ilk maaşla işçilere ne alayım?

30 tane nur topu gibi işçimiz var. normalde ilk maaşla tatlı falan alınır ama ben diğer alternatifleri görmek istedim. belki daha cazip öneriler gelir. mesela sabah veya mesai bitimine doğru poğaça dağıtayım gibi.

bütçe olarak 20-30 lira gibi bir şey düşünüyorum. ne tavsiye edersiniz?

edit: bütçeyi 50 lira yaptık.

edit2: poğaça-simit-peynir olarak karar verdim. ankete katılımınız için teşekkürler.

30 tane adama 30 liraya tatlı alamazsın zaten :D baklavanın kilosu bile 45 lira ki 30 kişiye 1 kilo baklava yetmez,

bari sabah ofise gelirken herkese simit peynir al ki buda en az 50 lira civarına denk gelir.
  • prezarlatif  (27.11.14 10:39:40)
20 liraya 30 işçiye sakız alır dağıtırsın. Cimri olmayın ülen, sen şu geçen grev yapan işçileri kovmayı düşünen kişi değil misin?

Genel gelenekten şaşma, 3 kilo baklavayı al dağıt. Ucuz baklava alırsan 30 kişinin kafasında ucuzcu düşüncesi oluşturacağını da unutma. Mühendis veya yönetici konumundaysan kalitelisini al. Bunlar ufak ama ince detaylar iş hayatında.
  • osurdum  (27.11.14 10:42:07)
cimrisin net. bu durumlarda tatlı dışında çikolata, halley, topkek, dondurma (yazın) dağıtanı gördüm.

  • kakao  (27.11.14 10:45:06)
alternatiften ziyade işi ucuza kapatma derdinde olmayasın yav :)
su dağıt ne diyim. 20 30 tl ne ya 30 işçiye.

  • emirkulu  (27.11.14 10:45:49)
ilkindiye doğru simit+ayran ama simitler sıcak olacak.Benim en sevdiğim ikramlardan biridir.bütçeyi arttırmak gerek ama.

  • josefen  (27.11.14 10:47:53)
1200 liraya çalışan basit bir grafikerim, onçün ucuza kapatmaya çalıştım ama rezil olacaz herhalde. 60 tane poğaça alsam toplu alımda yapacağı indirimle 40 liraya falan kapatırım herhalde. ya da anneme mi yaptırsam. şaka şaka.

tamam çıtayı yükseltip 50 lira yapıyorum.
  • tolga asp  (27.11.14 10:50:04)
eğer bütçeden kastınız adam başı değil toplam ise hepsini bir araya toplayıp analarına sövün, daha makul :D

  • animalman  (27.11.14 10:51:09)
hepsine 3'er lahmacun al. ya da pide içi al. git güzel bir pdeciye, içini ben alayım 40-50 tane pide kaç kilo kıymadan çıkar de. al 2 kg (pideci ne derse) kıyma, yaptır 40-50 tane pide güzelinden. en fazla 200tl verirsin ama karınları doyar sana da teşekkür ederler. Garibanın karnının doyurmak sevaptır.

  • tahtelbahir  (27.11.14 10:51:15)
hangi sektör?

inşaat maden vs. ise ya baklava ya da domates+yeşil biber+ekmek+yumurta+(ops)beyaz peynir (menemen) gerçi menemen aylık vs. organizasyon. sen baklava al ya da lahmacun.

30 kişi için 20 lira nedir ayrıca? her ay bağış yapmayacaksın, ilk maaş bu. şu küçük 8-10 cm'lik çikolatalardan oluşan paketi almayı düşünüyorsun sanırım?
  • nawar  (27.11.14 10:54:16)
eski işyerimin caddesinde çok güzel marshall pasta ve ekler yapan pastane vardı.
hayır yapmak isteyen, yıl dönümü kutlayan, vs çalışanlar
hatta kredisini onayladığımız müşteriler gider alırdı.
biraz peçete ile kutu kişiler arasında gezdirilir, her kes bir taneyi anında hüpletirdi.
dağıtan kişide şu kişi şundan dolayı dağıtıyor derdi.
olayı bu. abartmayın. tatlı olur ve akşam iş çıkışı vaktinde dağıtılırsa hayra geçer...
  • cliquot  (27.11.14 10:57:19)
Sen bence bir şey alma boşver. İşçiler büyük ihtimalle senden fazla para alıyordur, onlar sana alsın. İlk maaştan ziyade nişan v.b durumlarda tatlı alır dağıtılır. İlk maaş ile kendi ihtiyaçlarını gider.

  • osurdum  (27.11.14 10:57:26)
yemeksepetinden uygun joker yakalamaya çalış. 70 tl yerine 45 tl.

  • yazar yazmaz yazan yazar  (27.11.14 10:59:03)
olum insanları yargılamayı ne kadar çok seviyonuz, belki asgari ücretle 4 kişilik aileye bakmak zorunda olan bir insanım? belki 20 lira bile çok lüks benim için? sizin durumunuz iyidir gider 3 öğün yemek ısmarlarsınız. zaten burada amaç karın doyurmak değil insanların gönlünü almaktır. arkadaşın dediği gibi işçilerin çoğu benden yüksek maaş alan kişiler. insanları yargılarken/dalga geçerken biraz daha düşünceli olun.

teşekkür ediyorum cevaplar için, simit-poğaça tarzı bir şey alacağım.
  • tolga asp  (27.11.14 11:09:12)
30 liralık malzeme alıp evde hamurişi yaptırabileceğin birisi varsa senin için en karlısı olur. mercimek köftesi falan yaptırabilirsin. lavaşları içecekleri de biri getirir heralde.

  • delineron  (27.11.14 11:21:11)