Alayım mı Almayayım mı?

Malumunuz ev taşıdım geçtiğimiz ay. Bu süre zarfında da nerede ne gibi eşyalarım var filan daha iyi görebilme şansına eriştim. Önce bir günah çıkarıp rahatlayayım. Çok çok utanarak söylüyorum, istenilen her türlü dükkanı açabilecek kadar çok eşyam varmış. 100+ çift ayakkabı, 60+ kot pantolon, daha etiketi üstünde duran onlarca elbise diye gidiyor. Bunun yanında envai çeşit elektronik eşya, aklınıza gelebilecek gerekli gereksiz her şey de cabası. Derken ben kendime söz verdim, daha fazla alışveriş yapmayacağıma dair. Çünkü muhtemelen alışveriş bağımlısı olmuşum farketmeden. (Lütfen kınamayın. Şimdi bi sürü eşyamı dağıtıyorum ihtiyaç sahiplerine). Neyse sadede gelelim. Kendimi 1,5 aydır tutuyorum, sanırım hiçbir şey almadım bu süre içinde. Almak da istemiyorum. Ama şimdi çok güzel deniz motifli bi eşya grubu gördüm. 1 haftadır almamak için direniyorum ama çok istiyorum almayı. Alırsam 200 liram gidecek :( Sıkışık bir zamanımda fazla gelecek. Bi de yine bişey almış olucam :( Ama bu kıyafet değil, o yüzden alabilirim aslında?

Off, 1 haftadır aklımdan atamadım. Alayım mı? :( Alırsam çok mutlu olucam. Çok güzeller böyle mavi beyaz. Halatlı malatlı şeyler. Bunu almak aslında yukarıda anlattığım olay sebebiyle verdiğim sözümle çelişmiyor değil mi? Ya gaz verin ya da vazgeçirin ne olur :( Söz valla daha senelerce kıyafet almayacağım zaten.

eşya grubu ne hacı ?

  • sen olmayan cocuk benim  (23.11.14 21:01:14)
ben böyle zamanlarda ihtiyacım var mı diye düşünüyorum. bu eşya grubuna ihtiyacın var mı? estetikten bağımsız olarak...

  • kırmızıkaşekaban  (23.11.14 21:02:11)
Süs eşyaları gibi şeyler. Mumluklar, fotoğraf çerçevesi, yelkenli maketi vs.

  • pandispanya  (23.11.14 21:02:20)
alma.

100+ çift ayakkabı?

kusura bakma ama aşırı israf. 10 tl yemek parası olmadığı için bizimle yemeğe gelmek istemeyen arkadaşları biliyorum ben, adam 100 kirası çalındı diye evden çıkmamaya karar vermişti parasızlıktan
  • efrasiyab87  (23.11.14 21:02:45)
alma. o da kalabalık gelecek bir süre sonra.

  • devilred  (23.11.14 21:03:00)
al tabi ya senden kıymetli mi. almayınca psikolojin bozuluyorsa.. kaldı ki ekonomik olarak da dokunmuyor anladığım kadarıyla..

  • sehpa fx350  (23.11.14 21:03:24)
ben senin yerinde olsam iki açıdan bakardım. bir ihtiyacım var mı? iki beni mutlu eder mi?

cevaplara göre de alışverişimi yapardım.

daha çok kararsız kaldın değil mi. maksat ibnelik olsun :D
  • sen olmayan cocuk benim  (23.11.14 21:04:04)
alma
tamam çok şekerlerdir, tasarımlardır, daha yeni italya'dan geldim bak bi sürü şey almak istedi canım :D ama alma, yazık günah. 1 hafta aklında da kalmsın böyle birşey yahu. bence sen var ya evdekilerle bile konsept yaratırsın.
ya bi de o kadar eşyayı nereye sığdırıyorsun yahu
  • niye ama  (23.11.14 21:09:22)
  • aeroflot  (23.11.14 21:09:53)
Ben senin gibi insanlarla arkadas olmuyorum mesela.
100+ ayakkabi nedir ?

Bu ulkedeki % 5lik kaymak tabakaya dahil olsam dahi yapmam su yaptigini.

Bence alma. Sozune sadik kal ve iradeni terbiye et. Kisisel tatmin herhangi bir alisverisle ulastigin tatminden cok daha doyurucu.

### bu bir saldiri degil hayat gorusu beyanimdir.
  • cecilia  (23.11.14 21:14:27 ~ 21:18:16)
paradan neden saldırmaya çalıştığınızı anlamadım. ilgi gösterili, özellikle maddi gösterili mesaj ve duyurularım yoktur.

5 liraya aldığım onlarca babetim var da bunlar neden batıyor size o kısmı anlayamadım akjsakha neyse sözlük emeklisi hakiki bir troll olduğun için daha fazla uzatmıyorum :) bilen biliyor.
  • pandispanya  (23.11.14 21:14:50)
ustune para verseler evime koymam deniz motifli ivir ziviri.

  • chavezding  (23.11.14 21:19:13)
net olarak 2004'ten beri sözlük yazarıyım. alakasız konularda dandik çıkışlarınla prim yapma uğraşını al da git benim duyurumdan pis troll.

  • pandispanya  (23.11.14 21:20:51)
bence al. bir kere yeni eve taşınınca o dekorasyon ve düzenleme sevdası bitmiyor. kaç zamandır da bir şey almıyormuşsun, ödül gibi düşün.

  • kahin ahtapot paul  (23.11.14 21:22:27)
alma ya. hiç sevmem ıvır zıvır şeyleri. kalabalık edip ruhumu sıkıyor. ev hediyesi diye bir sürü şey geldi hepsini bir dolaba tıktım. kırıp çöpe atsam saygısızlık olur mu diye düşünüyorum, insanlar ciddi ciddi para veriyor. kullanmadığın, az kullandığın ayakkabılarını eşyalarını da ayır. az ve öz olsun hayatındakiler.

  • sayns  (23.11.14 21:25:01 ~ 21:26:11)
Al al sayende 2015 krizi cikamiyor. Hepiniz boyle harcayin kriz falan olmaz.

  • divit  (23.11.14 21:26:24)
"Şimdi bi sürü eşyamı dağıtıyorum ihtiyaç sahiplerine"

Stokçu değilsin o zaman artık, bence al :)
  • crescendo  (23.11.14 21:30:00)
Hah, tam olarak aradığım kelime stokçuluktu crescendo, teşekkür ederim. Bu eşyaların hepsini 1 senede almış değilim. Uzun yıllardır varolan ve biriken eşyalar. Ve evet, çok şükür büyük bir değişimle kurtuluyorum huyumdan. Ama almayacağım sanırım bu süs eşyalarını şimdi..

  • pandispanya  (23.11.14 21:32:05)
Valla beynime ağrı soktunuz yeminle ya. Nolur birilerine laf sokmayın, durduk yere germeyin gece gece. Önümüz pazartesi, huzurlu bi haftaya başlamak istiyorum.

Bu duyuru anlamını daha fazla aşarsa birazdan sileceğim, bilgilerinize.
  • pandispanya  (23.11.14 21:35:26)
selam pandispo, benim de 26 botum, 57 spor ayakkabım, 95 iskarpinim, 10 skinny, 25 slim fit, 40 bol paça, 29 kumaş, 56 keten, 82 kadife pantolonum, 129 adidas 3 çizgi eşofmanım, 99 oduncu, 56 beyaz gömleğim, 224 takım elbisem, 32 orlon, 11 polyester, 71 moher kazağım, binlerce çift çorabım, yüzlerce baksır slip hatta ayıptır söylemesi erkek tangası donum, tamı tamına 40 adet gocuk pardesü palto manto trençkot portmantom, binlere tişörtüm, onlarca havlum, kimonom ropdöşambırım var. normalde nişantaşındaki evimde otursam da ilkbaharları modada yazları ise büyükadada geçiririm. 8 göbekten 5. mahmutun soyundan geliyorum. ailemde ingiliz fransız alman hatta prusyalı ve avusturya macaristanlı kanlar dolaşır. çok güzel böf burginyon pişiririm. çok iyi sevişirim. çok rahat bir çevrede yaşadığım için 6 yaşımdan beri sevişiyorum. en ingiliz alternatif grupları ben dinledim. sziget, glastonbury hiç kaçırmam senede en az 4 defa festivale giderim. ayfonu prototipken 2004 yılında almıştım. sim kart bile takılmıyordu o derece, 112 üzerinden iletişim kuruyordum. lisansı paris'te, mastırı londrada yaptığımı söylemiş miydim? aile şirketimizin senelik net kârı 4 milyon euro olup emrimizde 259 işçi çalışmaktadır. tiyatroyu severim. eğitmenliğini de yaptım. ayrıca arkadaşlarla kurduğumuz, kar amacı gütmeden bir dostumuzun mekanında çaldığımız küçük bir caz grubumuz var. sanırım bunlar iyi arkadaş olmamız için yeterli. bir mesaj uzağındayım canım ^^

  • mistreated  (23.11.14 21:39:11)
ben seni bu sözlüğün zengini diil de güzeli olarak biliyodum, öyle olmadığını beyan etmenle de öğrenmiş oldum. seninle ilgili aklımda kalan diğer bir mevzu da, sorulara verdiğin akıllı, mantıklı cevapların. bi de geçenlerde, fitbol, basket dersi verdiydin. onun dışında, herhangi bir fakirler ölsün durumu algılamamıştım. 100+ ve 60+ biraz çok olmuş ama bunun da farkındasın zaten. frene basmaya çalışıyon, negzel.

mavi beyaz halatlı malatlı şeyleri alma, nefis terbiyesi yap. ya da ayakkabılarından bikaç çiftini fakir öğrencilere hediye et. o hediyenin karşılığı olarak da, halatlı malatlıyı kendine hediye et.
  • compadrito  (23.11.14 21:40:29)
skinny'den sonrasını okumadım mistreated, skinny giyen erkeklerle arkadaş olmuyorum ahkajhsahaha

  • pandispanya  (23.11.14 21:41:02)
giymediklerimi de alıyorum, bak bi ortak noktamız daha çıktı ^^ hatta giyemeyeceğim kadar dar şeyler alıp sırf zevkine aile terzimize genişlettiriyorum. maksat tüketim olsun ^^

  • mistreated  (23.11.14 21:43:20)
kardeşimsin, valla alma;
yazıktır.

  • charlesbukowskiineksi  (23.11.14 21:45:12)
bence alma. bunu alsan sonra yine çok beğendiğin, alırsan çok mutlu olacağını düşüneceğin bişey görüceksin ve yine aynı sorunla cebelleşiceksin. kendine tut ve alma. kıyafet almama konusunda da tecrübe olur sana. ayrıca sıkışık bi zaman diyosun.

bu arada 35 36 numara siyah topuklu ayakkabın varsa talibim. valla ihtiyacım var :(
  • elorelia  (23.11.14 21:48:46)
@compadrito, valla sağolasın. Herkes herkesi sevip beğenmek zorunda değil, ben de aradan beni sevmeyen / doğru algılamayan üç beş kişi çıktı diye kendimi üzecek ya da kanıtlamaya çalışacak değilim :) Yapılan güzel şeyleri yanlışlıkla anlatsan, onlara bile "gösteriş" diyecek insanların olduğu bir dünya, hayırlısı olsun :)

  • pandispanya  (23.11.14 21:49:28)
Al. ma. (Önce içimden al demek geldi, sonra sıkışık bir zamanında fazla geleceğini hatırladım.)

Giymediklerini de kolilere koyup dağıtıver. Eleme kısmı çok zor, keşke taşınmadan önce halletseymişin bu işi.
  • m e l t e m  (23.11.14 21:51:31)
ciddi isen sevindim. resmen ekonomiye can vermişssin

100çift ayakkabı 40tlx100tl=4000
60 kot pantolon=60x30tl=1800
onlarca elbise=20x50tl=500
envai çeşit elektronik eşya=16x80tl=1280
aklımıza gelecek gerekli gereksiz eşya=40x20tl=800tl
telefon bilg. vs demirbaş=3000tl

toplam 11,380tl

devlete ödediğin vergi: (kdv dahil ötv hariç) 2048
dükkanların karı:(%30)= 2799

ana üreticinin karı=979
kapitalizme katkın=5554 tl(işçilik ve malzeme fiyatı)

TEBRİKLER! bir sürü sektörü canlı tutuyorsun.
------------------------------------
al bence, 200tl sadece bir istatistik olacak. 11,380 ve 11,580 arada fark yok.

edit:
okumadım tüm konuşmaları ama bi tartışma var anladığım kadarıyla. işsizlik sadece. gergin ortama dahil etme beni.

yaptığının da bir hastalık olabilir bak. vardı böyle bir hastalık. hiç bir şeyi atamıyor. hep lazım olursa diye alıyor. amerkan filmlerinde, dizilerinde hep oluyor. katiller, manyak nineler filan..
  • ibomiu  (23.11.14 21:53:53 ~ 21:57:52)
son bi altın vuruş ha? bundan sonra bırakıyorum, kesin diyorsun? mutlu falan olmayacaksın ayrıca. seni kısa bi süre idare edecek sadece.

alma.
  • battal gemalmaz  (23.11.14 21:59:31)
millet istiyor ki herkes benim gibi yaşasın, benim çektiğim sıkıntıları çeksin, hayata benim gibi baksın.

al kız al. sırf daha iyi hissetmek için içtiğimiz alkol de çektirdiğimiz fön de israf o zaman alla alla. baba parası harcamıyosun ki alın terinle alıyosun sonuçta. baba parası harcasan bile laf edilmez ya neyse.

bi de sen 'ihtiyacım olmayan şeyleri alıyom' demek yerine düşüncelerini nedenleriyle direk anlatıyon burda ama bazı insanlara gıcık gelebilir. boşver. seni tanıyanlar biliyo zaten neyi nasıl anlattığını.

keşke herkeşler sadece soruya cevap verse bir dertleri varsa meşazla halletse. illa tepkilerini göstermek istiyolarsa farklı bir duyuru açıp tartışsalar.
  • seksen9  (23.11.14 21:59:42)
ya panda gardaşım, nolur alma.
Nolur.
Ne olur alma.
  • charlesbukowskiineksi  (23.11.14 22:08:47)
minimalist yaşam çok güzel, sende gelsene :) eşyalar düşünce odağını değiştirir, görsellik düşünce hızını düşürür, ne kadar sade o kadar iyi, alma derim.

  • selam  (23.11.14 22:22:18)
Birsuru sey yaziyor yukarida okumaya usendim:)
Neyse, alma derim. Esyaya para verme yahu zaten sikisikmissin. Dusunsene kac saatini evde geciriyorsun haftada? Bildigim kadariyla calisiyorsun zaten. Aksam eve geldin yemek falan birkac saat sonra yattin. Hafta sonu zaten tatil sagda solda vakit gecirsin. Bunun icine haftaici aksam sinemasi cafesi falani da kattik mi hakkaten evde kayda deger zaman gecirmis olmuyorsun, cogu uykuda geciyor.

  • delifaruk  (23.11.14 22:27:36)
Ruhen, dünyayı koşullarım elverdiğince birazcık da olsa güzelleştirmeden kendi paramı harcamaya başladığım tek bir ay bile yok; hiç olmadı. İnsanlar bu yazıyı okuduğunda gözlerinde canlanan senaryoyu hayal edince dehşete düştüm :) Bunlardan bahsetmek ne kadar ayıpsa, hiç düşünmeden yargılamak da bir o kadar ayıp. Yazmamaya direniyordum ama gelen mesajlara artık ufak da olsa bir not düşeyim dedim.

Almamaya karar verdim arkadaşlar, açık duran sayfaları da kapattım :) Emeği geçen herkese teşekkür ederim.
  • pandispanya  (23.11.14 22:32:18)
Bu kız bana bile çok ciddi bir yardımda bulundu zamanında. Konuşmamız ise 2 seferi geçmez. Duyuruda da mantık ve duyarlılık doludur. Burada teşekkür etme fırsatı bulayım. Buraya koyduğu yemek fotoğrafı için özür dilediğini hatırlarım. Insanları değerlendirme kriteriniz kaç kotu olduğu mu. Siz çok yanlış gelmişsiniz. Soruna cevap: O eşyaların bir kısmını alabilirsin eğer 200 tl çok gelirse.

  • deadline  (24.11.14 00:07:10 ~ 00:23:57)
la bi kızlar buluşması yaptınız ortamı kadınlar kulübüne çevirmişsiniz. eskiden buralar taşak kokardı seviyeyi yükseltmeyin amk. muhabbete bak "al kız" "alma kız".
"kızsan sevişelim mi" mesajı attığım yerdi lan burası.
hollow a diyim de bi daha silsin beni, zaten bahaneye bakıyor
  • divit  (24.11.14 00:51:49)