muhasebeci ne parasi istiyor

Simdi ben gecen ay bir firma kurdum.

Kurulus icin:
Imza sirkuleri cikarttim notere gidip:35tl
Reklamcida kase bastirdim:15tl
Matbaadan fatura kocani, tek kocan: 20 tl
Vergi dairesine gittim yoklama filan.

Neyse ben yaptim her islemi: 75tl civari tuttu.

Sirket acilisi 21 ekimde oldu.
Ilk faturami 7 kasimda kestim.

Muhasebeci, acilis islemleri icin:160
Muhasebe icin:120
Kdv icin: 27,5
Bagkur ekim: 195tl
Bagkur kasim: 391,5

Para istiyor.

Acilis masraflari ve ekim aidatina takildim.

Ne masrafi bunlar?

160 tl açılış masrafları muhasebecinin el hakkı olsa gerek koşturduğu için. 120 tl de ilk ay müşavirlik hizmeti olmalı.

ekim, kasım da bağkur masrafın değil mi işte, onu bir yerden sorgulayabilirsin.
  • acan99670  (26.11.14 07:55:56)
açılış işlemleri için harcanan emek ve defter parası vs gibi bir toplam o 160 TL.

hatta her yıl defter parası adı altında alır muhasebeci.

diğer 120 ise normal aylık aidatı sanırım.

bunlar hiç önemli şeyler değil dostum, en önemli şey işini ciddiyetle ve düzgün yapan bir muhasebeci ile çalış. kanun kural nizam ne ise ona uyan, seni uyaran, böyle yaparsan şöyle olur şöyle yaparsan bu riskler var diyen biri olsun.

sorumsuz biriyle çalışırsın aradan yıllar geçer bir bakarsın bir sürü bomba bırakmış defterlerin arasına, evrak kaybetmiş düzenli tutmamış vs vs.
  • cokilgincvesesgetirecekbirnickarayanadam  (26.11.14 07:57:03)
ayrıca muhasebecine kendi ücretinden başka para verme, bağkur vergi vs herşeyi kendin internetten yatır.

  • cokilgincvesesgetirecekbirnickarayanadam  (26.11.14 07:57:43)
efendim işyeri açılış işlemleri ücrete tabidir. 4.sayfa tablo 3 kuruluş işlemleri ile 2.sayfa defter tutma tablolarını inceleyin. bunlar asgari ücretler yalnız. nasıl ki siz daha çok para kazanmak istiyorsunuz bunun için çalışıyor çabalıyor kendinizi geliştiriyor koşturuyorsanız biz de öyle. kandırıldığınız gibi bişey yok.

archive.ismmmo.org.tr
  • kakao  (26.11.14 08:11:22)
Ne icin ugrasti? Ben yaptim herseyi?

Vergi dairesiydi kasesiydi yoklamasiydi
  • ibomiu  (26.11.14 08:13:40)
muhasebeci senin adına defter aldı, noterden onaylattı, bağkur işlemlerini yaptı, oda kaydı, sicilli ticaret kaydı... bir sürü püsür var. yani senin yapığın masrafların dışında da masraf oldu. sen yine de muhasebeciden döküm iste, ne parası ödediğini yazılı versin. bir kenara koy.

"ayrıca muhasebecine kendi ücretinden başka para verme, bağkur vergi vs herşeyi kendin internetten yatır" +1

edit: hayırlı uğurlu olsun, bol kazançlar, güzel müşteriler olsun ibomiu :)
  • hayat aklini konusacak bir filozof uret  (26.11.14 08:40:23 ~ 08:42:45)
arkadaşım bir işyeri açıyorsun sen olmadan adam nasıl açacak. vergi dairesi yoklamayı onun bürosuna giderek mi tutacak yoklama dediğin işyerinin açıldığını gelip devletin elemanının kontrol etmesidir. sen olmadan olmaz. kaşe kaşe deyip de durma :p

  • kakao  (26.11.14 08:52:46)
sorunun cevabı verilmiş de ben başka şeye takıldım.

sizin ödemelerinizi muhasebeciniz mi yapacak her ay, yoksa sadece bu aylık mı?
  • cemiyetin unlu simasi  (26.11.14 09:08:11)
ayrıca o kdv için olan 27,5 TL kestiğin fatura ile ilgili değil, standart damga vergisi mi neydi öyle bir şey. her ay kdv 0 çıksa dahi onu ödüyorsun.

  • cokilgincvesesgetirecekbirnickarayanadam  (26.11.14 09:48:25)
Defter tutulmuyor. Oda kaydim yok.

Sahis firmasi. Defter onayi filan yok.
  • ibomiu  (26.11.14 10:26:24)
bir defter tasdiki 70 lira
defterin kendisi 5 lira
iki defter gerekiyor diye biliyorum.

10 lira da çocuğu gönderme parası almış adam, takıldığınız şeye bak.

muhasebe ücreti adamın kendi ücreti
kdv muhasebecinize ödemek zorunda olmadığınız, doğrudan devlete ödenen katma değer vergisi beyannamesi damga vergisi (fatura kesmeseniz de çıkacak)
bağ-kur ücretleri de adı üzerinde bağ-kur.

bunların içinde ticaret odası yok gibi, zira o 175 lira diye hatırlıyorum ben.

devlete olan ödemelerinizi banka hesabından yapın +1
  • eksi sozluk e bir daha geldim  (26.11.14 10:32:09)
defter onayı olmadan iş yapılmaz. şahıs da olsa defter tututlur, şirket de olsa tutulur. tutulan defterin cinsi değişir sadece.

bir muhasebecinin defter tasdikini unutacağını sanmıyorum. bu defteri zaten muhasebeci tutacak, sana lazım bir defter olamdığı için sana vermemiştir.

bak arkandan neler yapıldığının farkına değilsin, kaşe yaptıtıp fatura kesince her şeyi ben yaptım sanıyorsun ama muhasebeci senin arkandan hesaplarını kaydedip, toplayıp beyannamelerini veriyor. farkında bile olmuyorsun.

bu arada yatırılacak tutarları muhasebeciye verip yatırttırma, kendin yatır +1 de benden.

açılış işlemleri için 160 lira doğru. defter tasdiki + kendi emeği. az bile hatta.
muhasebe için 120 doğru. ben olsam daha çok isterdim.
kdv için 27.20 lira, her ay çıkacak bu damga vergisi. muhasebeciye verme, tahakkuk fişini isteyip kendin yatır.
bağkurlar da doğru, kendin yatır.

edit: basit usul imiş. bu durumda defter turtulmaz doğru. ama basit usulün teslim ve hizmetleri kdv'den de istisnadır. dolayısıyla kdv beyannamesi de vermezleri kestikleri faturada kdv de göstermezler.

baştan desene basit usul diye hocam. hem defter yok diyosun, hem kdv beyannamesi diyosun.
  • kibritsuyu  (26.11.14 11:27:37 ~ 16:42:17)