Zifiri karanlık restoranda yemek yemek

O.Noir diye bir restoran var (montreal ve toronto'da).
www.onoir.com

restorana giriyorsun.
loş ışıklı bir barda yemeğini sipariş ediyorsun.
zifiri karanlık bir odaya geçip masaya oturuyorsun.
kör garsonlar servis yapıyor, yemeği nereye koyduğunu ve detayları anlatıyor.

sebep: görme duyusu gidince, diğer duyuların algılama oranı artıyor. yemeğin tadını daha iyi alıyorsun. eh asıl sebep de ilginçlik işte.

ne diyorsunuz bu konuda? siz gider miydiniz?

ı ıh gitmem. yemeği görmem lazım. ya içinde kıl, böcek gibi istenmeyen bir madde varsa :(

  • devilred  (27.11.14 22:12:31)
dialogo nel buio (karanlıkta diyalog?) kapsamında milano'da da bayağı bir sene önce bu olayı yaptılar, gidemedim/gitmedim. lakin kafamın bir köşesinde bir şekilde yine haberim olsa vs imkan yaratıp gitmeye çabalarım. güzel bir tecrübe olabilir diye düşünüyorum.

bir de sanki körlerin değil de gece görüşü gözlükleri ile servis yapan elemanların bulunduğu bi restoran şekli de vardı..
  • nwnd  (27.11.14 22:14:44)
üstüme başıma dökerim ya. yerken biraz ışık olsa olur ama.

  • vedat chili peppers  (27.11.14 22:15:24)
Gidebilirim ben, değişik olabilir. Karanlıkta Diyalog'a da gitmeyi planlıyorum zaten.

  • aychovsky  (27.11.14 22:15:27)
"görme duyusu gidince, diğer duyuların algılama oranı artıyor"
bu olay bir seferde gerçekleşen bir şey değil yalnız. dilinin ve burnunun gözünün görmediğine kesin olarak inanması için nispeten uzun bir zamana ihtiyaç var.
gitmezdim.
  • baba jo  (27.11.14 22:15:57 ~ 22:16:22)
karanlıkta diyalog değil mi bu iste? onun bu kadar reklamı yapılmadan önce galata'da vardı aynından. gitmisti bir arkadasım. yemek ikram etmisler, sarap içmisler. tadını daha iyi anladım falan diyordu ama sallamıstır bence. tek duyuya abanınca oluyordur öyle tepkiler.

  • ufukcel  (27.11.14 22:16:33)
@ufuk un dediği gibi istanbulda vardı böyle bir yer. Sadece yemek yenen değil, muhabbet sohbet, yürüme aktivitesi falan da vardı.

  • sehpa fx350  (27.11.14 22:18:51)
ucuzsa giderim.

  • monty python  (27.11.14 22:20:14)
hayatta gitmem afakanlar basar bana karanlıkta darlanırım.

  • yue  (27.11.14 22:26:43)
ALmanyada da var, maksat kör insanları anlamak için. Karaköyde de olması lazım bu tür.

Dialogue in the dark da var, sergi. Bu tür şeyleri amaçlıyor.

Vegan vs biri için zor şeyler tabi o restoranda ymek.
  • Cursed Chico  (27.11.14 22:27:45)
karanlıkta diyalog'a gittim. orada karanlıkta kafede falan da oturuyorsun. bi sürü şey yapıyorsun. otobüse biniyorsun, vs.

bu bi filmde vardı. about time
  • [silinmiş]  (27.11.14 22:27:58)
devilred +1
baba jo +1

sonuç,

want2die +1
  • karaage  (27.11.14 23:25:13)
galatada da böyle bir yer var (bkz: karanlıkta yemek)
kapandı diye duymuştum ama şimdi sitesinden gördüğüm kadarıyla devam ediyorlarmış;
www.karanliktayemek.com

farklı yemekler tatmayı severim lakin bu konsept olarak ilgimi çekmiyor nedense.
  • asisamus  (27.11.14 23:41:29)