibi bi makamı var o parçanın. ayrıca, batı müzikindeki her tonun, Türk müzikinde bir karşılığı var. Ama TM'deki her makamın, batı müzikinde karşılığı olabilemez.

gis, Ahhhh! eşşek kafam! Kürdi'yi de hissettiydim lan aslında! Neyse, hiç olmazsa yarısını bilmiş gibi olmuş muymuşumuymu? Hı?!?
  • compadrito  (28.11.14 16:30:18 ~ 16:47:17)
Batı usulünde bestelenmiş bir şarkı değil mi ki? Makamı da mı oluyor?
Çok mu cahil kaldım?

  • rare  (28.11.14 16:36:22)
kürdi dir efendim.notasına bakmak yeterli si küçük mücennep bemol var yalnızca yanılmadıysam kürdi

@rare batı üsülünde bestelenmiş şarkılar da bazı makamlar üzerine oturtulabilir arızalarının benzerliğine göre.
@compadirto kalışlarda la gördüğüğüm için kürdi dedim. rast ta kalsaydı kürdilihicazkar olurdu dediğin gibi. ama karar dügahta sanıyorum.
  • gis  (28.11.14 16:43:34 ~ 16:50:05)
gis, si'de kalmıyo mu sayın hocam? teğet mi geçmişim yani?!!!!????

ekleme:

gis abi, iddialı diil misin?

alperz reyiz nerdesin? bi racon kessen? hâlâ umudum varmış!
  • compadrito  (28.11.14 16:51:56 ~ 17:08:49)
@compadrito girişteki sözsüz kısma baktım valla. tahminim kürdi. iddialı değilim fekat. uzun zaman oldu :)

  • gis  (28.11.14 16:59:39)
Bilgilendirme için teşekkür ederim arkadaşlar. Peki bunu besteleyen (Özkan Samioğlu) bunu bilerek yapmış mıdır sizce?

  • rare  (28.11.14 17:07:33)
Özkan Samioğlu kim bilmiyom. Müzik, makam bilgisi ne, onu da bilmiyom. Tahminimi söyliyim: Oturup da, Ben şu şiire Kürdi bi beste yapıyim dememiştir. Gitarını eline almış ya da piyanosunun başına oturup, oynaya oynaya bunu bulmuştur. Tamamen sallıyom tabe!

  • compadrito  (28.11.14 17:11:03)
Beyler/bayanlar çok sağolun.

@compardito zahmet verdik, ayrıca teşekkürler :)

alperz reyis de fikir beyan etseymiş, merak ettim.
  • suskun  (28.11.14 17:20:21)
kürdi hocam. makamları aynıdır, kıraç'ın 'razıysan gel'ini de bir dinle, aynı makamda olduğunu duyabilirsin.

türk popu genelde nihavend, kürdi ve rast üzerine kuruluyor. bu da onlardan biri.
  • mermize  (28.11.14 17:21:47)
Ey duyuru sahibi @suskun arkadas
dedim kurdi diye ben de. Tik atmaman nedendir oldu mu simdi oldu mu ya :)

  • gis  (28.11.14 17:39:32)
@rare ben de senin için üşenmeyip şu sahneyi buldum. bilgi kıymetlidir :)

www.youtube.com
  • suskun  (28.11.14 17:39:44)
@gis siz kendi aranızda konuştuğunuz için tik atmadım efendim :P

  • suskun  (28.11.14 17:41:33)
@suskun eyvallah :)
İzlemiştim bir de zamanında, o sahne uçmuş hafızamdan.

  • rare  (28.11.14 17:58:02)
@suskun Ehehe ilk yorum içün demistim zaten yalnizca. Ki Atmışın yanlış gördüm heralde. Bilgileri unutmadigimi farketmenin gururu icerisindeyim efenim mazur görünüz. Iyi aksamlar :)

  • gis  (28.11.14 18:09:31)