İnsanlar niye evsiz olur?

Özellikle gelişmiş ülkelerde bile mevcut ,İnsanlar fakirlikten mi ,çalışmayı tercih etmemekten mi ? Bu salaş yaşam tarzı hoşlarına gittiğinde mi?

amerika'da evsizlik yaygın bir akım ve yaşayış biçimi aşağılama hor görme gibi bir durumda yok onlarda kısaca mantıklı alakalı ve insana bakış açısı

  • vosvos3131  (27.11.14 21:32:02)
Amerikada işsizlik, vergi borçları, sağlık masrafları falan insaları borç batağına sürüklüyor, evlerini, arabalarını, elde avuçta ne varsa kaybediyorlar. oturup konuşsan çoğu aklı başında insanlar aslında.

  • innerbliss  (27.11.14 21:33:05)
valla fransada nantes'ta yaşarken bana da sanki bi tercihmiş gibi görünüyordu. ama paris'te çoluk çocuk cümbür cemaat sokakta yaşayanlar var ve ortadoğu ve daha doğudan gelen tipler genelde. ciddi ciddi yatacak yerleri yok yani. çok fazla var hem de.

  • mistreated  (27.11.14 21:33:42)
evler çok pahalı. düzen kurmaya mecalleri yok. bi de evle bitmiyor ki arkadaş. faturası var eşyası var tadilatı var.

o düzende huzuru bulamamışlardır belki. inzivaya çekilmek gibi.
  • seksen9  (27.11.14 21:33:43)
Amerika'da herşey özel sektörün elinde... Sağlık, eğitim vb her sey. Eh insanlar para yetiremiyorlar ve bu duruma düşüyorlar.

  • anonymice  (27.11.14 21:34:36)
Öyle yaşam tarzına sahip inasnlar İstanbulda da var. İşgal evleri var, oralarda kalan arkadaşlarım var. Para ödemeyen hiçbir şey için.

TYabancılar da geldi, orda kaldılar. Biz de ordaki işgal evlerinde filan kaldık.

ORtak yaşam daha bir çekici geliyor artık insanlara. Uygarlık ve teknoloji artık boğuyor insanları.
  • Cursed Chico  (27.11.14 21:35:50)
Göçmenler değil de genelde o ülkenin kendi insanlarıysa sistemi eleştirmek için yaşam biçimi olarak yapanlar da var

  • isadora  (27.11.14 21:38:29)
hehe nasıl la ciddi mi sordun bunu şimdi :) burada evler 500bin tl. ayda 20bin tl maaş alsam 2 yılda anca öderim, ki o kadar almıyorum. hehe sanki tercihmiş gibi sormuş yaa :))

şu an bana ev versinler 2 yıl çalışmam içinden de çıkmam

edit: evsiz derken sokaktakileri mi kastettin? o zaman benim cevap bi anlam ifade etmiyor.
  • divit  (27.11.14 21:40:06 ~ 21:54:19)
Adamın işleri iyi gitmiyor, batıyor, eşi terkediyor, gidecek yeri kalmıyor. Size pek olası gelmiyor ama var böyle hayatlar. İnsanların çok çaresiz oolmasının teknolojiyle alakası yok.

  • sehpa fx350  (27.11.14 21:42:50)
şöyle düşün.

işsiz kaldın

paran bitti

evinden çıktın.

para kazanman lazım

iş görüşmesine gitmen gerek

fakat evin yok paran yok, üstün başın kötü durumda.

iş görüşmesinde abd gibi yerlerde imaj en önemli şeysin

işe alınmadın

daha beter battın

düşük maaşla bir yere girdin

acını unutmak için alkole vurmaya başladın

alkoli arttırdın iş çok yorucu maaş az şartlar berbat

işten atıldın

tek sığınağın alkol, evin yok

evsiz oldun

genel olarak bu şekilde gerçekleşiyor bu olay, kimse gidip ben bir evsiz olayım demiyor
  • efrasiyab87  (27.11.14 21:47:54)
Caresizlikten sokakta olan da var, tercihen sokakta olan da.

  • fortisvita  (27.11.14 22:00:25)
ABD'de iki sene ölmeden sokaklarda yaşamayı başarabilirsen, devlet kira yardımı mı ne yapıyomuş. -muş diyorum, çünkü benim bi zamanlar oturduğum apartmanda, suratsız bi herif vardı, meraba dersin, suratına bile bakmaz, öyle biri, bu adam, Vietnam gazisiymiş ve iki senesini doldurmuş sokaklarda. Devlet de ona kira yardımına başlamış. Ama o kira yardımının adamın gazi olmasıyla bir ilgisi var mı, yoksa iki sene sokakta yatma çilesini dolduran herkese bu imkân sağlanıyor mu o kadarını bilmiyorum.

Bad credit diye bişey var. Sanırım Türkiye'de de başlamış. Kredi notu mu deniyor? ABD'de credit score deniyor. Misal işsiz kaldın ve kredi notun da düşük. Çünkü vaktiyle, faturalarını zamanında ödememişin, kredi kartının namusu elden gitmiş, oraya borç takmışın, buraya borç takmışın filan, üstüne bi de işten atılırsan, bi düşük eve geçmek istiyon mesela, ev zaabısı da diyo ki, bana gelirin olduğunu ispat et! Gelir yok! diyon. Bi de kredi skorunu göriyim diyo. O da bombok! Öyleyse sana ev yok! Bu zalim döngüye bi girdin mi, gerisi geliyodur heralde. Satıp savmaya başlıyon açlıktan ölmemek için. Tabii 6 aylık işsizlik sigortasını unuttuk. O bitiyo önce. Sen hâlâ iş bulamamışın. Kira ve faturalar için para bitiyo. Satıp savıyon ilk 2 ay mesela. Elde avuçta satıp savacak bişey kalmamış, işsizlik sigortan kesilmiş, birikmiş paran yok bi köşede, Ağustos böceği gibi vur patlasın çal oynasın yaşamışın zamanında. Kredi notun berbat. Gelir yok. Bir düşük, iki düşük seviyedeki evleri tutma şansın da yok. Naapçan o zaman? Atabildiğin her eşyanı çöpe atacan. Mal varlığın, bir market arabasına sığabilecek hâle gelene kadar küçülecen. Sokakta yatıp kalkmaya başlayacan. Metro varsa, metro istasyonuna girecen yerin altına. Yoksa sokakta donarak ölürsün. Yazın, yassıltılmış ambalaj kartonlarını döşek yapacan, banka manka gibi kallavi kapılı binaların önünde. Hani kanopi altındasındır, kapıya girerken bi oyukluk vardır filan, pek rüzgâr almıyodur. Yaz olmasına rağmen sırtında kalın bi palto olur. Çünkü gece o senin yorganın olacak. Çöpleri karıştırmaya başlarsın. Biraz dizinin dermanı varsa, kola kutusu, su şişesi filan toplamaya başlarsın. tanesi 5 cent olsa ve 100 tane toplasan, bir öğün yemeğin çıkar. Bazen acıyıp para veren çıkabilir. Kapıları açarsın insanlar gelip geçsin diye. Elinde kâğıt bir kola bardağı olur. İçine bikaç cent atan çıkar belki. Gene kartonlara yazılar yazarsın. 'Açım, evsizim, kursağıma lokma girmedi lan!' dersin. Ya da 'Ne yalan söyliyim, bira ve esrar alacam!' dersin. Biraz daha esprikli bi yazı bulursan, belki para kazanma şansın biraz daha artar. Gündüzleri parklar senin tabii. Banklarda uyursun. Bazen ayakkabın yastık olur, bazen palton. Çalmış olduğun market arabasınnan gezersin sokaklarda. Çalamadıysan, gene çek çek pazar arabasına benzer bi araban olur. Bazen acıyanlardan, kâğıt para veren bile çıkabilir. Devletin aşevleri var, sığınma evleri var. Kışın hava belli bi derecenin altına düşünce, bu milleti bi yere topluyolar, çorba filan içiriyolar. Üstüne işemesen bile bi süre sonra üstün çiş kokmaya başlar çünkü yattığın yerlere daha önce birileri işemiştir. Giderek o kokuyu duymaz olursun. Senin geçtiğin yerlerde millet biraz açığından yürür. Tüketebileceğinin çok daha üstünde yiyecek üretttiği için, ülkenin çöplükleri yiyecek doludur. Karnını iyi kötü doyurabilecek bişeyler bulursun. Kirayı nası ödiycem, faturaları nası ödiycem, taksitleri nası ödiycem dertlerin bitmiş, bu gece donmadan yarını görebilecek miyim acaba? derdin başlamıştır. Evsizlerin bazılarının alkolik ya da toksikoman olduğunu 100 metreden anlarsın. Canlı cenaze gibi gezinirler ortada. Bazıları ise çalışamayacak derecede sıyırmış olur ve bağıra bağıra küfreder, bişeyler anlatırlar.
Çok zevkli bi hayat olduğunu sanmıyorum. Çok zor bir hayat olduğunu düşünüyorum. Allah düşmanımın başına bile vermesin. Öte yandan, senede 1 milyon dolar maaş alırken, birden o duruma düşen insanlar olduğunu da duymuştum. Tanıştığım olmadı ama. Zor zenaat!
  • compadrito  (28.11.14 06:53:54 ~ 07:33:30)
para hesabını anlayamadıkları için

  • Sandman  (28.11.14 08:35:03)