veri kurtarma üzerine bir soru

uçan uçtu, aradan zaman ve üstünden format(lar) geçti, ama bir daha başıma gelirse diye sormak istiyorum...
diskte iki bölüm vardı, biri ext3(linux) diğeri ntfs, acronis ile ext3'ü silmiş sonra da ntfs olana eklemiş tek parça haline getirmiştim, mis gibi de olmuştu. sonra Partition Table Doctor ile mbr rebuild yapacaktım, galiba yapmıştım da tam hatırlamadım, neyse bu doktor "partition table"da hata var düzeltelim mi demişti ben de tamam demiştim, hem de interaktif seçmiştim(ki sıçmasının nedeni bu bence). Neyse sonra acronis ile tekrar açınca diski eski parçalı haliyle buldum, ancak ext3 olan ham, ntfs olan da ext3 görünüyordu. ext3 yanında parantez içinde ntfs ve bir kaç bir şey daha yazıyordu.
böyle bir durumda dosyaları kurtarmak mümkün müdür? acronis ile kurtarmayı denemiştim ama yememişti...

teorik olarak mumkundur. yanlis anlamadiysam partitionlarin saglam duruyor ama partition table'i bozmussun. tabloyu eski haline getirebilseydin duzelirdi. nasil olur dersen adamakilli duzelten bir program henuz bulabilmis degilim. ama butun diski byte byte gezip tahmini partitionlar cikartan programlar vardi. emin degilim ama table doctor'un boyle bi ozelligi vardi sanirim. en garanti cozum mbr ve partiton table ile ugrasmadan once bi yedegini almak.

  • crucio  (29.07.09 19:10:19)
active partition recovery halleder. windows için indirip içindeki imajı yazdırıp boot edersiniz.

  • carnicero  (29.07.09 20:39:36)
ve ayrıca partition table doctor ibnelerin yazdığı programlardandır. kullanmayın. benim de 1 tb kadar verimin içine sıçtı aynı şekilde.

  • carnicero  (29.07.09 20:40:09)