astronotlar yaklasin hele

simdi bu videoyu izlerken aklima geldi.

www.youtube.com

mekiklerin yakit tanki oluyor ya hani essek kadar. belli yukseklige cikinca bunlar mekikten ayriliyor, mekik yoluna devam ediyor. peku bu tanklar yukarida serseri mayin gibi dolasiyorlar mi? hayir tepemize dusmesin aksam aksam... noluyor bunlar, nasil oluyor?

Hepsinin nereye duseceği önceden ayarlanıyor tostum.

  • anonymice  (27.11.14 20:59:27)
okyanusa düşüyor onlar, paraşütle. sonra topluyorlar. onun da videosu var mk. ama en güzeli ateşlenen roketin tam takat gitmeden önce aşırı soğuması. aşağıda hidrojen yanıyor cayır cayır ama roketlerden buz kristalleri dökülüyor.

  • namus ninjası  (27.11.14 21:00:01 ~ 21:01:28)
Evet ninjanin dedigi oluyor.

  • delifaruk  (28.11.14 00:22:12)
cevaplara ek olarak. o mesafede serseri mayın gibi dolaşamaz yerçekimi etkisiyle düşe zaten. tepemizde dolaşması içi yörüngeye çıkması ve yüksek bir hızla dünyanın etrafında dönmesi gerekiyor, alçak yörüngede bile olsa dönmezse yine düşer
Bu arada spacex tekrar kullanılabilen roketler üzerine çalışıyor
www.youtube.com
  • spankenstein  (28.11.14 09:17:32 ~ 09:18:35)
Bir ek daha:
spankenstein'in dedigi gibi serseri mayin gibi dolasma olanagi yok, serseri mayin gibi dolasmasi icin yorungeye girdikten sonra ayrilmasi lazim. Bir uzay mekigi belli bir yukseklige geldiginde kendiliginden yorugeye girmiyor, yorungeye girmesi icin belilenen yukseklige cikildiktan sonra yorungedeymis gibi - kendi motorlarinin gucuyle - ilerliyor, bir yandanda Dunya'nin cekim kuvveti tarafindan cekildigi icin yeterli hiza ulasildiginda dairesel cekim kuvvetinden etkilenerek surekli Dunya etrafinda donmeye basliyor, aslinda surekli dusuyor.

  • delifaruk  (28.11.14 13:45:24)